افزایش نجومی قیمت مهمانی ها و هنرهای تجملی!در حال حاضر اگر سری به سایت های فروش بلیت کنسرت تهران بزنید، قیمت بلیت های پاپ در تهران اساسا از ۱۰۰ هزار تومان شروع می شود و سقف آن حدود ۴۳۰ هزار تومان است.

اما در این میان چند کنسرت با بلیت ۵۰۰ هزار تومانی برگزار می شود و اخیراً قیمت بلیت یک کنسرت ۶۹۵ هزار تومان ثبت شده است که گریه برخی را درآورده است!

این سؤالاتی را ایجاد می کند که آیا قیمت گذاری گیگ سقف ثابتی ندارد یا خیر. و اگر بله دلیل این تفاوت چیست؟ آیا یک موسسه نباید بر قیمت گذاری دلخواه نظارت کند؟ آیا چنین رویدادهایی رویدادهای فرهنگی و هنری را به تجملاتی تبدیل نمی کند که فاصله مخاطب را روز به روز بیشتر می کند؟

بیشتر بخوانید:

قیمت بلیت کنسرت به ۵۰۰ هزار تومان رسید!

از این رو تصمیم گرفتیم با میلاد ماهانوراد، تهیه کننده موسیقی و مدیر موسسه فرهنگی هنری لیما به گفت و گو بنشینیم تا دلیل آن را جویا شویم.

وی در بیانیه‌ای به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، اعضای انجمن صنفی تهیه‌کنندگان موسیقی با مشورت یکدیگر و با تجربه و تحلیل اقدام به قیمت‌گذاری بلیت می‌کنند. حال اگر قیمت برخی کنسرت ها گرانتر از محدوده اصلی و غیرعادی تعیین شود، بلیت ها فروخته نمی شود و عوامل آن کنسرت متضرر می شوند. البته چنین مواردی نادر است و در بیشتر موارد قیمت بلیط بستگی به سقف دارد.

این تهیه کننده موسیقی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا با هر افزایش قیمت بلیت کنسرت افزایش می یابد؟ او می‌گوید: «ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا قیمت بلیت کنسرت افزایش نیابد.

وی همچنین از فرآیندهایی که بین مخاطبان و هنرمندان موسیقی در جامعه شکاف ایجاد می کند انتقاد کرد و گفت: اتحادیه تهیه کنندگان در تلاش است تا راهکارهای موثری برای جلوگیری از افزایش قیمت بلیت کنسرت ها برای همراهی مردم بیابد.

ماهانوراد ادامه داد: افزایش قیمت در کل کشور بسیار سخت است، اما باید تلاش کنیم موسیقی و کنسرت را از این افزایش قیمت مصون نگه داریم. متأسفانه افزایش بی رویه هزینه کل کنسرت ها از جمله اجاره سالن های کنسرت، تبلیغات، سیستم های صوتی و صوتی، مسیریابی، نقشه برداری سه بعدی و حتی پیامک های تبلیغاتی و خدماتی اپراتورها فشار زیادی را بر برگزارکنندگان کنسرت وارد کرده است. در شرایطی که مشکلات اقتصادی خانواده ها بیش از هر زمان دیگری تهدید به حذف کنسرت از سبد فرهنگی مردم شده است، ما در رده تولیدکنندگان موسیقی با برگزاری کنسرت با کمترین قیمت بلیت موافقت کرده و با افزایش قیمت در ماه های آینده مخالفیم.

ماهانوراد با بیان اینکه اهالی فرهنگ و هنر همواره سعی کرده اند در شرایط سخت به ویژه اقتصادی در کنار مردم باشند، تاکید کرد: مردم این روزها نیازمند چنین شادی هایی هستند.

وی افزود: انتظار می رود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کند تا مراحل طولانی و تکراری اجراهای تئاتر را کاهش دهد و به سازندگان موسیقی کمک کند تا با آرامش و برنامه ریزی کار خود را انجام دهند.

انتهای پیام