بحران آب گریبان ایران را گرفته است/ مسئولان و مردم باید فکری کنندیکی از مشکلات و چالش های اساسی که ایران با آن مواجه است کمبود آب است زیرا ایران از نظر موقعیت جغرافیایی کشوری خشک و نیمه خشک است و شرایط بارندگی و تبخیر آن علاوه بر شرایط خشک جغرافیایی بسیار بالاتر از میانگین جهانی است. . استفاده نادرست از منابع آبی ایران را با مشکلات جدی مرتبط با بحران آب مواجه کرده است.

با توجه به دندان های ما، ایران دارای آب و هوای نیمه خشک، نیمه خشک و مدیترانه ای است و حدود ۶۵ درصد از مساحت کشور را آب و هوای خشک و بیابانی پوشانده است. در این اقلیم میزان بارندگی بسیار کم یعنی کمتر از ۱۵۰-۵۰ میلی متر در سال و میانگین دمای سالانه بسیار بالاست و به همین دلیل جمعیت نسبتاً محدودی در این منطقه جغرافیایی زندگی می کنند. مناطق اقلیمی نیمه خشک کشور بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی متر بارندگی سالانه دارند و حدود یک پنجم خاک کشور را تشکیل می دهند. در اقلیم مدیترانه ای میزان بارندگی بیشتر از مناطق نیمه خشک است و به حدود ۵۰۰ میلی متر در سال می رسد. مساحت این کشور با آب و هوای مدیترانه ای حدود پنج درصد کل مساحت کشور است.

حجم کل برداشت آب برای مصارف مختلف از منابع آب های سطحی و زیرزمینی کشور ۹۸.۱ میلیارد مترمکعب است به طوری که میزان برداشت آب از منابع آب های سطحی ۴۴.۲ و از آب های زیرزمینی ۵۳.۹ میلیارد مترمکعب است. بخش‌های «کشاورزی»، «نوشیدنی و بهداشت» و «صنعت و خدمات» به ترتیب ۸۷.۹، ۸.۴ و ۱.۸ میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌کنند. سهم آب های زیرزمینی اعم از چاه و کانال در تامین نیازهای مختلف کشور ۵۴.۹ درصد است.

منوچهر گرجی – استاد محیط زیست پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران – یکی از مشکلات اصلی و تاثیرگذار در خشکسالی را کمبود بارندگی می داند و می گوید: در شرایط فعلی میانگین بارندگی سالانه در ایران حدود ۲۳۰ میلی متر و میانگین بارندگی سالانه در جهان حدود ۸۰۰ میلی متر است. بر این اساس میزان بارندگی سالانه در ایران کمتر از یک سوم میانگین جهانی است. میانگین پتانسیل تبخیر در کشور حدود ۲۰۰۰ میلی متر است، اما شرایط تبخیر در جهان ۷۰۰ میلی متر برآورد شده است. با نگاهی به این آمار متوجه می شویم که وضعیت آب در کشور ما حدود ۱۰ برابر ضعیف تر از میانگین جهانی است، بنابراین این شرایط نیازمند توجه و درک مسئولان و افراد است و باید بپذیرند که با این میزان بارندگی در کشور می توان از آب مانند کشورهای با باران شدید استفاده نکنید.

بحران آب

عباسعلی نوبخترئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور: وی با اشاره به بحران آب کشور می گوید: ایران یکی از کشورهایی است که در سال ۲۰۲۵ به دلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی با بحران شدید آب مواجه می شود و در سال ۲۰۴۰ به بحران شدید آب می رسد. ما متولیان ایمنی زیستی کشور با به اشتراک گذاری و استفاده از تجربیات و دانش مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ثابت می کنیم که ایران در سال ۲۰۴۰ با بحران شدید خشکسالی مواجه نخواهد شد.

دکتر باقر قرمشمه – مدیر اداره منابع آب و توسعه خاک وزارت نیرو – وی به منابع آبی کشور و لزوم مدیریت آن اشاره می کند و می گوید: منابع آبی از نظر کمی، کیفی و برداشت بی رویه از دشت ها در وضعیت بسیار بحرانی قرار دارد. در کشور میزان برداشت آب از دشت ها بیش از حد نرمال است و در حالی که حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد منابع آبی باید برداشت شود، بیش از ۸۰ درصد منابع آبی کشور برداشت می شود که نشان دهنده این است که ما نیستیم. . وضعیت خوبی دارد و باید منابع آبی کشور مدیریت شود.

