با این اقدامات از سارقان خودرو جلوگیری کنیدرئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس کلانشهر برای جلوگیری از سرقت خودرو و لوازم داخل آن هشدار داد.

سرهنگ علی صباحی در گفت وگو با ایسنا. وی با اشاره به تذکرات لازم پلیس برای جلوگیری از سرقت خودرو و خودرو گفت: خودرو و متعلقات آن هدف مشترک سارقان در سرقت است. برای جلوگیری از سرقت لازم است رانندگان خودروی خود را به وسایل ایمنی مانند کلید مخفی، دزدگیر، دزدگیر، دتکتور، سیستم هشدار، قفل فرمان، محافظ کامپیوتر خودرو و … مجهز کنند. سیستم دزدگیر خودرو باید شکل داشته باشد ممکن است به راحتی خنثی نشود. همچنین سیم های دزدگیر باید به گونه ای وصل شوند که جداکردن آنها برای سارق مشکل باشد. بهتر است رانندگان نصب سیستم دزدگیر در خودروی خود را به افراد ناشناس نسپارند.

وی با تاکید بر اینکه رانندگان در هنگام خاموش کردن کلید خودرو به درآوردن آن توجه کنند، گفت: رانندگان نیز توجه داشته باشند که حتی برای لحظه ای خودرو خود را با موتور روشن رها نکنند. در برخی موارد مشاهده شده است که افراد برای بازکردن درب پارکینگ، خرید از کیوسک و … از خودرو پیاده می شوند که ممکن است فرصت مناسبی را برای سارقان فراهم کند.

صباحی با اشاره به دعوا و نزاع ساختگی به عنوان یکی از ترفندهای سارقان برای سرقت خودرو یا سرقت آن از داخل خودرو، گفت: برخی سارقان با سوء استفاده از این فرصت، حواس رانندگان را منحرف کرده و با ساخت یک دستگاه خودرو یا محتویات آن را به سرقت می برند. صحنه یا صحنه نزاع جعلی به همین دلیل به رانندگان توصیه می کنیم در هنگام تصادفات به خصوص تصادفات خسارتی یا دعواهای ساختگی به هیچ وجه خودروی خود را ترک نکنند.

وی همچنین به ترفندهای دیگر سارقان خودرو و لوازم جانبی آن اشاره کرد و گفت: رانندگان از پذیرفتن غذا از مسافرانی که نمی شناسند خودداری کنند. همچنین رانندگان خارج از شهر باید در خط کشی خطوط فرعی و خصوصی برای مسافران دقت بیشتری داشته باشند زیرا این نیز می تواند یکی از حربه های سارقان برای توقیف و سرقت وسیله نقلیه باشد. همچنین رانندگان باید در مواجهه با افرادی که در جاده های تاریک و خلوت سفارش سوخت می دهند و یا به تعمیر خودروی خود کمک می کنند دقت و احتیاط بیشتری داشته باشند.

صباحی همچنین درباره اهمیت توجه به مدارک و مدارک شناسایی خودرو بیان کرد: رانندگان از قرار دادن اسناد و مدارک خودرو در داخل خودرو خودداری کنند. همچنین بهتر است در صورت امکان در پارکینگ پارک کنید و رانندگان از پارک کردن در مکان‌های خلوت با ترافیک کم و نور کم، به‌ویژه جاهایی که درختان و بوته‌ها وسیله نقلیه را استتار می‌کنند، خودداری کنند. هنگام خروج از وسیله نقلیه از بسته بودن درها و پنجره ها اطمینان حاصل کنید. همچنین بهتر است رانندگان برای توقف های طولانی مدت مانند رفتن به مراکز خرید، اماکن تفریحی، زیارتی و … از پارکینگ عمومی استفاده کنند. اگر پارکینگ در دسترس نیست، بهتر است وسیله نقلیه را در دیدگان گشت های پلیس پارک کنید.

وی بر لزوم پارک خودرو در محل مناسب تاکید کرد و گفت: رانندگان از توقف خودرو در سراشیبی خودداری کنند زیرا این امر باعث می شود سارقان بدون استفاده از خودرو آن را جابجا کنند. اگر رانندگان مجبورند خودروی خود را در سراشیبی پارک کنند، باید چرخ‌های خود را به سمت حاشیه بچرخانند و تا حد امکان خودرو خود را به افراد غریبه و غیرقابل اعتماد بسپارند. همچنین رانندگان نباید پس از تعویض لاستیک پنچر شده و هنگام جمع آوری اقلام یا تعمیر ایرادات فنی وسیله نقلیه خود را روشن یا در و پنجره های آن را باز بگذارند.

صباحی افزود: رانندگان به این نکته توجه داشته باشند که هنگام خروج از وسیله نقلیه از گذاشتن اقلام مهم و با ارزش در داخل وسیله نقلیه خودداری کنند. رانندگان نباید سوئیچ کلید خود را در دسترس همگان قرار دهند و در صورت خرید وسیله نقلیه از افراد ناشناس و غیرقابل اطمینان، قفل درها و تجهیزات ایمنی را تعویض و وسیله نقلیه خود را به تجهیزات ایمنی لازم برای جلوگیری از باز شدن شیشه ها و شیشه جلو مجهز کنند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس کلان شهر همچنین به رانندگان هشدار داد از وسایلی مانند قفل فرمان، قفل پدال و … استفاده نکنند. یک قفل یدکی، قفل کاپوت و غیره برای ماشین خود تهیه کنید و اگر در کنار خیابان پارک کرده اید، هر چند ساعت یکبار به خودروی خود سر بزنید و آن را بررسی کنید. ضروری است که رانندگان پس از توقف وسیله نقلیه از بسته بودن تمامی پنجره ها و بسته بودن درها اطمینان حاصل کنند.

انتهای پیام