اشتغال یکی از حلقه های مفقود در درمان سوء مصرف مواد استایسنا/ سیستان و بلوچستان دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان گفت: یکی از حلقه های مفقوده در حوزه درمان سوءمصرف مواد مخدر بحث اشتغال است چرا که مرکز جامع درمان، توانمندسازی و حمایت اجتماعی راه اندازی شده است.

به گزارش ایسنا، علی زندی در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: در سیستان و بلوچستان سه مرکز نگهداری از معتادان متجاهر وجود دارد که همواره در تلاش هستیم تا مراکز ترک اعتیاد را به سمت توانمندسازی و اشتغال سوق دهیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان گفت: همچنین یک مرکز ماده ۱۶ در زابل و یک مرکز دیگر در ایرانشهر وجود دارد و چهار مرکز دیگر نیز در حال ایجاد است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان، معتادان زیادی در منطقه وجود دارند که باید هر چه سریعتر مراکز ماده ۱۶ جدید ایجاد و معتادان در این مراکز توانمند شوند.

زندی اضافه کرد: در داخل زندان ایرانشهر کلبه های خوبی وجود داشت که ۱۷۰ معتاد در این کلبه ها نگهداری می شدند و قرار شد ۴۰۰ نفر دیگر نیز در آنجا مداوا شوند.

وی گفت: در مرکز استان چهار هکتار زمین در جاده معراجیفه به معتادان اختصاص یافته و سازمان اداره و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان نیز ۱۰ میلیارد تومان به این منظور اختصاص داده است که ساخت آن انجام می شود. خارج از قرارگاه قدس سپاه پاسداران.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان گفت: مراکز ماده ۱۶ با همکاری مدیریت و سازمان سازمان استان در چابهار و سراوان ایجاد می شود.

وی افزود: در منطقه سیستان مرکز دیگری برای ماده ۱۶ در کارگاه صنعت بتن و بلوک ایجاد می شود که توسعه و ایجاد فرصت های شغلی با همکاری شهرداری و ساماندهی اداره و برنامه ریزی استان است. ساخته خواهد شد.

زندی خاطرنشان کرد: کلبه های متروکه بسیاری متعلق به ارگان های دولتی در زاهدان وجود دارد که متأسفانه تمایلی به واگذاری آنها برای ایجاد مراکز ترک اعتیاد ندارند.

وی همچنین به متادون اشاره کرد و گفت: متأسفانه به دلیل وجود مافیای متادون در این زمینه نشتی وجود دارد اما تیم نظارتی به طور مرتب همه مراکز را رصد می کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان تصریح کرد: متادون داروی ترک سیگار نیست بلکه یک داروی کاهش آسیب است زیرا بسیاری از مشکلات از جمله طلاق، سرقت، خشونت و … ناشی از اعتیاد است.

وی همچنین به راه اندازی کارخانه داروسازی در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: با وجود تلاش های فراوان برای راه اندازی این کارخانه، متاسفانه تاکنون حامی مالی پیدا نشده است.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری نیروی انتظامی، اطلاعات، گمرک، سازمان زندان ها، سپاه پاسداران و … بیش از ۷۳ تن مواد مخدر در ۵ ماهه نخست امسال در استان کشف و ضبط شد.

انتهای پیام