امیرعبدالله: آمریکا بسته جدید سیاسی ایران را می پذیرد/ از مذاکره و دیپلماسی فرار نمی کنیموی گفت: ما از مذاکره و دیپلماسی فرار نخواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه شنبه در دیدار مشترک با همتای پاکستانی خود که برای دیدار با مقامات ایرانی در سفری دو روزه به ایران سفر کرده بود، گفت: روابط دو بزرگوار. کشورها، ایران و پاکستان ریشه عمیقی دارند.»

وی با اشاره به اراده مقامات دو کشور برای توسعه بیشتر همکاری ها، گفت: مفتخرم که اولین وزیر خارجه هستم که به همکار عزیزم آقای زرداری که در کشور ما به آقای بوتو معروف است تبریک می گویم. خاطرات رضایت بخش و دلخراشی از سفر مادرش به ایران و همچنین مادرش به حرم امام رضا (ع) و دوران مهم مسئولیت وی به عنوان نخست وزیر پاکستان وجود دارد.

وی افزود: انشاءالله امروز یک سورپرایز و هدیه فوق العاده برای آقای زرداری دارم که آن هم تقدیم آلبوم عکس آخرین سفر شهید بی نظیر بوتو به ایران، سفر مشهد و زیارت حرم ایشان. امام نور و رحمت».

وی گفت: در جریان رایزنی های انجام شده امروز در خصوص ابعاد همکاری های دوجانبه دو کشور در زمینه های مختلف از جمله مناطق مرزی، بازارچه های مرزی، توسعه تجارت، گسترش همکاری های دو کشور در عرصه بین المللی و اتخاذ رویکردها و مواضع مشترک بین دو کشور وی افزود: تهران و اسلام آباد همچنین درباره توسعه همکاری‌های فرهنگی و گردشگری و افزایش همکاری‌های دو کشور در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی گفت‌وگو کردند.

وی گفت: موضوعی که از دیرباز مورد توجه دو کشور بوده و اسناد اولیه مربوط به آن به امضا رسیده و اقدامات عملی در محل تا حدودی در بحث صادرات گاز از ایران به پاکستان و همچنین افزایش آن انجام شده است. صادرات برق و «تبادل برق از ایران به پاکستان».

امیرعبداللهیان تاکید کرد که در نشست امروز مسائل منطقه از جمله افغانستان، تحولات اوکراین، یمن و مسئله فلسطین را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و تلاش می کنیم بحران اوکراین را هر چه سریعتر در مسیر سیاسی و مذاکره قرار دهیم. بنیانگذاران این بحران و ریشه های آن را درک کنید.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضوع افغانستان گفت: در اینجا بار دیگر با صدای بلند اعلام می کنیم که بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید می کنیم. ما به دلیل مرزهای مشترک، همسایگی و مسائل مختلف، روابط لازم را با نهاد حکومتی موقت افغانستان، یعنی طالبان حفظ کرده‌ایم و با همه طرف‌ها در افغانستان روابط باز و علنی داریم و این رابطه را ادامه می‌دهیم. هیئت مدیره افغانستان آشکارا به ما گفته است که یک دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام راه حل بحران افغانستان است و ما امیدواریم که افغانستان هر چه زودتر در مسیر صلح و ثبات قرار گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به موضوع یمن اشاره کرد و افزود: ایران از تداوم آتش بس در یمن حمایت می کند و در این راستا بر رفع کامل محاصره انسانی یمن تاکید می کند.

وی همچنین بر اهمیت برگزاری مذاکرات یمن تاکید کرد.

و این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در این دیدار ضمن گفت و گو در خصوص اولین مسئله جهان اسلام که فلسطین است، گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران بر تشکیل کشور واحد فلسطین تاکید داریم. سرزمین فلسطین، با پایتخت قدس و این موضوع، تاکید می کنیم که باید باشد. جهان اسلام در برابر اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی علیه جهان اسلام، اتحاد عملی قوی تری دارد.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار، واکنش ایران به تصمیم شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و روند ادامه یا تعلیق مذاکرات است. ایران از میز مذاکره فرار نکرده است و ما معتقدیم که مذاکره و دیپلماسی بهترین راه برای پایان دادن به توافق است.

وی گفت: طی ماه‌های گذشته و در جریان مذاکراتی که همکارم دکتر باقری با سایر طرف‌های مذاکرات وین و تبادل پیام‌های ایران و آمریکا داشت، ایران گام‌های مهمی برداشت و با گفت‌وگو و منطق این را ثابت کرد. ما در حال رسیدن به یک توافق خوب و پایدار هستیم.”

و وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در روزهای اخیر پنج شنبه گذشته علیرغم تبادل پیام بین ایران و آمریکا و پیشرفت مذاکرات، طرف آمریکایی به یکباره تصمیمی مبنی بر تحت فشار قرار دادن ایران و گرفتن امتیازات بیشتر به صورت غیرمستقیم ارائه کرد. میز به ما گفت که تصمیم خالی است اما ماهیت تصمیم به ویژه ما را نسبت به طرف آمریکایی محتاط کرد و یک ابتکار جدید و یک بسته سیاسی جدید ارائه کرد. ایران نیز فعالیت های هسته ای خود را تشدید کرد و قبل از صدور قطعنامه به طور رسمی دبیرخانه آژانس را از اقدامات خود مطلع کرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: اکنون در کنار تصمیم و سایر اقدامات برای فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، مجددا تاکید می کنیم که از مذاکره و دیپلماسی فرار نخواهیم کرد و از طریق آقای مورا و بورل پیام ها و ارتباطات توسط ایران رد و بدل و اجرا می شود. برای رسیدن به توافق.. خیر و استواری.» از منطق دیپلماسی و مذاکره خارج نمی شود.

انتهای پیام