اطلس جرم دولتی اجرا شد/ امکان رصد لحظه ای آمار اعمال مجرمانهفرمانده انتظامی شهرستان فرجه در جریان اجرای سامانه اطلس جرایم در کشور قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، پنجم تیرماه سال جاری سردار حسین اشتری فرمانده فراجهه در همایش سران اطلاعات استانی کشور که در ستاد فرماندهی فرجه برگزار شد، بر ضرورت آشنایی با اطلس جنایت در سراسر کشور تاکید کرد. وی گفت: باید با برنامه ریزی و هدف گذاری دقیق و مقدماتی توان خود را بر روی جرایم در فرمانداری ها و شهرستان های خاص متمرکز کنیم که بحمدالله این توانایی در پلیس آگاهی کشورمان وجود دارد و می توانیم از وقوع بسیاری از جرایم جلوگیری کرده و اقدامات لازم را انجام دهیم. “

البته این اولین باری نبود که بر ضرورت ایجاد اطلس جرم در کشور تاکید می شد، حدود ۹ سال پیش و در اردیبهشت ۱۳۹۲ سردار اسماعیل احمدی مقدم، رئیس سابق نیروی انتظامی کشور از تهیه آن خبر داد. اطلس جرم کشور در نشست دانشجویی مطرح شد. اطلس جنایت تهیه شد و به گفته وی، فروش مواد مخدر، سرقت های خرد و ناهنجاری های اخلاقی مهم ترین ناامنی هایی است که مردم می خواهند با آن مقابله کنند، در حالی که هفت سال پیش آدم ربایی، قتل و اقدامات تروریستی دغدغه اصلی مردم بود، اما سخت ترین چیزی که امروز با آن روبرو هستیم مواد مخدر و سرقت است، زیرا جرایم جنایی در چند سال گذشته به شدت کاهش یافته و قدرت کشف پلیس در این موارد به ۹۰ درصد رسیده است.

در فاصله زمانی اظهارات فرمانده سابق و فعلی نیروی انتظامی، البته افراد دیگری نیز از اهمیت تهیه و به روز رسانی اطلس جرایم کشور صحبت کردند و از جمله اظهارات اصغر جهانگیر، نماینده اجتماعی و قوه قضائیه بود. وی در آذرماه سال گذشته در دادگستری شهر گاز بندر گفت: کاری که ما در نمایندگی خود آغاز کردیم تهیه اطلس جرم برای هر فرمانداری و شهرستان به تفکیک، شناسایی، شمارش و اولویت بندی خسارات آن و تعیین برنامه های ارائه شده است که آیا متفاوت است. سازمان ها وظایف خود را به درستی انجام دادند یا خیر».

وی تاکید کرد: باید تدابیر و کوتاهی‌ها در نظر گرفته شود و به نظر می‌رسد برای مدیریت روند کار در بخش‌های مختلف، اطلس جرم‌شناسی میکروسکوپی باید با کمک همگان انجام شود. الان دزدی در رأس جرایم ایران قرار دارد و سالانه یک میلیون نفر در ارتباط با سرقت دستگیر می شوند و این آمار نشان می دهد که باید به آن توجه کنید اما خود جرم مدل ها و اشکال مختلفی دارد و دلایل آن در مناطق مختلف کشور و استان ها بوده و باید متناسب باشد و با توجه به شرایط و نیاز هر استان، برنامه ریزی ویژه ای برای مقابله با آن ها صورت گیرد.

فعالیت سامانه اطلس جرم در کشور

و اکنون در آخرین اظهارات در مورد اطلس جنایت کشور، فرمانده انتظامی فرج اجرای اطلس جرم در کشور اعلام شد. سردار محمد القنبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). وی در خصوص ایجاد و به روز رسانی اطلس جرم در کشور گفت: این طرح در کشور ما اجرا شده است و آمارهای اخیر از وقوع جرایم و فراوانی هر جرم در نقاط مختلف کشور را داریم.

وی با بیان اینکه ما در این زمینه سامانه آنلاین داریم، گفت: ویژگی این سامانه این است که نمودار جرایم در سراسر کشور را داریم، نمودار روزانه جرایم مختلف و جزئیات این جرایم را داریم. در سطح ملی ما کلانتری ها و شهرستان ها داریم و می توانیم این آمار را در حال حاضر استخراج کنیم.

فرمانده انتظامی شهرستان فرجه ادامه داد: اتفاقاً اقدامات پیشگیرانه و پیشگیرانه زیادی برای پلیس بر اساس اطلاعات این اطلس جنایی در حال انجام است و بر اساس آن در سطح شهرها و محلات در حال اجرا هستیم.

انتهای پیام