بایدن: اگر روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده کند، مرتکب اشتباه بزرگی می‌شودرئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که اگر روسیه از سلاح های هسته ای تاکتیکی استفاده کند، اشتباه بزرگی مرتکب خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه گفت که اگر روسیه از سلاح های هسته ای تاکتیکی استفاده کند، مرتکب اشتباه بزرگی خواهد شد.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات مقامات روسی درباره استفاده احتمالی اوکراین از «بمب کثیف» اعلام کرد که لفاظی‌های هسته‌ای روسیه غیرمسئولانه است و مسکو سابقه متهم کردن دیگران را به کارهایی که قصد انجام آن دارد دارد.

از سوی دیگر، سخنگوی پنتاگون ظهر سه شنبه به وقت واشنگتن اعلام کرد: ما هیچ نشانه ای از تصمیم روسیه یا قصد استفاده از سلاح هسته ای یا بمب کثیف ندیده ایم.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز یکشنبه با همتایان فرانسوی، ترک و بریتانیایی خود در مورد “احتمال استفاده اوکراین از بمب های کثیف” ابراز نگرانی کرد. اما اوکراین چنین ادعایی را نمی پذیرد و در عوض مدعی است که «روسیه ممکن است از چنین بمب ها یا سلاح هایی استفاده کند».

بمب کثیف بمبی است که در آن از انفجار غیرهسته ای برای پراکندگی مواد رادیواکتیو و آلودگی هسته ای در محیط استفاده می شود.

اگرچه از انفجارهای هسته ای در بمب های کثیف استفاده نمی شود، اما گاهی اوقات به دلیل آلودگی محیط زیست با مواد رادیواکتیو، آنها را سلاح هسته ای می دانند.

انتهای پیام