افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی در سال جاریمصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش ظرفیت پذیرش در رشته پزشکی عمومی در سال جاری در گام نخست با افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت و پذیرش ۹۶۰۰ دانشجو آغاز و تا سال ۱۴۰۴ ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، موافقت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی عمومی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از مهمترین تحولات حوزه آموزش پزشکی در سال ۱۴۰۰ علیرغم مخالفت مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی و ابلاغ آن از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. سرپرست وزارت بهداشت و سازمان سنجش آموزش کشور که برای اولین بار در کنکور امسال اجرا می شود تا سال ۱۴۰۴ هر سال ۲۰۴ نفر به ظرفیت پذیرش دانشجو اضافه می شود.

بر این اساس، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک ماده «افزایش ظرفیت پزشکی در سطح عمومی» را که در جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ شورای عالی به تصویب رسید، اجرایی کرد. شورای انقلاب فرهنگی ۲۳ و ۲۳ آذر ادامه دارد.

تنها مقاله تاکید بر افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی؛ مقام معظم رهبری (مدظله) با اشاره به بند ۴-۵ سیاست های عمومی علم و فناوری ابلاغی در ۲۹ شهریور ۱۳۹۳، مبحث تنظیم رابطه آموزش و اشتغال و بند ۲.۵ سیاست های عمومی سلامت را ابلاغ کردند. در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ با موضوع ارتقای شاخص های سلامت برای دستیابی به رتبه اول در منطقه و همچنین بند ۱۳ این سیاست ها در زمینه توسعه کمی و کیفی نظام آموزش پزشکی و مستند در اقدام ملی ۱۴ کل کشور استراتژی ۶ طرح جامع علمی برای ساماندهی ظرفیت دانشگاه ها و اتخاذ تدابیر مناسب برای مقابله با بحران سالمندی جمعیت آینده. رفع کمبود پزشک؛ جلوگیری از خستگی کادر درمانی و کاهش آسیب پذیری نظام سلامت در مواجهه با بحران. افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به پزشک و تعدیل ظرفیت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی با توجه به نیاز جامعه با توجه به سرانه پزشکان به ۱۳ نفر در هر ۱۰ هزار نفر در سال جاری و دستیابی به سرانه دکتری. اشتراک گذاری. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به جمعیت ۲۰ نفر در ۱۰۰۰۰ نفر در سال ۱۴۱۰ برنامه ریزی می کند تا ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تحت نظارت خود در رشته پزشکی عمومی را از سال ۱۴۰۱ به مدت حداقل چهار سال افزایش دهد.

بنابراین با این مصوبه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی عمومی در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی تا سال ۱۴۰۴ بیش از دو برابر خواهد شد و در سال ۱۴۰۱ مقرر شد حدود ۲۰ درصد یا به عبارتی ۱۶۰۰ نفر به ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی اضافه شود. کشور.

با این حساب امسال در مجموع ۹۶۰۰ دانشجوی پزشکی از طریق کنکور وارد دانشگاه ها یا دانشکده های پزشکی می شوند.

و در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۹۲۰ دانشجوی جدید معادل ۲۰ درصد به ظرفیت پزشکی کشور اضافه می شود و در مجموع ۱۱۵۲۰ دانشجوی جدید در رشته پزشکی خواهیم داشت.

در سال ۱۴۰۳ دو هزار و ۳۰۴ کادر جدید در بین دانشجویان پزشکی خواهیم داشت و در سه سال آینده ۱۳ هزار و ۸۲۴ دانشجوی جدید پزشکی وارد دانشگاه ها یا دانشکده های پزشکی می شوند.

در نهایت در سال ۱۴۰۴ با ظرفیت جدید ۲۰ درصدی حدود ۲۷۶۵ نفر به کل دانشجویان پزشکی کشور اضافه می شود که در مجموع ۱۶۵۸۹ دانشجوی جدید وارد رشته پزشکی عمومی می شوند. بنابراین با توجه به این افزایش ظرفیت جذب، تعداد دانشجویان پزشکی در چهار سال آینده بیش از دو برابر خواهد شد.

طبق آمار وزارت بهداشت، در سال ۱۴۰۰، ۸۰۰۰ دانشجوی پزشکی عمومی در دانشگاه ها یا دانشکده های پزشکی کشور پذیرفته شدند. لذا وزارت بهداشت موظف است آیین نامه افزایش ظرفیت پزشکی را در اسرع وقت تنظیم و به سازمان سنجش آموزش کشور ارائه کند تا طبق این آیین نامه در سال ۱۴۰۱ دانشجوی پزشکی عمومی در دانشگاه های علوم پزشکی پذیرش شوند. .

باقریورد معاون آموزشی وزارت بهداشت در این خصوص تاکید کرد: افزایش ظرفیت آموزش پزشکی با اولویت پذیرش اسکان و استفاده از سهم مناطق محروم به تصویب شورای فرهنگی رسید. انقلابی که در حال حاضر با کمک سازمان سنجش و وزارت علوم در حال برنامه ریزی برای اعلام شرایط هستیم.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر