التیام زخم های پوستی با پانسمان زخم دو لایهمحققان کشور دریافته اند که زخم دولایه حاوی ذات الریه در بهبود زخم های پوستی موثر است.

به گزارش ایسنا، پوست بزرگترین عضو بدن است که وظیفه حفظ دما و رطوبت و موانع مهم در برابر عوامل بیماری زا را بر عهده دارد. ضایعات پوستی می توانند در عملکرد محافظتی پوست اختلال ایجاد کنند. ایجاد و تقویت زخم ها می تواند در بهبود و ارتقای سلامت موثر باشد.

در این راستا، محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انجام مطالعه‌ای موفق به ساخت و ارزیابی خواص فیزیکی، مکانیکی و ضد باکتریایی پانسمان برقی دوزخه کیتوزان/پلی‌کاپرولاکتون بر روی پلی‌اورتان حاوی برم برای استفاده در ترمیم زخم شدند.

در این مطالعه، یک زخم دولایه پلی‌کاپرولاکتون و کیتوزان حاوی عصاره برم برای استفاده در کاربردهای ترمیم زخم ایجاد شد. بره موم رزین معروفی است که زنبورها آن را از گل ها و مواد ترشح شده توسط گیاهان جمع آوری می کنند و با آنزیم های زنبور عسل، گرده و موم ترکیب می شوند.

نتایج این مطالعه که توسط آقای علی بورسمار و با همکاری محسن شایا کاریزما و محمد رفی نیا انجام شد، نشان داد که زخم های دولایه ایجاد شده در این پروژه می تواند سرعت بهبود زخم های پوستی را در نمونه های حیوانی افزایش دهد. در نتیجه می توان انتظار داشت که در کاربردهای بالینی بتواند سلامت بیماران مبتلا به آسیب های پوستی مختلف را بهبود بخشد.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر