اوکراین از احیای برخی مناطق اطراف خارکف خبر دادولودیمیر زلنسکی، همراه با گزارش‌هایی از کیف در مورد پیشروی نیروهای اوکراینی در ساحل شرقی رودخانه اوسکیل، متعهد شد که مناطق تحت کنترل روسیه را بازگرداند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اوکراین مدعی شده است که گذرگاه اوسکیل یکی از مهم ترین ضدحمله ها به اوکراین در شمال شرق منطقه خارکف است. نیروهای مسلح این کشور اواخر روز یکشنبه در کانال تلگرامی خود نوشتند: «نیروهای اوکراینی از اوسکیل عبور کردند و از روز گذشته اوکراین کنترل کرانه شرقی این رودخانه را در دست دارد».

Serhiy Gaidai فرماندار لوهانسک در تلگرامی نوشت: منطقه لوهانسک دقیقا همسایه آن است. و احیای مناطق تحت کنترل روسیه چندان دور نیست.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین عصر یکشنبه در ویدئویی گفت: “بعضی از شما ممکن است فکر کنید که پس از یک رشته پیروزی، نوعی مکث خواهیم داشت… اما هیچ مکثی وجود ندارد. برای مراحل بعدی آماده‌سازی شده است… اوکراین باید آزاد شود.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نیز گفت که پیروزی اوکراین به معنای “خروج تمام نیروهای روسیه از اوکراین” است و همچنین نشان داد که ایالات متحده تا زمانی که درگیری ادامه داشته باشد از کیف حمایت خواهد کرد.

وی روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون سی‌بی‌اس «شصت دقیقه» گفت: پیروزی این جنگ در اوکراین به معنای خروج کامل روسیه از اوکراین و به رسمیت شناختن حاکمیت این کشور است. اوکراینی ها روسیه را شکست دادند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد که روسیه در اهداف خود «آنقدرها که مردم فکر می کنند ماهر و توانا نیست».

وزارت دفاع انگلیس نیز در بیانیه ای مدعی شد که نیروهای روسی با مشکلات و موانعی در مرزها مواجه هستند و احتمال دارد حملات گسترده ای را علیه زیرساخت های غیرنظامی انجام دهند و حملات خود را گسترش دهند.

روز جمعه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، ضدحمله اوکراین را «بی‌اهمیت» خواند و گفت اگر نیروهای روسی تحت فشار بیشتر قرار بگیرند، مسکو «قاطع‌تر» پاسخ خواهد داد.

از سوی دیگر، وقتی از جو بایدن در مورد پیام رئیس جمهور آمریکا به همتای روس خود در مورد اینکه پوتین به استفاده از سلاح های هسته ای و شیمیایی فکر می کند، سوال شد، بایدن گفت: از آنها استفاده نکنید! با استفاده از این سلاح ها، چهره این جنگ را بر خلاف جنگ جهانی دوم تغییر خواهید داد.”

ولودیمیر زلنسکی روز شنبه در مصاحبه با رویترز روسیه را به ارتکاب “جنایت جنگی” در شمال شرق اوکراین متهم کرد و وضعیت مناطق تازه آزاد شده شمال شرق اوکراین را با شهر بوچا مقایسه کرد. اوکراین مدعی است که گورهای دسته جمعی در شهر ایزیوم، جایی که نیروهای روسی اخیرا منطقه را ترک کرده بودند، کشف شده است.

انتهای پیام