فیروز قاسم زاده – سخنگوی صنعت آب کشور وی در یک برنامه رادیویی درباره تداوم کم آبی گفت: در سال ۱۴۰۰ دچار کم آبی شدیم و متأسفانه امسال (۱۴۰۱) این کم آبی ادامه داشت. یک پنجم (۲۰ درصد) سرانه آب تجدیدپذیر جهان در ایران است که محدودیت هایی را برای ما ایجاد می کند و لازم است در مدیریت منابع آب کشورمان با رعایت استانداردها و اصول هوشمندانه عمل کنیم.

خطوط لوله و از دست دادن آب

با توجه به خشکسالی و بحران کم آبی در کشور باید از هدر رفت آب جلوگیری کرد و از لوله های سالم و جدیدتر در این زمینه استفاده کرد در حالی که در این بخش با ضایعات زیادی مواجه هستیم. به گفته حنیف رضا گلزار – پژوهشگر حوزه آب و خاک – وضعیت فعلی کشور از ۸۰ تا ۹۰ میلیارد مترمکعب آب مصرفی مربوط به بخش کشاورزی است و طبق بررسی های رسمی حدود ۱ در سال . ۴ دهم میلیارد متر مکعب از منابع آب شرب و شیرین شهر قبل از تمام شدن شیرهای جمعیتی از بین می رود. یعنی نزدیک به شش برابر حجم کل آب سد آمریکابیر کرج به ساختار ناهموار حمل و نقل آب درون شهری از دست می دهیم.

محمدرضا بختیاری – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران – وی همچنین به هدررفت آب در پایتخت اشاره می کند و می گوید: از حدود ۹ هزار کیلومتر خط لوله و آبرسانی پایتخت، ۴۰ درصد آن بالای ۵۰ سال عمر دارند و فرسوده محسوب می شوند و آب زیادی را هدر می دهند.

همچنین حسین رفیع، فعال آب. وی به هدررفت آب از طریق لوله‌ها در بخش کشاورزی اشاره می‌کند و می‌گوید: «بیشتر آبی که گفته می‌شود در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، به دلیل مشکلات مختلف در سیستم‌های انتقال آب، قبل از رسیدن به دست کشاورزان، در جای دیگری هدر می‌رود».

جدای از تردیدها در مورد تداوم بارندگی های اخیر، با توجه به پیامدهای بارندگی شدید سال گذشته، وضعیت آبی بسیاری از سدهای کشور نامطلوب است و این موضوع در حوضه آبریز سدهای تهران بی سابقه بوده است. گذشته نیم قرن.

چگونه این بحران را مدیریت می کنید؟

یکی از بهترین راه های استفاده از آب، آبخیزداری است. نوبخت با اشاره به لزوم استفاده از این روش می گوید: برای حفظ عرصه های طبیعی باید افزایش آبخیزداری را در دستور کار قرار دهیم و از همه توانمندی های موجود در کشور برای ارتقای پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع با استفاده خود استفاده کنیم.

گرجستان رابطه بین کنترل آفات و بهره وری آب را توضیح می دهدطبق آمار، آفات حدود ۳۰ درصد محصولات کشاورزی تولید شده با آب را از بین می برند. به عنوان مثال، اگر سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی مصرف شود، حدود ۳۰ میلیارد متر مکعب از آبی که برای تولید محصولات کشاورزی استفاده می شود از طریق سموم کشاورزی هدر می رود، بنابراین کنترل آفات و پیشگیری از محصول می تواند حدود ۳۰ درصد نسبت به کاهش آب صرفه جویی کند. ضرر – زیان.

حنیف رضا گلزار پژوهشگر حوزه آب و خاک در یک برنامه رادیویی با اشاره به اهمیت حکمرانی آب می گوید: اگر بهترین قوانین و مقررات را در حوزه مدیریت منابع آب تحت عنوان «آب» داشته باشیم. حاکمیتی» اما حاکم آب نداریم، قوانین و مقررات به ثمر نمی نشیند.یکی از بزرگترین ضعف های ساختار اداری مدیریت منابع آب در کشور نبود جایگاه مشخص یا شخص حقیقی یا حقوقی است. به عنوان یک حاکم آب. قبل از بحث در مورد حاکمیت آب، قانونگذاری و هر اقدام اصلاحی، باید شخص، نهاد یا ساختاری را به عنوان تصمیم گیرنده نهایی در حوزه آب شناسایی و به رسمیت بشناسیم و خود را ملزم به نظرات او بدانیم.

