افزایش ارزش افزوده با بهبود کمی و کیفی محصولات باغیاسنا / پیرس رئیس جهاد کشاورزی فارس گفت: در طرح افزایش کمی و کیفی محصولات باغی یکی از چالش هایی که با آن مواجه هستیم تغذیه گیاهی است که می تواند ارزش افزوده محصولات تولیدی را دو برابر کند.

مجتبی دهقانپور در همایش تغذیه گیاهی گفت: تغذیه گیاهی یکی از راهکارهای اساسی در طرح مذکور است.

به گزارش فارس جهاد کشاورزی، وی گفت: کاهش ضایعات محصولات باغی و افزایش بازاریابی محصولات تولیدی از دیگر مزایای بالقوه و مناسب طرح افزایش کمی و کیفی محصولات باغی است.

این مسئول بر تهیه نمودار گانت برای طرح افزایش کمی و کیفی محصولات باغی تاکید کرد و اظهار داشت: با این اقدام مشخص می شود که چه زمانی کار و عملیات باغداری انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: در زیر هر ردیف در نمودار گانت باید میزان اهداف محقق شده یا خیر را بیان کنیم. اگر نه دلیلش چیست و باید برای هر شهر یک تقویم اجرایی داشته باشیم. ما می‌توانیم حواسمان به این باشد که کدام شهر موفق است و کدام شهر هیچ کاری انجام نداده، موفق نیست یا نقص دارد.

دهقان پور به ضرورت آموزش مروجین منطقه، کارشناسان و دست اندرکاران حوزه باغبانی در خصوص مباحث تغذیه گیاهی اشاره کرد و گفت: تغذیه گیاهی یکی از بحث های بسیار مفصل است و کمبود ریزمغذی ها و عناصری که وجود دارد. هستند در کارخانه یکی از تکنیک های مورد نیاز در رابطه با دیدن این آموزش است تا از طریق این آموزش بتوانیم به کاربردی شدن اهداف طرح کمک کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به برنامه سه ساله افزایش کمی و کیفی محصولات باغی گفت: در سال اول ۶۰۰۰ هکتار، در سال دوم ۷۵۰۰ هکتار و در سال سوم ۹۰۰۰ هکتار. . این طرح هکتار باغ را تحت پوشش قرار می دهد.

به گفته دگانپور. در طول سه سال اجرای طرح، در مجموع ۲۲۵۰۰ هکتار پارک شامل ۱۸۰۰۰ هکتار پارک آبی و ۴۵۰۰ هکتار پارک دیم در طرح اجرای طرح مذکور قرار می گیرد که از نمای کلی قابل مشاهده است. که درصد و کمیت باغ های ما کم است.

وی با اشاره به اینکه باغ هایی که این طرح در آنها اجرا می شود باید به عنوان باغ های نمونه در نظر گرفته شوند، گفت: این امر باعث ارتقای طرح می شود و این باغ ها به عنوان یافته های پژوهشی عمل خواهند کرد.

به گفته دگانپور. در بحث آموزش و ارتقاء به مقوله های آموزش، غنی سازی، کسب دانش و کسب مهارت اشاره می شود، گام بعدی انتشار، گسترش و تعمیم نتایج است که تحت عنوان Matching نیز بیان شده است.

به نظر او در مرحله هماهنگی، اگر بتوانیم باغبان خود را وادار کنیم تا تجربیات موفقی را که در سایر باغداران یافت می شود، تطبیق داده و پیاده سازی کنیم و به بهره وری مولد او کمک کنیم، مطمئناً او می تواند در گسترش و توسعه نتایج و کار آموزشی ما مؤثر باشد. اگر این بحث اجماع کنار گذاشته شود، قطعاً می تواند بر توسعه طرح تأثیر بگذارد و باعث تحریم آن شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: باید بتوانیم با تبدیل باغ های این طرح به مزارع آزمایشی شعاری که می گوید چشم انداز ایمان است را برجسته کنیم. این کار به توسعه موضوعات آموزشی و تبلیغاتی کمک می کند.

دهقانپور همچنین از برخی موضوعات مهم دیگر اخیر در حوزه سازمان جهاد کشاورزی فارس پرهیز کرد و افزود: سازمان جهاد کشاورزی در بسیاری از مسائل در استان و کشور به خوبی خوش درخشیده است و در ارزیابی های خود در جایگاه خوبی قرار داریم. این موفقیت ها ناشی از همدلی و انتظارات مثبت در بین مسئولان منطقه است.

وی پیش از بارندگی های شدید اوایل مردادماه و حضور جهادی مدیران و کارکنان شرکت جهاد کشاورزی در زمان خسارات سیل در مناطق آسیب دیده طی پنج روز در شهرهای شمالی استان فارس ۲۵ هزار تن گندم جمع آوری کرد. خرید و ذخیره سازی ۴۹۲ تن. هزار تن گندم در شرایط خشکسالی امسال به عنوان بخشی از این موفقیت ها ذکر شد.

رئیس جهاد کشاورزی فارس افزود: در سال گذشته ۵۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان فارس خریداری شد که شاید با اختلاف بسیار کمی نسبت به سال گذشته توانستیم این تعداد را حفظ کرده و رتبه سوم را به خود اختصاص دهیم. در کشور. بعد از خوزستان و گلستان در تولید گندم. مال خودمون کن

دهقانپور با اشاره به اینکه نظارت بر بازار کالا و اجرای طرح تعمیم حمایت ها از دیگر فعالیت های موفق سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بود که بخش زیادی از اختیارات این سازمان را به خود اختصاص داد، افزود: بلافاصله پس از تحقق در شرایط مناسب تمرکز خود را به سمت بخش تولید فرستادیم تا همانند سال گذشته علیرغم برخی ریسک ها به تولید برسیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در ادامه سخنان خود بر لزوم تقویت ارتباط سیستمی با متولیان حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: در قالب طرحی با عنوان افزایش تاثیر دانش در واحدهای تولیدی تهیه شده است. نکاتی را که باید رعایت شود را اعلام می کنیم تا بتوانید با سایر فعالان کشاورزی بیشتر در ارتباط باشید.

دگانپور با اشاره به اینکه تولید برای ما بسیار مهم است، افزود: وقتی تولید خوبی داشته باشیم می توانیم بازار را هم مدیریت کنیم. امیدوارم با همکاری و همیاری خود برگ زرین دیگری به افتخار سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیافزاییم.

انتهای پیام