امیر عبداللهیان بر اهمیت ثبات، صلح و حفظ وحدت ملی در عراق تاکید کردحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و فواد حسین وزیر امور خارجه عراق امروز آخرین تحولات روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند و به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط دو کشور در زمینه های مختلف همکاری و لزوم اجرای توافقات، تقویت روابط تجاری و اقتصادی و استفاده از ظرفیت های فراوان موجود را مورد توجه قرار داد. در چارچوب همکاری های دو کشور به عنوان اولویت های مهم می باشد. تسهیل مبادلات تجاری در گذرگاه های مرزی، تکمیل حمل و نقل و تکمیل راه آهن بصره – شلمشه و کمک موثر آن به افزایش گردشگری و حجم مبادلات در رسیدن به سطح بالاتر همکاری و نزدیک شدن به استفاده از ظرفیت های موجود دو طرف و برای بهره مندی از منافع ارزیابی شده در FiMabin.

شاهزاده عبداللهیان نیز در این دیدار با قدردانی از میزبانی خوب دولت و ملت عراق از زائران اربعین حسینی، از تلاش های صورت گرفته در دو کشور برای ایجاد شرایط مناسب برای برگزاری این مراسم بزرگ قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ثبات، صلح، حفظ وحدت ملی در عراق و احترام به نهادهای قانونی را مهم توصیف کرد و بر دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در حل مسائل مطروحه در عرصه داخلی تاکید کرد. عراق در چارچوب فرآیندهای قانونی و حفظ اختیارات قرارداد دولت عراق.

فواد حسین همچنین در این دیدار روابط دو کشور را مهم دانست و با قدردانی از نگاه مسئولانه جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحولات داخلی عراق، به اقدامات دولت عراق در خصوص راهپیمایی اربعین اشاره کرد. . و تلاش های مداوم برای ایجاد صلح و ثبات داخلی در عراق. عراق را توصیف کنید.

وزیر امور خارجه عراق امنیت ایران و عراق را در هم تنیده دانست و تاکید کرد که کشورش اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی ایران از خاک عراق تهدید شود.

همکاری در زمینه های امنیتی به ویژه جلوگیری از اقدامات گروه های متخاصم، تجزیه طلب و تروریستی در عراق، منطقه و برخی مناطق مرزی و با قدردانی از نقش تسهیل کننده عراق در برپایی مراسم سالانه حج برای زائران ایرانی، توافق دو کشور ایجاد کنسولگری در دو کشور (موصل-اصفهان) با تشریح آخرین تحولات مذاکرات مربوط به رفع تحریم ها، مسائل کنسولی مربوط به زائران اربعین از سایر کشورهای همسایه و وضعیت ایران. دستگیری حج در عربستان، تحولات مهم منطقه، توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس و فارس از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.

انتهای پیام