الکاظمی: در بحران سیاسی کنونی از هیچ طرفی حمایت نمی کنم/ مذاکره تنها راه حل عراق استنخست وزیر عراق وضعیت کشورش را “خطرناک” توصیف کرد و بر لزوم حفظ نظام دموکراتیک در کشور و رفع هرگونه خطا یا مشکل در قانون با اجماع مردم تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان عراق و بر اساس بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری عراق، مصطفی الکاظمی در نشست هیات دولت تایید کرد که عراق در مرحله بعد از انتخابات با یک مشکل سیاسی واقعی مواجه است که باید حل شود و این راه حل نیاز به گفت و گو دارد که حکمت و فداکاری است و مدیران سیاسی باید با الگو قرار دادن امام حسین (علیه السلام) در راه کشور و فرزندانمان فداکاری کنند.

وی گفت: بحران سیاسی عملکرد دولت و همه نهادهای دولتی را تحت تاثیر قرار داد در حالی که کشور با چالش های سختی مواجه است و علیرغم گذشت ۸ ماه از ابتدای سال، بودجه ای وجود ندارد و این امر تاثیر مستقیمی بر عملکرد دولت دارد. زندگی و به یک موضوع جدی تبدیل شد، به خصوص که درآمد کشور افزایش یافت، اما این درآمد برای هیچ چیز خرج نمی شود.

وی با بیان اینکه دولتش در فاصله مساوی با همه ایستاده است و انتظار دارد نیروهای سیاسی از دولت حمایت کنند تا بتواند به مسئولیت خود عمل کند، گفت: ملت عراق شایسته زندگی در چنین شرایطی نیست و لازم است ما را قربانی کنیم کشور ما و آینده ملت ما.

الکاظمی تاکید کرد که برای حل مشکلات راهی جز گفتگو وجود ندارد و گزینه دیگر تنش و هرج و مرج رسانه ای و ناامیدتر کردن مردم است که همه اینها به دموکراسی نوپا در عراق آسیب می زند.

وی افزود: دولت طبق تعریف باید مدت فعالیت کوتاهی داشته باشد نه ۹ ماهه و از طرفی نه اختیار دارد و نه بودجه.

نخست وزیر عراق افزود که قبلاً این چالش را پذیرفته و امروز نیز آماده است و تأیید کرد که مسئولیت خود را با آرامش انجام داده و به “دروغ، ظلم و تهمت” توجهی نداشته و عملکردش “موفق بوده است”.

وی افزود که دولتش در مبارزه سیاسی جاری در کشور با کسی طرف نیست و به همین منوال ادامه می‌دهد و هرکس فکر می‌کند دولت تنش‌زا می‌کند اشتباه می‌کند و تاکید کرد که بارها اعلام کرده است که آماده است. تسلیم شدن قدرت هر دولت منتخب

وی اظهارات منتشر شده در خصوص نقش نخست وزیر در ممانعت از روند تشکیل دولت جدید یا حل بحران سیاسی را “بیهوده” توصیف کرد و تاکید کرد: با توجه به شرایط سختی که کشور می گذرد، هیچکس حاضر نیست در قدرت بماند. . اینکه نیروهای سیاسی مسئولیت خود را برای شکستن بن بست سیاسی در کشور بر عهده بگیرند.

به گزارش میدل ایست نیوز، الکاظمی افزود: ملت عراق ۷۰ سال است که با مشکلاتی مواجه است و نباید فرهنگ خودباختگی در کشور ایجاد شود و فرصت تاریخی از دست داده نشود.

وی با بیان اینکه پیش از این طرحی را برای حل بحران در کشور ارائه کرده بود که مورد استقبال نیروهای سیاسی قرار گرفت، همچنان تلاش می کند تا فرصت گفت و گو را فراهم کند و بر اصلاح نظام دموکراتیک در کشور تاکید کرد. . اگر اشتباهی در رویه یا جایی در قانون وجود داشته باشد، اصلاح آن قسمت باید انجام شود و این اصلاحیه باید با رضایت مردم عراق باشد.

انتهای پیام