بار روانی این بیماری همه گیر بر دوش جامعه بین المللی استاولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ تشخیص داده شد، کووید-۱۹ منجر به یک بیماری همه گیر جهانی شد که بیش از دو سال بعد، تأثیر مخربی بر سلامت روان مردم در سراسر جهان داشت و همچنین زندگی و سلامت مردم را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار داد. .

با توجه به دندان های مابر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، تنها در سال اول همه گیری کووید، شیوع جهانی اضطراب و افسردگی ۲۵ درصد افزایش یافت.

به گفته کارشناسان، یکی از دلایل افزایش مشکلات روانی در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ استرس بی‌سابقه ناشی از انزوای اجتماعی بود.

در این دوران تنهایی، ترس از کووید ۱۹، سوگواری پس از سوختگی، و نگرانی های مالی به عوامل استرس زا کمک کرده است که منجر به اضطراب و افسردگی می شود.

خستگی همچنین عامل اصلی افکار خودکشی در بین کارکنان بهداشتی بود.

در چنین شرایطی، بی ثباتی، مانند دوره همه گیری کووید-۱۹، باید انتظار اضطراب، استرس، اضطراب و سایر واکنش های احساسی را در افراد داشت. با این حال، استرس اضافی اختلالات روانی را در افرادی که قبلاً بیمار هستند تشدید می کند. ذهنی

چالش دیگری که در طول این بیماری همه گیر برای افرادی که از بیماری روانی رنج می برند، این است که مقررات مربوط به فاصله گذاری اجتماعی دسترسی افراد به خدمات بهداشت روان مناسب را دشوار می کند و اختلالات روانی آنها را تشدید می کند.

پیامدهای روانی معادل برای کودکان و نوجوانان

به گفته یونیسف، کودکان و جوانان نیز می‌توانند اثرات همه‌گیری کووید-۱۹ را برای سال‌های آینده بر سلامت روان و رفاه خود احساس کنند.

در واقع، اپیدمی کووید-۱۹ تاکنون صدمات روحی زیادی به مردم وارد کرده است. بر اساس یافته‌های اولیه یک نظرسنجی بین‌المللی از کودکان و بزرگسالان در ۲۱ کشور که توسط یونیسف و گالوپ در مورد اثرات قرنطینه انجام شد، به‌طور میانگین از هر پنج جوان بین ۱۵ تا ۲۴ ساله که مورد بررسی قرار گرفتند، یک نفر احساس افسردگی می‌کند. کند یا بی علاقه به انجام کارها.

بر اساس آخرین داده های یونیسف، حداقل یک کودک از هر هفت کودک در سراسر جهان به طور مستقیم تحت تأثیر پیامدهای قرنطینه ویروس کرونا قرار دارد.

اختلال در برنامه های روزمره، آموزش و سرگرمی، و همچنین نگرانی در مورد درآمد و سلامت خانواده در طول همه گیری کووید-۱۹، عواملی هستند که بسیاری از جوانان را نسبت به آینده خود احساس ترس، عصبانیت و اضطراب می کنند.

شیوع اضطراب و افسردگی اپیدمیولوژیک در مردان و زنان

بر اساس یک مطالعه دیگر آمریکایی، مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب در طول همه گیری کرونا در بین مردان و زنان ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در این مطالعه، از داده‌های ۲۳۵۹ بزرگسال استفاده شد و کارشناسان دو دوره زمانی مختلف از جمله ۲۰۱۸ و جولای تا سپتامبر ۲۰۲۰ را برای تعیین سطح استرس افراد مقایسه کردند.

آنها دریافتند که ۴۲ درصد از افراد شرکت کننده در این مطالعه برخی از بیماری های روانی خفیف را در طول همه گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ گزارش کرده اند، در مقایسه با تنها ۳۲ درصد در سال ۲۰۱۸.

کارشناسان همچنین دریافتند که در طول همه گیری، زنان بیشتر از مردان مشکلات سلامت روان، به ویژه “اضطراب” را گزارش کردند.

به گفته کارشناسان، سطوح بالاتر استرس شغلی/زندگی با افسردگی در زنان و اضطراب در مردان مرتبط است، در حالی که سطوح بالاتر استرس مالی با افسردگی در مردان مرتبط است.

نیاز به تلاش برای بازگرداندن سلامت روان

کارشناسان در ادامه خاطرنشان کردند که یافته های آنها بر نیاز به ارزیابی منظم سلامت روان توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی تاکید دارد.

همچنین مهم است که افراد قبل از تجربه ناراحتی هایی مانند اضطراب و افسردگی به فعالیت هایی بپردازند که از آنها لذت می برند و همچنین برای مراقبت از خود زمان بگذارند، مانند پیاده روی با یک دوست، تماشای فیلم مورد علاقه و غیره. در یک تخصص .. به برنامه روزانه خود اختصاص دهید.

به گزارش ایسنا، کارشناسان می گویند اگر فردی با مشکلات روانی خود دست و پنجه نرم می کند و نمی تواند با تکنیک های ساده آن را مدیریت کند، بهتر است از یک روانشناس یا مشاور در این زمینه کمک حرفه ای بگیرد.

انتهای پیام

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر