انواع قرص آهن و اثربخشی آنها


همانطور که همه می دانیم ، آهن یک عنصر کمیاب ضروری برای بدن است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. مصرف قرص آهن بهترین راه برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد که میزان تأثیر آنها بسته به نوع نمک مورد استفاده در تهیه آنها متفاوت است.
آهن معمولاً به اشکال زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

آهن فومارات
گلوکونات آهن
سولفات آهن
اساس آهن گلیسینات است

برخی از این مکمل ها می توانند مشکلات گوارشی را در انسان ایجاد کنند. آهن فومارات دارای فراهمی زیستی کم و عوارض جانبی قابل توجهی است. فومارات آهن می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر بیماری های دستگاه گوارش مضر باشد و نگرانی هایی در مورد فراهمی زیستی این نوع آهن وجود دارد. سولفات آهن رایج ترین نوع مکمل آهن برای درمان کم خونی است زیرا ارزان و مقرون به صرفه است ، اما عوارض جانبی زیادی از دستگاه گوارش دارد. از سوی دیگر ، سولفات آهن جذب بسیار کمی دارد و بیماران برای درمان کمکی باید دوزهای بالایی تجویز کنند. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات موجود در رژیم غذایی مانند فیتات ها ، فنول ها یا فیبر قرار می گیرد. گلوکونات آهن ، اگرچه محبوب ترین نوع مکمل آهن است ، اما حاوی مقدار کمی آهن عنصری است.

آهن روانی

محتوای آهن عنصری در هر نوع مکمل آهن می تواند یکی از مهمترین ملاحظات هنگام انتخاب نوع مکمل آهن باشد. آهن عنصری به مقدار دقیق آهن موجود در یک قرص یا کپسول اشاره دارد. این یک آهن است که جذب می شود و می تواند توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد.

انواع قرص آهن

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن چندین عارضه جانبی جزئی دارد ، از جمله یبوست ، یبوست ، اسهال ، تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع قیری سیاه (احتمالاً نشانه زخم فوقانی دستگاه گوارش). بیشتر عوارض جانبی جزئی مصرف مکمل های آهن پس از سازگاری بدن با مصرف آهن از بین می رود. اگر علائم برطرف نشد ، مشورت با پزشک مهم است.

جذب آهن

جذب آهن توسط ذخایر آهن بدن کنترل می شود و معمولاً بیشتر توسط افرادی که سطح آهن خون آنها پایین است جذب می شود. این بدان معناست که فردی که از کم خونی فقر آهن رنج می برد می تواند 90 درصد آهن موجود در مکمل را جذب کند و فردی که کمبود آهن را تجربه نمی کند تنها 10 درصد آهن مصرف می کند. با وجود این پدیده ، به مردم توصیه می شود قبل از مصرف قرص آهن سطح هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنند تا از کمبود آهن آنها مطمئن شوند.

سالاد آهن

آهن کلات نوعی مکمل آهن است که از نظر شیمیایی اصلاح شده و بدون تجزیه از دستگاه گوارش عبور می کند. منظور از کلات این است که یونهای فلزی به یونهای غیر فلزی متصل شده و مولکول جدیدی را تشکیل می دهند.
از لحاظ نظری ، این فرایند طوری طراحی شده است که آهن می تواند بدون هضم شدن از طریق فرآیند گوارش عبور کند. در عوض ، کلات آهن به داخل سلول ها منتقل شده و همراه با اسید آمینه ای که به آن متصل است جذب می شود. سالاد آهن با بسیاری از نام ها و مارک های رایج شناخته می شود. گلیسینت آهن مبتنی بر کلات یکی از رایج ترین نام ها است.

با مکمل های مدرن آهن آشنا شوید: قرص آهن Ferro Plus Vivation

اساس آهن گلیسین است

کلات بر پایه گلیسینات شامل دو مولکول گلیسین است که توسط پیوندهای کووالانسی به آهن متصل می شوند. فراهمی زیستی این افزودنی در سلولهای غشای مخاطی جذب آهن را افزایش می دهد و به سرعت به بافتهای هدف بدن منتقل می شود. بنابراین ، دوزهای کمتر آهن برای مکمل های درمانی مورد نیاز است ، که می تواند منجر به مشکلات گوارشی کمتر و کاهش خطر اضافه بار آهن شود.
خوشبختانه ، گلیسین آهن کلات با غذا واکنش نشان نمی دهد و سطوح بالای فیتات یا فیبر در رژیم غذایی عملکرد آن را مختل نمی کند. همچنین ، جذب بیس گلیسینات آهن با حضور سایر داروها مانع نمی شود. کلات با اسید فیتیک باعث ایجاد رسوبات نامحلول نمی شود ، سبوس و غیره که منجر به واکنش های شیمیایی می شود ، نمی تواند در جذب آهن اختلال ایجاد کند.
مطالعات نشان داده است که بیس گلیسینات آهن در روده هیدرولیز نمی شود و دست نخورده جذب می شود. پس از جذب شدن در بافت مخاطی ، شلاتور تحت هیدرولیز قرار می گیرد و ترشح آهن به داخل پلاسما و سایر بافت ها و اندام های بدن مشابه سایر بافت ها تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات در بافتهای خون ساز مورد استفاده قرار می گیرد و بخش آمینو اسید از طریق مسیرهای متابولیک طبیعی اسید آمینه متابولیزه می شود. زیرا این شکل از آهن توسط لیگاندهای اسید آمینه محافظت می شود.

اخرین حرف

بیس گلیسینات آهن یکی از بهترین انواع قرص آهن است که علاوه بر جذب بهتر ، عوارض گوارشی کمتری دارد و بنابراین ممکن است بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به کم خونی باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: wearefeel

دیدگاهتان را بنویسید