اقدامات اردوغان در عراق در آینده بر ترکیه تاثیر خواهد گذاشتیک کارشناس مسائل منطقه ضمن انتقاد از سیاست خارجی ترکیه در قبال کشورهای منطقه از جمله عراق گفت: رفتار ترکیه می تواند مقامات اقلیم کردستان و دولت مرکزی را به این نتیجه برسانند که از ظرفیت پ.ک.ک به عنوان اهرم فشار علیه ترکیه استفاده می شود و اگر این اتفاق بیفتد مشکلات ایجاد می شود. افزایش خواهد یافت.

محمد صادق کوشاکی در تحلیل خود از تحرکات ترکیه در مناطق شمالی عراق که با واکنش شخصیت ها و مردم این کشور مواجه شد، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: سیاست خارجی ترکیه در در چند سال گذشته بسیار تابع نظرات شخصی اردوغان بوده و منطق و عقلانیت را دنبال نمی کند و از موضع ترکیه در موضع توهمی قرار دارد.

وی تصریح کرد: این جهت گیری سیاست خارجی ترکیه نه تنها در عراق، بلکه در خصوص سوریه و حتی بحران اوکراین نیز منعکس شده است. ترکیه از یک طرف سیاستی را اعلام می کند که خواهان گفت وگو است، اما در عمل می خواهد با دست بالا وارد موضوع شود.

همانطور که این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: مشکل دیرینه ترکیه با شمال عراق مربوط به دوران کنونی نیست و بیش از سه دهه است که ترکیه از پ ک ک گلایه دارد که این گروه به پایگاه های خود آسیب می رساند. در عراق دارند ترکیه را می زنند.

این استاد دانشگاه در عین حال افزود: از آنجایی که دولت مرکزی عراق چندین دهه است کنترل اقلیم کردستان را در دست ندارد، مناطق کوهستانی و مرزی این منطقه عملا به پایگاهی برای پ.ک.ک تبدیل شده و به آنها اجازه حمله می دهد. از قلمرو منطقه.استفاده برای ترکیه.

کوشکی ادامه داد: ترک ها در طول سه دهه گذشته هر زمان که فرصت مناسب را دیدند سعی کردند این پایگاه ها را بشکنند و با حمله هوایی و زمینی به آن ها ضربه بزنند، اما فراموش نکنیم که رویکرد توهمی تحت تاثیر شخص اردوغان در داخل و خارج از کشور بود. خارج از کشور سیاست خارجی این کشور مشکل ساز شده است اردوغان می بیند که اقتدار او و ترکیه به طور اغراق آمیزی بالاست.از یک طرف گفتگو را ترویج می کنند اما از طرف دیگر می خواهند با فشار نظامی مشکل را حل کنند. ممکن نیست.

وی همچنین تصریح کرد: رفتار ترک ها ممکن است مقامات منطقه و عراق را به این نتیجه برسانند که از ظرفیت پ.ک.ک در منطقه به عنوان اهرمی علیه ترکیه استفاده خواهند کرد اما این اقدام قطعا مشکلات را بیشتر خواهد کرد. .

این کارشناس مسائل منطقه به اقدامات ترکیه در سوریه نیز اشاره کرد و گفت: در سوریه نیز شاهد هستیم، از سوی دیگر موضوع از طریق گفت و گو پیگیری می شود اما از سوی دیگر ارتش ترکیه به شدت و از طرفی رفتار می کند. موقعیت بالایی در سوریه دارد و اعتقاد بر این است که چنین است.

وی در خصوص همکاری ترکیه و عراق برای مقابله با گروه هایی مانند حزب کارگران کردستان گفت: دولت عراق در اقلیم کردستان قادر به کمک به اقلیم کردستان نیست و در عین حال اقلیم کردستان نیز هیچ کمکی نخواهد کرد. چنین اقدامی به این دلیل است که منافع منطقه پناه دادن به PKK و همکاری با آنها و در عین حال همکاری با ترکیه است.

انتهای پیام