الف و اشاره منفی به بورس!پای بازار پول همچنان می لنگد چرا که پس از هر صعود دچار ریزش شدیدی می شود و در حالی که هنوز زیان سال های قبل جبران نشده، زیان های جدیدی را متحمل می شوند. آسیبی که برخی کارشناسان می گویند ناشی از برخی تصمیمات غیر منطقی است.

به گزارش ایسنا، سال سیاه ۲۰۱۹ هرگز از سهامداران بورس پاک نخواهد شد. در همان سالی که بورس در آستانه بیماری قرار گرفت و رشد غیرمنطقی خود را آغاز کرد، بسیاری از مردم به امید به دست آوردن چنین سودی و اعتماد به سخنان برخی مسئولان، نه تنها نقدینگی، بلکه سرمایه زیادی را نیز به امانت گذاشتند. بازار، سپس سوختن آن را تماشا کرد. او نشسته! تعداد درصد افرادی که با سرمایه گذاری در بورس متحمل ضرر شده اند به طور رسمی مشخص نشده است. تنها یک نظرسنجی نشان داد که از حدود ۲۰ درصد افرادی که در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در بازار سهام سرمایه گذاری کرده اند، بیش از ۷۷ درصد ضرر کرده اند و تنها ۸.۱ درصد از سرمایه گذاری خود سود کسب کرده اند.

به هر حال سال ۱۳۹۹ به پایان رسید و بازار سرمایه نتوانست در سال ۱۴۰۰ مسیر درست خود را پیدا کند، امسال وعده های زیادی برای مقابله با وضعیت بورس داده شد اما در عمل اتفاقات دیگری افتاد که نمونه ای از تصمیمات اتخاذ شده است. در لایحه بودجه در خصوص نرخ گاز و خوراک در صنایع بورسی. هر چند در نهایت سقفی برای قیمت گاز تعیین شد، اما همین چرخش کافی بود تا بورس را که در آستانه سقوط بود به ورطه نابودی بکشاند.

شما نیازی به پشتیبانی ندارید، برخی اقدامات را متوقف کنید

به هر حال بازار سرمایه از آن روزها گذشته و سال جدید با چراغ سبز آغاز شد. در ماه های ابتدایی سال جاری شاخص کل به آرامی و پیوسته حرکت کرده و دیگر خبری از فراز و نشیب های هیجانی نیست. امسال نیز شاخص یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را فتح کرد اما چندان دوام نیاورد. البته شاخص کل تنها یک طرف ماجرا بود و مهمتر از آن حجم معاملات بود که بسیاری از تحلیلگران معتقدند دماسنج بازار است. بنابراین زمانی که حجم معاملات کمتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان باشد، بازار در رکود به سر می برد. اگر حجم معاملات بین سه تا پنج هزار میلیارد تومان باشد، شرایط خنثی است و بالای ۵۰۰۰ میلیارد تومان حکایت از رونق بازار دارد که بورس در ماه های ابتدایی سال چندین بار تجربه کرد.

اما روزهای سبز بازار چندان طولانی نبود و از ابتدای خرداد تا کنون، حرکت بورس با نوسان همراه است. شاخص کل در این روزها به کندی افت کرد و برای مدتی طولانی از یک میلیون و ۵۰۱ تا یک میلیون و ۵۱۱ هزار واحد در نوسان بود تا اینکه در نهایت این مقاومت شکسته شد و پس از مدت ها شاخص کل به کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار رسید. واحدها انها برگشتند

این روزها که بار دیگر نگاه سهامداران به اعداد قرمز تابلوی معاملات معطوف می شود، برخلاف سال گذشته، بورس در صحبت های هیچ یک از مسئولان حتی از نظر روانی که بتواند به این بازار کمک کند، جایی ندارد. دیگر کسی از اصلاح بورس حرف نمی‌زند، کسی هم از جبران زیان مردم حرف نمی‌زند.

البته بر کسی پوشیده نیست که دولت نباید مستقیماً از بورس حمایت کند. زیرا یارانه اجباری تنها باعث رشد سهام شاخص شد و در حالی که بازار سبز به نظر می رسد، سهامداران خرد همچنان سردرگم هستند. این روزها شاید تنها انتظار از دولت این باشد که جلوی اقداماتی را که منجر به روند نزولی بورس می شود، بگیرد.

به عنوان مثال زمزمه هایی مبنی بر افزایش سود بین بانکی به گوش می رسد، اما مشخص نیست این اتفاق کی و تا چه حد خواهد بود. اگرچه افزایش سود بین بانکی تاثیر مستقیمی بر بازار سرمایه ندارد، اما می تواند تاثیر روانی داشته و موجب ترس سهامداران شود.

