این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!


عروسک ها گاهی گوی سبقت را از بازیگران محبوبیت و شهرت می ربایند و ده ها سال در قلب کودکان و بزرگسالان نفوذ می کنند. این موجودات ابری به ظاهر ساده در مواقعی خود را در موقعیتی قرار می‌دهند که در بسیاری از نمایش‌های محبوب و فیلم‌های پرفروش سوپراستار باشند و چهره‌های معروف آن‌ها در انواع محصولات فرهنگی و مصرفی جای می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، تجربه نشان داده است که آثار عروسکی هرگاه در ساختاری مناسب و با افراد ماهر در این حوزه تولید شوند، به یکی از سازه های جذاب تلویزیون تبدیل می شوند و در جذابیت مخاطب از مجموعه های نمایشی و دیگر محصولات تلویزیونی پیشی می گیرند.

مثل گروه فراموش نشدنی «کلاه قرمزی» در کنار نام‌های معروفی چون حمید جبلی و ایرج طهماسب یا گروه موفق «خانه مادربزرگ» به کارگردانی مرضیه برومند که پس از گذشت چندین دهه از ساختش، همچنان دلتنگ کودکان و نوجوانان است. سال گذشته برای کودکان امروزی آشناست. اما نکته عجیب این است که سازندگان هر دو مجموعه عروسک موفق این روزها مجموعه های جدیدی را می سازند، اما در رسانه ای خارج از صدا و سیما!

پس از چندین سال موفقیت تلویزیونی در معرفی شخصیتی به نام «کلاه قرمزی» و سفرهای عروسک ها که اغلب دوام نمی آورد، عروسکی به نام «جناب خان» با صدای محمد بحرانی در قالب یک برنامه بزرگسال ظاهر شد و توانست. دل مخاطب را طوری تنظیم کند که حضور او برجسته تر از خود مجری است.

شاید این راز موفقیت عروسک های ایستاده باشد. آنها می توانند به همان اندازه برای بزرگسالان و کودکان جذاب باشند.

مطمئنا ساخت یک عروسک جذاب و موفق که حرف ها و ژست هایش برای مخاطب آنقدر شیرین و منطقی باشد کار ساده ای نیست که نیاز به زمان، تجربه و خلاقیت داشته باشد.

تلویزیون طی چهار دهه گذشته به لطف حضور چهره های مطرح در عرصه عروسک توانسته عروسک های موفق و فراموش نشدنی را به مخاطبان خود ارائه دهد. از سوی دیگر در این سال ها عروسک های زیادی چه در حوزه بزرگسال و چه کودک در تلویزیون رونمایی شد که پس از ناکامی در جذب مخاطب، خیلی زود از قاب تلویزیون و ذهن مخاطب محو شدند.

این یک واقعیت است که تلویزیون با وجود سابقه موفقی که در ارائه عروسک دارد، در سال های اخیر در این زمینه چندان موفق نبوده و برخلاف گذشته که هر دهه حداقل چند عروسک موفق را به مردم عرضه می کرد، چندین سال است که می گذرد. اکنون. او ترمز ماشین عروسک سازی خود را می کشد و فقط گهگاه تلاش در میدان را قطع می کند. این واقعیت بارها از سوی فعالان حوزه کودک هشدار داده شده و به این گروه سنی هشدار داده اند که از سوی تلویزیون نادیده گرفته نشوند.

عادل بزدودا یکی از عروسک‌سازان باسابقه‌ای است که در کارنامه هنری خود عروسک‌های خاطره‌انگیز «زی ز جولو» و «خاله» را ساخته و در طراحی و ساخت عروسک‌های «شهر موش‌ها» و «خانه مادربزرگ» نیز فعالیت داشته است. وی پیشتر از عملکرد تهیه کنندگان نمایش عروسکی انتقاد کرده بود و به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: بزرگوارانی که در رادیو به عنوان تهیه کننده فعالیت می کنند چیزی از عروسک نمی دانند. ویژگی هایی که در فرهنگ های مختلف رخ داده است، اگر اطلاعات دقیقی در مورد این موضوع نداشتند، ممکن بود خیلی پیچیده باشد. ابزارهایی که آنها برای تولید محتوا برای کودکان و نوجوانان استفاده می کنند.”

“آیا شما، تهیه کننده، چنین ویژگی هایی دارید که این کار را انجام دهید؟” مثل اینکه می گوییم تو را می اندازیم در یک استخر پر از آب و من شنا بلد نیستم. خب معلومه که دارم خفه میشم اگر می توانستم صادقانه بگویم می توانم شنا کنم، اولین کسی بودم که خفه می شدم. تحقق مهم است متاسفانه برخی از دوستان فوق العاده به عنوان تهیه کننده دنیای عروسک ها را نمی شناسند و انتخاب های آنها بسیار اشتباه است. فقط می گویند ما خیلی پول داریم، حالا به کی زنگ بزنیم عروسک درست کنیم؟ این در حالی است که پشت عروسک، فرهنگ و فلسفه می خوابد.

