بازار قزوین برای دومین بار در یک هفته گذشته در آتش سوختبازار قزوین در کمتر از یک هفته دو بار سوخت. صبح امروز بخشی از این بازار نزدیک به بخش های تاریخی و سنتی در آتش سوخت. اگرچه بازار تاریخی و باستانی خزر از هر دو آتش در امان مانده است، اما اطفای حریق مهمترین چالش است. اکنون پس از آتش سوزی دوم، مدیر کل میراث فرهنگی قزوین اعلام کرد که آماده همکاری برای استقرار سیستم های اطفای حریق و لوله کشی آب در بازار قزوین است.

چهار روز پیش (۵ تیر) یکی از مغازه‌ها در بازار قزوین در راسته سنتی در آتش سوخت. هشدارهایی مبنی بر تکرار آتش سوزی در این بازار تاریخی داده شد اما بامداد چهارشنبه ۸ تیرماه بازار قزوین دوباره روز خود را با آتش آغاز کرد.

اگرچه این قسمت از بازار که بامداد چهارشنبه در آتش سوخت، نسبت به دوره قبل مشکل کمتری در اطفای حریق داشت، اما در مجموع تردد در راه های ارتباطی بازار قزوین و کمبود فضا برای گسترش آتش باعث خاموش شدن موتورها شد. آتش سوزی در این منطقه یک معضل جدی است که منجر به اخطارها و هشدارهای زیادی از سوی شورای شهر قزوین شد.

اکنون علیرضا خزعلی – مدیر کل میراث فرهنگی قزوین – در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خصوص رفع این چالش ها با توجه به اینکه بازار قزوین در سال ۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و با محدودیت های ساخت و ساز مواجه است، می گوید. . وی به حضور نیروهای یگان ویژه میراث فرهنگی در کنار آتش نشانان در آتش سوزی اخیر بازار اشاره کرد و افزود: مهمترین خواسته مردم قزوین و میراث فرهنگی، ایجاد ساز و کارهای لازم برای ایمنی است. بازار قزوین . امیدواریم این پروژه طولانی (امنیتی) به زودی اجرایی شود و اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین آمادگی هرگونه همکاری برای استقرار سیستم های اطفای حریق و تامین امنیت بازار را دارد.

وی در خصوص اقدامات میراث فرهنگی برای جلوگیری از خطراتی مانند آتش سوزی در بافت تاریخی بازار قزوین گفت: ابتدا باید علت این آتش سوزی ها را بررسی کنیم و بر همین اساس باید مشکلاتی که باعث این گونه خطرات می شود برطرف شود. . در آتش سوزی های قبلی بحث کاربری های پرخطر مطرح شد و در این گونه موارد واحدهای تجاری با مواد قابل اشتعال برخورد می کنند و وجود این کاربری ها در هر نقطه از شهر خطرناک است و باعث آتش سوزی در بازار قزوین نیز می شود. مواردی هم داریم که سیستم برق فروشگاه وصل شده و باعث آتش سوزی شده است. تعمیر این گونه عیوب به عهده مالکان و اپراتورها می باشد و باید اینگونه ایرادات رفع و ایمنی و امنیت کافی برقرار گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین با بیان اینکه بررسی علل آتش سوزی ها حوزه تخصصی کارشناسان آتش نشانی است، گفت: منبع اولیه اطلاع رسانی درباره علت آتش سوزی بازار قزوین چه روزهای قبل و چه امروز است. تا سازمان آتش نشانی و این کارشناسان نظرات خود را اعلام کنند. دلایل ما صرفا بر اساس حدس و گمان و شنیده ها است. علاوه بر وجود قوانینی در شهرداری و سایر دستگاه های دولتی برای نظارت و حفاظت از کاربری های بناهای تاریخی وجود دارد و باید تاکید کرد که این قوانین اجرا و نظارت می شود و متخلفان شناسایی می شوند.

خزعلی همچنین با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی با لوله کشی برای اطفای حریق بازار قزوین مخالفتی ندارد، افزود: در چند سال گذشته اعلام کردیم که میراث فرهنگی برای اجرای این اقدام همکاری خواهد کرد اما این اقدام باید آبرومندانه باشد و باید چیزی باشد که به ساختار بازار آسیب نرساند. در واقع بحث ایجاد امنیت و ایمنی یکی از الزامات ساختمان است. لوله های آب در بازار کاسپین باید با ساختمان معمولی متفاوت باشد. نمونه بارز آن سیستم اطفای حریق در کاروانسرای «سعد سلطانه» است که بنای ثبت شده است. تمرکز میراث فرهنگی بر نحوه اجرای این اقدامات برای حفظ شأن یک بنای تاریخی است.

فیلمی از آتش سوزی چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ در بازار قزوین را در زیر مشاهده می کنید:

انتهای پیام