اهمیت مصرف آجیل


اهمیت مصرف آجیل

آجیل و دانه ها غذاهای محبوب هستند و به گفته متخصصان تغذیه ، سرشار از مواد مغذی هستند و مصرف آنها برای سلامتی بسیار مفید است. این دانه ها هزاران سال است که در تمام قاره های جهان مورد استفاده قرار می گیرد و غذای خوبی برای انسان است در این مقاله از سایت دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه اصفهان قصد داریم اهمیت مصرف آجیل را توضیح دهیم.

دانه ها حاوی کلسترول نیستند و حاوی چربی های اشباع نشده هستند که می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. دانه ها همچنین دارای منیزیم هستند که به تقویت ساختار استخوان ها کمک می کند. دانه ها همچنین حاوی کروم هستند که بر عملکرد انسولین تأثیر می گذارد. روی نیز در دانه ها وجود دارد که برای رشد و بهبود زخم ها ضروری است. منگنز ، که بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند ، یکی از مواد مغذی موجود در غلات است.

دانه ها همچنین منابع خوب و غنی از ویتامین E هستند.

یک آنتی اکسیدان مهم هستند. دانه ها ، مانند همه غذاهای گیاهی ، سرشار از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی هستند که بدن را در برابر سرطان و بیماری های مزمن محافظت می کند.
این محصول ارزشمند را می توان به صورت خام ، سرخ شده یا پودر شده مصرف کرد. انواع مختلفی از دانه ها وجود دارد: بادام ، فندق ، آجیل برزیلی ، گردو ، پسته ، بادام زمینی و شاه بلوط. دانه های سویا نیز وقتی خشک و برشته می شوند دانه محسوب می شوند.

نکاتی در مورد دانه ها

آفلاتوکسین:

بادام زمینی یکی از دانه هایی است که بیشتر در معرض کپک های تولید کننده آفلاتوکسین قرار دارد. آفلاتوکسین سمی است که می تواند برای انسان سرطان زا باشد. این سم هم در بادام زمینی و هم در کره بادام زمینی یافت می شود.
ذرت ، برنج ، گندم ، سویا و ذرت ذرت نیز ممکن است حاوی آفلاتوکسین باشند. شرکت های بادام زمینی و محصولات آنها مسئول آزمایش خود برای آفلاتوکسین هایی هستند که به سطوح خطرناک نمی رسند. با این حال ، محققان نگران تاثیرات طولانی مدت آفلاتوکسین ها بر بدن هستند.

حساسیت

بادام زمینی و دانه های درخت از جمله هشت ماده شایع آلرژی زا هستند. اگر والدین به غلات و حبوبات مانند عدس ، لوبیا و نخود فرنگی حساسیت داشته باشند ، احتمال دارد که فرزندان آنها به این مواد حساسیت داشته باشند. با این حال ، کسانی که در خانواده حساسیت ندارند ممکن است به این دانه ها حساسیت داشته باشند. آکادمی آسم و آلرژی آمریکا توصیه می کند که کودکان زیر سه سال از آجیل استفاده نکنند.

اهمیت مصرف آجیل متخصص تغذیه اصفهان

ملاحظات زیست محیطی

سموم دفع آفات به طور گسترده ای در تولید بذر استفاده می شود. چند نمونه از این موارد:

اندوسالفان ها

استفاده از این آفت کش در بسیاری از نقاط جهان ممنوع است. با این حال ، هنوز در ایالات متحده و هند برای تولید انواع خاصی از دانه ها استفاده می شود. این آفت کش برای کارگران مزرعه و کسانی که در نزدیکی این مزارع زندگی می کنند خطرناک است. در دسامبر 2003 ، مطالعه ای در هند نشان داد که پسرانی که در نزدیکی این مزارع زندگی می کردند یا کار می کردند دیر کرده بودند. آزمایشات روی حیوانات نیز نشان داده است که آفت کش روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و می تواند به کلیه ها ، کبد و بیضه ها آسیب برساند. همچنین جان حیوانات و ماهیان را تهدید می کند.

سیفلوترین

این آفت کش ده ها سال است که در کشت بذر مورد استفاده قرار می گیرد و ثابت شده است که برای موجودات آبزی مضر است.

فسمیت

این آفت کش در کشت پسته استفاده می شود و ثابت شده است که به زنبورها آسیب جدی می رساند.

آترازین

این آفت کش در ایالات متحده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ثابت شده است که ماهی ها و قورباغه ها در معرض دید هستند و می توانند بر باروری انسان تأثیر منفی بگذارند.

دیازینون

این آفت کش به دلیل تاثیراتش بر روی خاک مشهور است ، در کشت بادام زمینی استفاده می شود و برای زنبورها و پرندگان بسیار سمی است. پس از جمع آوری دانه ها ، آنها را با یک آفت کش سمی – متیل بروم ضدعفونی می کنند. اگر دانه ها را بخورید احتمال دارد متیل بروماید آسیبی به شما نرساند. با این حال ، متیل بروماید برای افرادی که در مزرعه کار می کنند بسیار خطرناک است. همچنین به لایه ازن آسیب می رساند.

روشهای حل مشکلات دانه

از سموم دفع آفات خودداری کنید

یکی از راه های جلوگیری از آفت کش ها استفاده از دانه هایی است که محصول درختان ارگانیک هستند. متأسفانه تعداد مزارع تولید کننده ارگانیک بسیار اندک است. تعداد بسیار کمی از این مزارع در آمریکا وجود دارد. غذاهای ارگانیک و مواد غذایی به گونه ای رشد می کنند که از آفت کش هایی که برای طبیعت بی ضرر یا بسیار مضر هستند در کشت استفاده می شود. پرورش محصولات و محصولات ارگانیک گران است. محصولات ارگانیک با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی به فروش می رسند و این یکی از دلایلی است که تولید و پرورش آنها فراوان نیست.

توجه به خرید و نگهداری بذر

شکل دانه ها متفاوت است. بذرهای دارای پوست می توانند برای مدت طولانی ذخیره شوند و به راحتی پوسیده نشوند ، فقط باید در جای خشک و خنک نگهداری شوند. بذرهای پوست کنده را می توان بیشتر نگهداری کرد ، به ویژه هنگامی که برشته شوند. اگر می خواهید آنها را بیش از 6 ماه ذخیره کنید ، آنها را در فریزر قرار دهید. همچنین می توانید دانه ها را به صورت خرد شده خریداری کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود ؛ اما هر دو گرانتر هستند و شما باید در نگهداری آنها دقت بیشتری داشته باشید زیرا می توانند زودتر خراب شوند. توصیه می شود دانه ها را همراه با پوست بخرید و آنها را به طور مستقل آسیاب کنید. هرگاه علائم کپک روی دانه ها مشاهده کردید ، فوراً آنها را دور بیندازید. دانه های درخت بر بادام زمینی ترجیح داده می شوند و حاوی سم آفلاتوکسین کمتری هستند.


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه ، مقدار و رژیم اولیه ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و تغذیه اصفهان کلیک کنید.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


مطالب پیشنهادی:

تفاوت جوش شیرین و بیکینگ پودر

از شاخص قند خون چه می دانید؟

گوشت چه بخوریم و چه نخوریم

هنگام استفاده از اکریل آمید هشدار دهیددیدگاهتان را بنویسید