باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کنند عبارتند از:
مطالعات متعددی در مورد درمان های طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها میزان باکتری های معده را کاهش می دهند اما نمی توانند آنها را از بین ببرند. حتماً قبل از شروع رژیم درمانی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری به هیچ وجه نباید با داروهای طبیعی جایگزین شود. با اجازه پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان یک درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای معمولی را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد در روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است حذف را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین می تواند خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. دانشمندان شواهدی یافته اند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس نتایج بهتری داشته است.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از ورم معده جلوگیری می کند و مصرف در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ مطالعه ای نشان نداده است که عسل فقط می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان معتقدند استفاده از عسل با درمان های استاندارد می تواند زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس یک مطالعه در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از اتصال آن به دیواره سلولی معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان می تواند در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آنها را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری در برابر نور آسیب پذیر است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده در معده بی خطر است. این روش معمولاً می تواند مورد استفاده قرار گیرد هنگامی که آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند.

خلاصه
بسیاری از مردم در تمام طول عمر خود باکتری دارند و هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. این باکتری در صورت ایجاد گاستریت مزمن و عدم درمان ، که می تواند شامل خونریزی زخم و سرطان معده باشد ، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. طبق CDC 1998 ، میزان حذف آنتی بیوتیک های هلیکوباکتر پیلوری 61 تا 94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به یک دارو می تواند به طور موثر روند بهبود را تسریع کند.
اگر علائم واضح نباشند ، پزشکان به ندرت درخواست آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را می دهند. اگر آزمایش هلیکوباکتر پیلوری شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی هیچ آسیبی نمی رسانند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آنها به جای درمانهای معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز ناشناخته است و هیچ توصیه رسمی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دستها و آماده سازی و پخت کامل غذا ، بهداشت را رعایت کنید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، برای کاهش خطر عود ، تحت درمان قرار بگیرید.

مویده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید