اعلام آمادگی هلال احمر برای چهلمین سالگرد/ ایجاد حداقل ۳۰ مرکز درمانی در عراقمعاون مرکز حج و عمره مرکز پزشکی هلال احمر ضمن تشریح آمادگی های هلال احمر در ایام اربعین، نحوه خدمات رسانی به زائران، وضعیت ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به عراق و شرایط واکسیناسیون را تشریح کرد. . از زائران علیه کرونا…

دکتر طاهر درودی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو. حسینی درباره آمادگی های اربعین جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کمیته های ستاد مرکزی اربعین، عملیات بهداشتی و درمانی را در خارج از مرزها انجام می دهد. عملیات امدادی در داخل منطقه مرزها در طول اربعین مانند سال های گذشته.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال معتقدیم تعداد زائران حضرت اباعبدالله (علیه السلام) به دلیل تعطیلی دو ساله به دلیل ویروس کرونا و … بیشتر از سال های گذشته خواهد بود. و تیم های درمانی و مراکز درمانی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. این در حالی است که اکثر مراکز و سازمان های مردم نهادی که در این ایام به انجام کارهای بهداشتی و درمانی می پرداختند، طبق توافقات صورت گرفته باید با هماهنگی جمعیت هلال احمر و مراکزی که با آن هماهنگی نداشتند خدمات ارائه دهند. هلال احمر باید خدمات خاصی ارائه دهد که از هلال احمر دریافت نکنند.

ایجاد حداقل ۳۰ مرکز درمانی هلال احمر در منطقه الاربعین

الدرودی ادامه داد: انتظار داشتیم حداقل ۳۰ مرکز خدمات رسانی در شهرهای نجف، کربلا و بن راه پس از مرزهای کاظمین و سامرا ایجاد شود و خدمات رسانی به زائران را بر عهده بگیرند. در عین حال، سطح خدمات ما بر اساس نوع مراکز تا چندین سطح مختلف بسته به شرایط آن مرکز و نوع خدمات مورد نیاز متفاوت است. اکثر مراکز ما به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می دهند. درمانگاه های نجف و کربلا جزو این ۳۰ مرکز هستند، اما درمانگاه هایی با سطح خدمات بالاتر به شمار می روند. سه سطح ارائه خدمات را در قالب کلینیک های سطح اول، سطح دوم و سطح سوم تعریف کردیم و سطح چهارم شامل بیمارستان می شود. بالاترین سطح خدمات ما شامل متخصصان در رشته های مختلف است و در گروه تخصصی پزشکی که در درمانگاه های نجف و کربلا مستقر است، آزمایشگاه و داروخانه داریم. تعدادی خودروی امدادی، آمبولانس و آمبولانس نیز در داخل عراق خواهیم داشت که البته باید منتظر باشیم تا تعداد آنها تکمیل شود و سپس اعلام شود.

وی با بیان اینکه هماهنگی های لازم با جمعیت هلال احمر، وزارت بهداشت و دولت عراق در حال انجام است، گفت: مذاکرات در حال انجام است تا بتوانیم در این ایام بهترین و با کیفیت ترین خدمات را دریافت کنیم. ضمن اینکه یکی از دغدغه های امسال ما بحث بیماری های عفونی و همچنین گرمازدگی است که موضوع مهمی است. بر همین اساس گروه های آموزشی هلال احمر در حال تهیه و به روز رسانی محتوای آموزشی هستند و در چند روز آینده آموزش های ما از طریق فضای مجازی و رسانه های مختلف آغاز خواهد شد. یک مجموعه به عنوان آموزش عمومی برای همه زائران و مجموعه دیگر آموزش تخصصی تر برای موکب داران و افراد مسئول ارائه خدمات به زائران است.

الدرودی با اشاره به خدمات بهداشتی و درمانی جمعیت هلال احمر در مراکز درمانی گفت: خدمات جمعیت هلال احمر در مراکز درمانی از خدمات اولیه سرپایی و ارائه داروهای بدون نسخه شروع می شود تا به صورت موقت. خدمات بیمارستانی و درمان های اولیه همچنین در صورت نیاز به خدمات سطح بالاتر یا نیاز به حمل و نقل به بیمارستان برای زائران، هماهنگی با بیمارستان های عراق برای انتقال بیماران انجام می شود.

ارسال دارو و تجهیزات پزشکی از ایران به عراق برای ایام اربعین

وی با بیان اینکه تعداد تیم پزشکی وابسته به جمعیت هلال احمر حدود ۱۵۰۰ نفر است، تصریح کرد: البته تعداد نهایی تیم پزشکی را پس از تکمیل اعلام خواهیم کرد. همزمان دارو و تجهیزات پزشکی نیز از ایران به عراق ارسال می شود. با توجه به شرایط، فصول و بیماری های رایجی که از آن رنج می بریم، معمولاً هر سال فارماکوپه ما به روز می شود و امسال این به روز رسانی توسط کارشناسان گروه پزشکی و داروسازی ما انجام شده است. بر این اساس بخش قابل توجهی از داروها و تجهیزات آماده شده و در حال بسته بندی است. یک قطعه دیگر سفارش داده شده است، انشالله تا یک هفته آینده به دست ما برسد.

الزامات واکسیناسیون کرونا در طول سفر چهل

الدرودی درباره الزامات واکسیناسیون علیه کرونا در سفر اربعین گفت: تمامی واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای سفر به عراق در ایام اربعین قابل قبول است. بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین، تزریق دو نوبت واکسن کرونا کافی است مگر اینکه بیش از شش ماه از تزریق نوبت دوم بگذرد که در این صورت نوبت سوم واکسن کرونا است. باید تزریق شود. به طور کلی به همه زائران توصیه می شود حداقل سه نوبت واکسن کرونا تزریق کنند.

وی همچنین درباره بیماری وبا در رابطه با فصل گرما و توصیه ها و اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: با توجه به همکاری هایی که با وزارت بهداشت داشتیم کارشناسان کنترل بیماری در وزارت بهداشت حضور یافتند. ما در حال نظارت بر گسترش و کنترل بیماری های عفونی هستیم و کنترل مستقیم داریم. گزارش‌های روزانه جمع‌آوری، دسته‌بندی و تحلیل می‌شوند و بر اساس آن عمل می‌کنیم. بنابراین نگرانی در مورد کنترل بیماری های عفونی وجود ندارد.

الدرودی همچنین گفت: در حال حاضر طبق مصوبه ستاد اربعین، محدودیت سنی برای سفر به عراق در ایام اربعین وجود ندارد.

انتهای پیام