این هنرمند عروسکی درباره اهمیت نحوه ساخت عروسک در ساخت عروسک های خاطره انگیز تلویزیونی گفت: ما این کار را کردیم. مثلاً برای ساختن «مخمل» (گربه خانه مادربزرگ) برای ساختن گربه نرفتیم. گربه بود، اما کدام گربه؟ برای ساختن این گربه ساعت ها جلسه و بحث و دعوا و دعوا داشتیم تا اینکه مخملی شد. ما به تنهایی کار نکردیم ما شخصیت را تحلیل کردیم و سپس آن را ساختیم. قبل از اینکه مخاطب نظر منطقی و کلاسیکی داشته باشد، ما خودمان را نشان می دهیم که عروسک شخصیتی باشیم که بتواند پیام های مناسبی را برای این نمایش منتقل کند.»

صحبت هایی مثل حرف های شکسته بارها توسط شخصیت های دیگر حوزه کودک تکرار شده است و برخی از شخصیت ها سال هاست که تلویزیون را به دلیل این شرایط ترک کرده اند یا به دلایلی تلویزیون آنها را کنار گذاشته است. اما اکنون با رشد شبکه نمایش خانگی و رونق بسترهای پخش فیلم و سریال در سال های اخیر، دیگر نیازی به خانه نشینی و مراجعه به آنها برای کودکان، نوجوانان و نمایش های عروسکی شناخته شده نیست. تئاتر. یک نمایش خانگی با محدودیت های کمتر ایجاد کنید. مثل ایرج طهماسب که این بار عروسک ها را گرفت و به شبکه خانگی برد و با گروه مهمان چند عروسک جدید معرفی کرد و در همین مدت کوتاه چند ماهه موفق شد یکی دو مجموعه از این عروسک ها را بسازد. . یا مرضیا پروموند که کمی بعد از محمودی با ساخت مجموعه عروسکی کالیلا و دیمنا وارد شبکه نمایش خانگی شد.

البته تلویزیون در مقطعی با ساخت سریال عروسکی مانند «شبکه کوچک» که مجموعه ای با چند عروسک متفاوت بود، سعی کرد رونق قبلی را به نمایش عروسکی بیاورد، اما این تلاش چندان موفق نبود.

در ادامه این گزارش ایسنا، تاریخچه تعدادی از سریال های عروسکی تلویزیونی محبوب و فراموش نشدنی دهه ۶۰ و ۷۰ را مرور می کنیم:

“برو به محله”

محله برو مجموعه ای متشکل از چند بازیگر و عروسک بود که در اوایل دهه ۱۹۶۰ از تلویزیون پخش شد. بیژن بیرانج نویسنده این اثر و مسعود رسام تهیه کننده این اثر بوده و بازیگران معروفی چون: فردوس کاوانی، اکبر عبدی، محمود جعفری، آتیلا بسیانی، فاطمه معتمد آریا در این سریال به ایفای نقش پرداخته اند. برای تکمیل این مجموعه، «محله سالم» ساخته شد. «برو بیا محله» مجموعه ای فراموش نشدنی از دهه ۱۹۶۰ است.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

“چاق و لاغر”

چاق و لاغر به نویسندگی بیژن بیرانج و ایرج طهماسب و تهیه کنندگی و کارگردانی مسعود رسام چند سال پس از «محله پروبیا» تولید شد و توانست در دهه ۶۰ در ذهن کودکان باقی بماند.

این مجموعه که در چندین مجموعه تولید شده است در ابتدا به مناسبت دهه فجر و ایام دفاع مقدس ساخته شد. چاق اشاره به صدام بود، لاغر اندکی مسخره (آمریکا) و بزرگتر مسخره شیطان بود، و این دو مأموریت داشتند جشن سحر را خراب کنند که همیشه شکست خورد.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

اولین سری چاق و لاغر در سال ۱۳۶۵ به سرپرستی مسعود رسام و ساسان امیرپور و در قالب نمایش عروسکی تولید شد. در این سریال، رئیس بزرگ دو عروسک با شخصیت های لاغر و چاق را سفارش می دهد تا آنها را خراب کند. اما با بی گناهی خود، همیشه رئیس بزرگ را عصبانی کرده بودند.

طراح و سازنده این عروسک ها کامبیس سیمی بود. حسن زری و حسن بوچرازی عروسک گردانان و گویندگان عروسک های چاق و لاغر سری اول بودند.