وی ادامه می دهد: ما نهادهای متعددی در حوزه آب داریم که از جمله آنها می توان به شورای عالی آب، شرکت های پیمانکاری، نمایندگان مجلس و مردم محلی اشاره کرد که همگی در حوزه آب دخیل هستند و خود را متخصص در موضوع آب می دانند. “

با توجه به تنوع اقلیمی کشور، الگوی کشاورزی مناسب برای استفاده حداکثری از عواملی مانند آب و زمین ضروری است. گلزار با بیان اینکه اصلاح الگوی کشاورزی در حال حاضر جنبه نحوی دارد و تکمیل نمی‌شود، می‌گوید: ۱۰۰ درصد فرآیندها و عملیات تولید محصولات کشاورزی و تولید مواد غذایی در کشور توسط بخش خصوصی و کشاورزان انجام می‌شود. از آن زمان فعالیت در بخش خصوصی با قوانین بازار مطابقت دارد. موضوع حاکمیت آب قابل حل نیست.

در آخرین دوره مطالعات آمایش سرزمین، وضعیت آب کشور برای توسعه پایدار مورد توجه قرار گرفت و وضعیت فعلی منابع و مصرف آب، چالش‌های اصلی، وضعیت مطلوب، وضعیت بالقوه و راهکارها بررسی شد. بررسی ها نشان می دهد که چشم انداز توسعه فضایی کشور در افق ۱۴۲۴ باید به گونه ای باشد که بخش آب دارای ویژگی هایی با دانش پیشرفته، چشم انداز بلندمدت برای حفاظت و انتقال منابع آب و انرژی به نسل های آینده و حفاظت باشد. . کنترل و بهره برداری از منابع آب سطحی و زیرزمینی، مدیریت یکپارچه (جامع) آب، متعادل کردن منابع آب و استفاده از آنها، حفاظت کمی و کیفی از منابع، دسترسی عادلانه به آب سالم و کافی و الگوهای مصرف مناسب، منافع ملی، توسعه پایدار و افزایش. بهره وری آب، حفاظت و پایداری منابع کمی و کیفیت آب، گسترش آگاهی عمومی، توسعه فناوری و تحقیق.

بر اساس مطالعات انجام شده، بخش آب باید با مشارکت مستقیم بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، زیرساختی و خدماتی در هر یک از حوزه‌های آبخیز کشور، برای دستیابی به حکمرانی پایدار با تمرکز بر مدیریت یکپارچه منابع آب و توسعه پایدار، سازگار، مشارکت کند. با آب و هوا و کمبود آب و شرایط محیطی، به منظور ایجاد تعادل و ثبات بین منابع و مصارف آب، حفاظت کمی و کیفی و ارتقای بهره‌وری منابع آب برای کار در افق زمانی ۱۴۲۴، مصرف آب سطحی حداکثر ۶۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر و برداشت آب زیرزمینی باید ۲۵ درصد کاهش یابد و تعادل در منابع آب و مصرف آن و تعادل آب زیرزمینی از طریق بازیافت و استفاده مجدد از آب، بهبود بهره وری و کاهش مصرف غیر ضروری ایجاد شود.

مدیر اداره منابع آب و توسعه خاک وزارت نیرو خودداری از نگاه جزایری و ضرورت ارزیابی اجرای قانون را قبل از تصویب آن ضروری می داند و معتقد است:

سخنگوی صنعت آب کشور نیز بر لزوم مدیریت و مصرف هوشمندانه در تابستان تاکید کرد.

قاسم زاده با بیان اینکه آب آشامیدنی برای دوش گرفتن، شستن ظروف، مسواک زدن، باغبانی و … استفاده می شود، گفت: باید زمان دوش گرفتن تابستانی را از میانگین ۱۰ دقیقه به ۵ دقیقه کاهش دهیم. فشار دوش را کاهش دهید و تا حد امکان از ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف استفاده کنید که باعث کاهش مصرف آب می شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، دمای هوا تا اواسط مرداد ماه ادامه دارد و با دمایی بالاتر از حد نرمال مواجه خواهد شد و توصیه به مصرف بهینه آب برای استفاده صحیح مسئولان از آب موجود و مردم ضروری است. به روشی بهینه سعی کنید از زندگی بیشتر از قبل استفاده کنید. آب کشور نه تنها دارایی ماست، بلکه میراث آینده نیز است.

انتهای پیام