انواع ویژگی های سقف وافل به نقل از سهند سازه بتن


سقف وافل از بناهای قدیمی مرتبط به دوره هخامنشیان و بناهای یونان است که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. سقف وافل یکی از سقف هایی است که به دلیل این که مربعی اجرا می‌شود به این اسم شناخته شده است. اجرای سقف وافل عموما برای ارتفاع های بالاتر از ۱۲ متر به کار می‌رود.

به گزارش ایسنا به نقل از سهند سازه بتن، سقف وافل با ایده سبک سازی و نمای اکسپوز زیبا در پروژه های معماری به صورت سقف کاذب استفاده شده است. سقف وافل در سال ۱۹۴۰ به صورت المان سازه در کشور توسعه یافته معرفی شدند و امروزه برند سهند سازه بتن توانسته در اجرا  و توسعه سقف وافل مطرح شود و خدمات محاسبه سقف وافل را برای سازندگانی که از قالب سقف وافل سهند سازه بتن استفاده می‌نمایند را بصورت رایگان محاسبه و نقشه سازه سقف وافل را رایگان طراحی کرده و در اختیار سازندگان قرار می دهد.

ویژگی و مزایا سقف وافل سهند سازه بتن:

ضخامت سقف وافل در برند سهند سازه بتن معمولا کمتر از ۱۰۰ میلیمتر و بین ۸۵ تا ۱۰۰ است ولی ضخامت دال بتنی ۳ تا ۶ برابر این مقدار است یعنی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیمتر.

از دیگر مزایا سقف وافل تا دهانه های ۱۶ متر را ساپورت می‌کند.

سطح زیرین سقف وافل ظاهری مناسب دارد که به عنوان یک عنصر نمایان مورد استفاده قرار دارد.

فاصله بین آرماتورها معمولا بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیمتر است.

قالب وافل و اجرای سقف وافل:

سقف وافل سهند سازه بتن به منظور حذف بتن در نواحی کششی و عملکرد سقف به صورت سقف وافل یک طرفه یا سقف وافل دو طرفه بودن سیستم سقف وافل اجرا می‌شود. در ابتدا قالب های وافل به شکل شبکه متعامد کنار یکدیگر قرار میگیرد که وزن و سختی مناسبی دارد. پس از اجرای این مرحله بتن ریزی روی قالب ها اجرا می‌شود و بعد از این که بتن ریزی به عمل آاورده شد و به پایان رسید قالب ها تاز زیر سقف برداشته می‌شوند.

انواع ویژگی های سقف وافل به نقل از سهند سازه بتن

نحوه اجرای سقف وافل:

سقف وافل معمولا اجرای سخت و پیچیده‌ای ندارد و به دو صورت اجرا می‌شود.

۱- اجرای تخت یا معمولی

۲- اجرای مدولار

روش اجرای این دو مرحله یکسان است ولی در کفراژ بندی سقف تفاوت هایی باهم دارد که در روش مدولار لازم نیست که سقف به وسیله پلی وود یا قالب فلزی فرش بشود.

روش اجرای مدولار:

۱ اولین مرحله زیر سازی سقف قرار گیری پایه های مطمئن از جمله جک، اسکافلد، داربست و .. است . پایه های اطمینان را در فئاصل مناسب از هم قرار می‌دهند سپس قوطی ها به صورت متعامد در زیر قالبهای وافل ایجاد می‌شود.

۲ وقتی مرحله زیر سازی به پایان رسید قالبهای وافل طبق نقشه فرش می‌شوند در این مرحله توجه داشته باشید که نواحی و نقاطی که دال ها به صورت توپر قرار گرفته مهم است.

۳ در مرحله سوم ارماتور بندی تیرچه های وافل و بعد از آن آرماتور روی قالب وافل بسته می‌شود و در آخرین مرحله آرماتور بندی بین تیرچه و شبکه ی رویه دال ایجاد می‌شود.

۴ بتن ریزی در این مرحله سقف وافل اجرا می‌شود برخلاف دال های مجوف که شامل چند مرحله است در سقف وافل می‌توان در یک مرحله اجرا شود و سختی خاصی ندارد .

۵ در مرحله آخر قالب ها و پایه های اطمینان طبق نقشه جدا می شود.

اجاره و خرید قالب وافل از سهند سازه بتن:

برای اجرای سقف وافل مهم ترین عامل قالب وافل است. قالب های وافل می‌تواند ویژگی های مختلفی داشته باشد در صورتی که پیمانکار از قالب وافل اطلاعاتی داشته باشد می‌تواند با انتخاب تولید کننده و فروشنده مناسب هزینه و کیفیت قالب وافل را کاهش دهد. قالب های وافل را می‌توانید چندین بار حدود ۲۰ مرتبه  استفاده کنید.

اگر مواد اولیه قالب ها مرغوب باشد قالب وافل نرم تر است بنابراین هنگام خرید توجه داشته باشد که قالب وافل شکننده و ترد نباشد. مهم ترین نکته در خرید قالب وافل این است که واسطه و دلالان بین شما نباشد امروزه شرکت های تولید کننده قالب وافل چون کم هستند باعث شده که تیم اجرایی سقف وافل به سادگی با کارخانه و فروشنده واقعی در ارتباط نباشد و همین امر موجب افزایش هزینه برای مجریان طرح شده است. 

انواع ویژگی های سقف وافل به نقل از سهند سازه بتن

فواید اجرای سقف وافل:

  • از مصالح پیش ساخته و هزینه اضافه استفاده نمی‌شود.
  • صرفه جویی در مصرف سیمان و بتن مصرفی را دارد.
  • سقف وافل قابلیت اجرا روی بدنه فلزی و اسکلت بتنی را دارد.
  • سقف وافل هزینه کم تری نسبت به سایز سقف ها دارد.
  • مقاومت در برابر ارزش زیاد دارد.
  • مقاوم در برابر آتش سوزی.
  • قابلیت استفاده از قالب ها به صورت چند باره.
  • مقاوم در برابر برش.
  • عایق بالا در برابر حرارت و صدا است.
  • به اجرای آرماتور تقویتی احتیاجی ندارد و در زمان صرفه جویی می‌شود.

سقف وافل از نظر زیبایی چگونه است ؟

از نظر زیبایی سقف وافل را می‌توان به تنهایی بدون هیچ گونه تزئینی استفاده کرد همچنین المان های نوری می‌توان بر روی این سقف اجرا شود. سقف وافل به صورت مربعی از محبوب ترین و پر کاربردترین سقف وافل در اماکن مختلف است و شکل مثلثی آن نیز کم طرفدارترین نوع سقف وافل است. البته به دلیل این که سازه های وافل با استفاده از بتن اجرا می‌شود فقط در مرحله قالب گذاری قابلیت شکل پذیری دارد و تغییر در آن ممکن نیست و طراحی بعد از قالب گذاری فقط محدود به نور پردازی و رنگ امیزی سقف وافل است .

منبع: https://sahandsazeh.co

انتهای رپرتاژ آگهی