مرحوم علی اصغر عضدان که تهیه کنندگی این گروه را بر عهده داشت در سال ۱۳۷۸ دار فانی را وداع گفت و در سال های آخر عمر نیز به فکر «چاق و لاغر» بود و پس از گذشت حدود ۳۰ سال همچنان برای تولید ابراز امیدواری کرد. سری جدید این مجموعه برای تلویزیون اما این اتفاق نیفتاد.

“مدرسه موش ها”

مرضیا برومند گروه محبوب “مدرسه موش ها” را در اوایل دهه ۱۹۶۰ ایجاد کرد. ایرج طهماسب، فاطمه معتمدآریا و حمید جبلی صداپیشگان عروسک های این گروه بودند. برای این مجموعه که برای تشویق کودکان به رفتن به مدرسه ایجاد شده است، شعرهای فراموش نشدنی را آورده اند که سال ها برای کودکان خوانده شده است. اگرچه «مدرسه موش ها» در دهه ۱۹۶۰ تولید شد، اما همچنان در دهه ۱۹۷۰ برای کودکان محبوب و خاطره انگیز بود. از این مجموعه فیلمی به نام شهر موش ها ساخته شد که در سال ۶۴ در سینماها به نمایش درآمد.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

“کلاه قرمز”

عروسک محبوب کلاه قرمزی توسط ایرج طهماسب و حمید جبلی ساخته شده و توسط مسعود صادقیان بروگنی و مرضیه محبوب ساخته و طراحی شده است. حمید جبلی صداپیشه و زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک این عروسک بود.

کلاه قرمزی اولین نمایش تلویزیونی خود را در سال ۱۹۸۱ آغاز کرد و تولید قسمت های جدید با عروسک های جدید تا اواخر دهه ۱۹۹۰ به دلیل محبوبیت مخاطبان ادامه یافت. اما در نهایت بحث های زیادی در خصوص ساخت کلاه قرمزی جدید در ایام نوروز بین تهیه کنندگان و مسئولان به وقت صداوسیما مطرح شد و یک روز اعلام شد که کلاه قرمزی حذف خواهد شد. تلویزیون برای همیشه با این حال، کپی رایت این عروسک متعلق به تلویزیون است، سازندگان تقریباً نمی توانند آن را در رسانه ای غیر از تلویزیون بسازند، و تلویزیون ریسک نمی کند که به غیر از خالق اصلی خود سفارش ساخت این مجموعه را بدهد.

از عروسک های کلاه قرمزی سه فیلم «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «کلاه قرمزی و سروناز» و «کلاه قرمزی و بچه مادربزرگ» ساخته شد که آمار فروش گیشه های زمان خود را تغییر داد. کلاه قرمزی در این مدت در یک مجموعه چهار قسمتی از نمایش های خانگی نیز ظاهر شد.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

“زی زی گولو”

سریال تا تا تا که با شخصیت عروسکی خود Z Z Gulu نیز شناخته می شود، یکی از موفق ترین نمایش های عروسکی تلویزیونی دهه ۱۹۷۰ است. عروسکی عجیب و زیبا که از سیاره ای ناشناخته به زمین آمده است.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

کارگردانی این سریال را مرضیه پرومند برعهده دارد و لیلا رشیدی، امیرحسین صدیق، مریم سعادت، مانی نوری و ردا فیضی ایفای نقش می کنند. صداپیشه این عروسک معروف آزاده پورمختار بود. «زی زی گولو» به دلیل فضای تخیلی و جذاب و همچنین بازی خوب بازیگرانش هر بار که بازپخش می شود مورد استقبال قرار می گیرد و توانسته است بچه های نسل های جدید را با خود همراه کند.

یکی از نتایج محبوبیت شخصیت های عروسک، هجوم صنایع مختلف به سمت این عروسک ها و تقلید از آنها برای ساخت محصولات مختلف است. به عنوان مثال، توپ بستنی با الهام از ظاهر عروسک زی زی گولو، در دوران تغذیه در بین کودکان محبوب شد.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

“السون و ویلسون”

«السون و ولسون» مجموعه عروسکی از اوایل دهه ۱۹۷۰ است. این سریال را ناهد محمدیان و قامبیز صمیمی مفخم کارگردانی کردند. این سریال حول محور دو پسر خنده دار به نام های «السون» و «ویلسون» است که در یک کلبه کوچک زندگی می کنند. شخصیت دیگر دان دان است که به بهانه های مختلف سعی می کند السون و ویلسون را به خوردن شکلات و شیرینی ترغیب کند و دندان های آن ها نیز مانند او خراب شود. این مجموعه پیام هایی در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان داشت.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

انتهای پیام