از سوی دیگر مدت هاست که صحبت از تحویل بلوک سایپا و ایران خودرو می شود اما هنوز جزئیات این تحویل مشخص نیست. این تحویل تا چه حد و به چه صورت خواهد بود؟ در این میان، در حالی که این تحویل می تواند به رونق بازار کمک کند، ابهامات موجود روزهای منفی را برای بازار رقم زده است.

تمام اقدامات وزارت صمت!

اما جدا از همه مسائل، آنچه این روزها بیشترین سردرگمی و نگرانی را در بازار ایجاد کرده، اقدامات وزارت حریم خصوصی و نحوه تعامل آن با بورس کالا است. در حالی که در ابتدای دولت این خوش بینی وجود داشت که قیمت گذاری دستوری لغو شود و کالاهای احتمالی از طریق بورس کالا عرضه شود، اکنون شاهد قطع شدن پای خودرو از بورس و حتی قطع شدن آن هستیم. زمزمه هایی مبنی بر اینکه بورس کالا همانطور که شنیده می شود زیر نظر وزارت صمت قرار می گیرد. ماه گذشته اتفاقات عجیبی در این زمینه رخ داد و در حالی که قرار بود دو خودروی فیدلیتی و دیگنیتی در بورس کالا عرضه شود، وزارت حراست صبح امروز در دو نامه این پیشنهاد را لغو کرد. . توقف کردم

البته این اولین مخالفت وزارت حراست با بورس کالا نبود و پیش از این نیز شاهد اتفاقات مشابهی در خصوص عرضه سیمان در بورس کالا بودیم. البته بورس کالا اعلام کرد که موضوع عرضه خودرو در این بازار در دست بررسی و احتمالا با آن است. خوب باش همچنین اعلام کرد که دولت مخالفت خود را با بورس کالای این وزارتخانه اعلام کرده است. اما سوال اصلی اینجاست که آیا وزارت محرمانه بخشی از دولت نیست و منظور دولت چه کسی است؟

به هر حال در روزهایی که مردم نمی توانند خانه بخرند و نوسانات سایر بازارهای مالی قدرت تصمیم گیری آنها را به هدر داده است، بورس می تواند به بازاری امن برای سرمایه گذاری تبدیل شود و در نهایت منجر به رشد و تولید اقتصادی یک کشور شود. اما به نظر می رسد برخی سخت تلاش می کنند تا نقش بازار سهام را کم رنگ کنند.

می خواهیم به سال های گذشته برگردیم که محصولات با دلال ها معامله می شد

در همین راستا، روزبه شریعتی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در اقتصادهای توسعه یافته و توسعه یافته، وجه تمایز اقتصاد دولتی در این است که دولت نقش داور و تعیین نرخ، عرضه و عرضه را ایفا می کند. . و … ماموریت را مشخص نکنید، گفت: اما در کشور ما این نوع رفتارها مورد قبول دولت نیست و دولت به دنبال تایید افکار عمومی و نفی تورم است. در حالی که از نظر ارزی مشکل داریم، صادرات مشکل دارد و تورم ۵۰ درصدی وجود دارد، نمی توان گفت که قیمت ها بالا نرود. این منشاء فساد و قاچاق است.

وی با اشاره به اقدامات وزارت محرمانه نسبت به بورس گفت: در ابتدای دولت، وزارت صنعت بر لزوم توجه به سازوکار عرضه و تقاضا و قرار دادن تمامی کالاها از طریق درگاه بورس کالا تاکید کرد. . به منظور افزایش شفافیت، اما اکنون، یک چهارم قبل از عرضه خودرو، آن را لغو می کند. چرا این اتفاق می افتد؟ اختلاف فروش محصولات ایران خودرو و سایپا به قیمت بازار آزاد بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است. آیا این مبلغ به جیب مردم می رود؟ چند درصد از مردم توانستند خودرو را به قیمت کارخانه بخرند؟ از سوی دیگر وزارت حراست از بهمن ماه سال گذشته موضوع عرضه شرکت ایران خودرو سایپیا را مطرح کرده و از آن زمان تاکنون اخبار ضد و نقیضی زیادی شنیده که باعث سلب اعتماد در بازار شده است.

این کارشناس بازار پول افزود: در کنار همه این اتفاقات، نمایندگان مجلس درباره خروج بورس کالا از سازمان بورس که وظیفه شفاف سازی اقتصادی در کشور را بر عهده دارد، بحث و تبادل نظر کردند و ضرورت راه اندازی را اعلام کردند. بورس کالا زیر نظر وزارت امنیت. این تصمیم انحلال رسمی بورس کالا است. چرا باید این مسیر اتفاق بیفتد؟ به جز اینکه می خواهیم به سال های گذشته برگردیم که محصولات با دلال ها معامله می شد.

انتهای پیام