براساس سیستم‌های همسایگی توانستیم ثبات و امنیت را ایجاد کنیمایسنا/هرمزگان مراسم گرامیداشت روز ملی خلیج فارس، امروز(۱۰ اردیبهشت ماه) با همت دانشکده علوم و فنون دریایی و معاونت فرهنگی دانشگاه هرمزگان در سالن فرهنگ این دانشگاه برگزار شد.

رئیس دانشگاه هرمزگان در این مراسم، ضمن گرامیداشت روز ملی خلیج فارس، اظهار کرد: از دیرباز نام خلیج فارس قدمتی دیرینه دارد و بر همین اساس ادبیات تاریخی ما این مسئله را تصدیق می‌کند.

محمد صادقی افزود: وقتی امروز به تبیین مسئله خلیج فارس می‌پردازیم، شاهد موقعیت جغرافیایی، غنای آبی، دیپلماسی‌ها و ظرفیت‌های بین‌المللی هستیم که ایجاد کرده و توانسته نقطه اتصال قاره‌های مختلف باشد.

وی بیان کرد: مفتخریم سیاست‌های روابط بین الملل‌مان مبتنی بر تئوری است. براساس سیستم‌های همسایگی توانستیم ثبات و امنیت را ایجاد کنیم و در روز خلیج فارس این پیام را به جهان می‌رسانیم که می‌توان از امنیت نیابتی گذر کرد و تقویت حقوق همسایگی امروز می‌تواند مورد استناد سایرین قرار گیرد.

صادقی عنوان کرد: دانشگاه هرمزگان امروز می‌تواند در رابطه با خلیج فارس در قالب های مختلف پژوهشی و آموزشی  از این فرصت استفاده کند.

رئیس دانشگاه هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: در همین راستا باید با گروه های با منافع مشترک ارتباط بیشتری برقرار کنیم. ضروری است این فرصت ها را به عنوان تمرین منافع مشترک و مطالعات بین رشته ای ببینیم و در ساختار دیپلماسی علمی جهشی ایجاد کنیم.

انتهای پیام