بارش های استان مرکزی ۲۳ درصد کمتر از نرمال استایسنا/مرکزی مسئول واحد پیش بینی هواشناسی استان مرکزی گفت: بارش های دریافت شده در استان ۲۳ درصد کمتر از نرمال است.

غلامرضا مرادی پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی، اظهار کرد: ایران از ابتدای بهار تاکنون فقط ۱۷ درصد بارش ها را دریافت کرده که این رقم فاجعه است و همه کشور به جز هرمزگان درگیر خشکسالی است.

وی با بیان اینکه منابع آبی کشور در زاگرس بدترین وضعیت را دارند چراکه بارش برف در زمستان کم بود و قطعا در منطقه با بحران روبرو هستیم، گفت: تا امروز بارش های استان مرکزی ۲۳ درصد کمتر از نرمال بوده است، کمترین بارش با ۴۰ درصد مربوط به خنداب است و حتی در شازند نیز ۹ درصد کمتر از حد نرمال بارش دریافت شده است.

مرادی بیان کرد: در فروردین ماه باید ۵۱.۵ میلیمتر بارش دریافت می شد که فقط ۳.۹ میلیمتر دریافت شد و احتمالا تا هفته آینده شاید حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر بارش داشته باشیم.

وی افزود: طی هفته آینده در مناطق زاگرس بارش های بیشتر از نرمال و در هفته دوم اردیبهشت ماه، بارش ها کمتر از نرمال و در هفته سوم بارش ها نرمال خواهد بود و طی دو ماه آتی بارش کمتر از نرمال پیش بینی می شود.

مرادی در خصوص وضعیت دمایی استان گفت: طی دو ماه اخیر دما سه درجه بیشتر از حد نرمال بود و در ماه های آتی نیز دما دو درجه بیشتر از نرمال خواهد بود.

مرادی در خصوص آلودگی ازون در تابستان افزود: یکی از دلایل ایجاد این آلودگی اشعه ماوراءبنفش خورشید است که در تابستان شدت آن بیشتر می شود.

مسئول واحد پیش بینی هواشناسی استان مرکزی اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ روز سال زراعی از زمان اصلی خود جلو است و در واقع در زمانی که گیاه نباید فعال باشد فعال می شود و این امر باعث سرمازدگی می شود.

انتهای پیام