اقتصاد نفتی ناتوان از تحمل بار تغییرات اقتصادی/ فرصت ناشی از تحریم نفتی را نباید از دست دادایسنا/ مرکز استاندار مرکزی گفت: فرصت ناشی از تحریم نفتی را نباید از دست داد.

فرزاد مخلص الامله عصر دیروز پنجشنبه ۲۶ اسفندماه در یکی از خبرنگاران گفت: نزدیک به دو سال پیش اقتصاد کشور به اقتصاد غیرنفتی نزدیک بود که ۷۷ درصد آن نفت و مشتقات آن، میعانات و فرآورده های نفتی است. مراسم تجلیل از صادرکنندگان بزرگ استانداری مرکزی

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص وابستگی به نفت و بلایای اقتصادی ناشی از آن، افزود: خوشبختانه می توان گفت که وابستگی به نفت و صادرات آن توسط دشمن کاهش یافته و حتی شاهد کاهش بوده ایم. در صادرات و تقاضای نفت».

وی با اشاره به اقتصاد تک محصولی ایران گفت: اقتصاد ایران از سال ۱۳۵۰ با افزایش قیمت نفت به سمت وابستگی به نفت رفت و این وابستگی به سمتی پیش رفت که همه مولفه ها را در بر گرفت و نتیجه آن ضعف است. بوروکراسی و سیستم بد اداری که نه می تواند راه برود و نه بار تغییرات اقتصادی را به دوش می کشد.

استاندار مرکزی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در زمینه وابستگی به نفت در کشور گفت: در چند دهه گذشته دولت ها تلاش کرده اند اقتصاد ایران را به سمت اقتصاد غیرنفتی و صادرات وابسته به فرآورده های غیرنفتی سوق دهند. . در شرایطی اتفاق افتاد که نظام اداری کمکی نکرد و نخواهد کرد، اما خوشبختانه در این زمینه موفقیت های نسبی حاصل شده است و نمایندگان این موفقیت ها امروز در این جلسه حضور دارند و باید روی آن کار شود. پایداری آنها این دستاوردها

وی با تاکید بر اینکه نباید فرصت ناشی از تحریم نفتی را از دست داد، افزود: بدون توجه به نتایج مذاکرات، نرخ صادرات نفت امروز به ۵.۶ رسیده است، بنابراین باید تلاش کنیم که اقتصاد و صادرات کشور دوباره به نفت وابسته نشود. و سرمایه را به بخش تولیدی نفرستید.

مخلص الائمه گفت: حل مشکلات زیرساختی و تمرکز بر ساخت و شکل گیری اقتصاد قوی در حوزه تحولات بین المللی ضروری است. صادرات در حوزه خدمات جایگاه حساسی دارد و محصولات خام قابل مبادله نیست، لذا تقاضا دارم از هرگونه خام فروشی خودداری شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک در این مراسم گفت: عوامل و مولفه های زیادی مانند روابط عمومی و بازاریابی صادراتی بر صادرات و بخش خصوصی تاثیرگذار است. کشور ما صادرکنندگان مجربی دارد.

ناصر الباکی درباره مشکلات و چالش های حوزه صادرات گفت: در حوزه قوانین و مقررات صادرات مشکلات زیادی وجود دارد و در برخی موارد مانند فرهنگ و فناوری صادرات شاهد کمبود منابع آموزشی هستیم. ” سیاست، طراحی، بسته بندی، کیفیت محصول، عوامل جانبی محصول و برند کشور ما با مشکلات و موانع زیادی مواجه است و در ارائه خدمات پس از فروش نیز در مرحله ضعیفی قرار داریم.

وی با اشاره به رکود بازار صادرات به دلیل تحریم ها و کرونا افزود: خوشبختانه با وجود مشکلات دو سال گذشته، درآمدهای صادراتی کشور نزدیک به یک میلیارد و صد هزار دلار و در استان نیز بوده است. حدود ۱۸۷ گواهی مبدا برای صادرکنندگان صادر شده است.

به گزارش ایسنا، دو صادرکننده بزرگ به نمایندگی از دو صادرکننده دیگر مشکلات خود را در زمینه هایی مانند قانون بازگشت ارز، مشکل زیرساخت ها، عدم حمایت دولت و کمبود سرمایه گذار در این بخش بیان کردند.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر