اشتغال، نیاز اصلی استعدادهای برتر کشور است/ در صورت فراهم شدن شرایط، دولت از ثمره نخبگان بهره مند می شود.رئیس المپیاد دانش آموزان نجوم و اخترفیزیک با تاکید بر اینکه وظیفه همه المپیادهای علمی و ریاضی شناسایی و ارائه استعدادهای برتر است، گفت: معمولا درباره سرنوشت برگزیدگان این مسابقات علمی سوالاتی پیش می آید. سؤالات سؤالاتی است که همیشه وجود دارد و ایجاد شرایط مناسب برای ماندن آنها در کشور برای مسئولان امری ضروری است.

با توجه به دندان های ماپانزدهمین المپیاد بین المللی نجوم و اخترفیزیک از ۲۳ تا ۳۱ مرداد ماه سال جاری (۱۴ تا ۲۲ مرداد ۱۳۹۱) در شهر کوتایسی گرجستان برگزار شد که دانش آموزان ایرانی با مدال های رنگارنگ خوش درخشیدند. در حالی که این دانش آموزان با کسب ۹ مدال طلا و یک نقره در این رقابت های جهانی به مقام اول جهان دست یافتند، سوالات بی پاسخی درباره سرنوشت تحصیلی و تحصیلی آنها مطرح شده است، اما رئیس تیم نجوم ایران معمولاً به سرنوشت این دانش آموزان چنین فکر می کند. برندگان این مسابقات علمی; در حالی که این سوالات سوالاتی هستند که در همه زمان ها وجود دارند و برای پاسخگویی به آن ها باید در ابعاد وسیع تری به آن ها توجه کرد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه برگزیدگان المپیاد علمی بتوانند در رشته های علوم پایه ادامه تحصیل دهند، تاکید می کند که سرمایه گذاری در علوم پایه زمان بر است و شاید ده ها سال طول بکشد تا نتایج سرمایه گذاری در این رشته علمی به ثمر بنشیند و خود را ثابت کند. در قالب تولید ثروت و پیشرفت فناوری ظاهر می شود.

بهترین ماموریت را برای هر المپیاد تعیین کنید

دکتر حسین حججی، استاد تحصیلات تکمیلی علوم پایه دانشگاه زنجان و سرپرست تیم المپیاد نجوم و اخترفیزیک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی بیان کرد: هدف اصلی از برگزاری المپیادهای علمی بین المللی از جمله فیزیک، شیمی، کامپیوتر، زیست شناسی و اخترفیزیک، برانگیختن علاقه دانش آموزان به ادامه تحصیل در علوم پایه است.

وی گفت: رشته های علوم غیر پایه مانند پزشکی و مهندسی به دلیل درآمد مالی جذاب هستند و معمولا استعدادهای خوبی جذب این رشته ها می شود و فلسفه برگزاری المپیاد علمی این بود که چگونه می توانیم بهترین استعدادها را به سمت علوم پایه سوق دهیم. زمینه های. زیرا اساس پیشرفت علمی بر پیشرفت علوم پایه استوار است.

حاجی با اشاره به اینکه پیشرفت های علوم پایه در حوزه های مهندسی و علوم پزشکی اعمال می شود، افزود: در ایران نیز با این هدف و رویکرد اصلی، برگزاری المپیاد مورد توجه قرار گرفت.

وی به برگزاری پانزدهمین المپیاد بین المللی نجوم و اخترفیزیک (IOAA 2022) اشاره کرد و خاطرنشان کرد: این المپیاد هر ساله در یکی از کشورها و پانزدهمین دوره این المپیاد در کوتایسی گرجستان برگزار می شود.

رئیس تیم المپیاد نجوم و اخترفیزیک با بیان اینکه در این مدت حدود ۲۵۰ دانش آموز از ۴۵ کشور جهان در قالب ۵۰ تیم در این مسابقات علمی جهانی شرکت کردند، ادامه داد: که کشورها مجاز هستند حداکثر دو تیم را برای شرکت معرفی کنند. در رقابت این مسابقات توسط ۵ کشور و ۲ تیم دانش آموزی به پانزدهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک ارسال شد.

به گفته وی، در المپیاد نجوم و اخترفیزیک ۲۰۲۲ تیم هایی از کشورهای آسیایی، آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی مانند انگلیس، آلمان، لهستان، سوئد، نروژ و پرتغال شرکت کردند.

استاد تحصیلات تکمیلی علوم پایه دانشگاه زنجان با بیان اینکه این المپیاد در سه بخش «نظریه»، «مشاهده» و «تحلیل داده ها» برگزار شد، اظهار داشت: این مسابقه به مدت ۱۰ روز به طول انجامید که طی آن دانشجویان در دوره های مختلف شرکت کردند. تست ها حضور داشتند بنابراین می توان گفت که تیم های دانش آموزی در این المپیاد ماراتن علمی داشتند.

درخشش دانش آموزان ایرانی در المپیاد نجوم

وی تاکید کرد: دانش آموزان ایرانی تقریباً در همه گروه ها خوب عمل می کنند و امسال نیز به نتایج قابل توجهی دست یافته اند.

حاجی مجموع نمرات آزمون های المپیاد را ۶۰۰ عنوان کرد و ادامه داد: سطح آزمون های این دوره از المپیادهای نجوم و اخترفیزیک بالا بود و می توان گفت یکی از سخت ترین دوره های المپیاد بود، به طوری که میانگین امتیاز تعداد شرکت کنندگان ۲۰۰ نفر بود، در حالی که این میانگین در سال های گذشته حدود ۳۰۰ نفر بود.

به گفته وی، در سال های گذشته برخی از تیم ها نزدیک به ۶۰۰ امتیاز کسب کردند، این در حالی است که بیشترین امتیاز در پانزدهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک ۴۲۰ بود.

سرپرست تیم دانش آموزی در المپیاد نجوم و اخترفیزیک با بیان اینکه این عدد نشان دهنده پیچیده بودن سوالات این المپیاد است، یادآور شد: ایران پیش از این دو بار در المپیاد نجوم و اخترفیزیک برنده شده بود. یک بار در سال ۲۰۱۵ در اندونزی با ۳ طلا، ۴ نقره و ۳ برنز و بار دیگر در سال ۲۰۱۸ در چین با ۶ طلا و ۳ نقره.

وی ادامه داد: در این مدت تیم ایران توانست با فاصله زیادی از سایر تیم ها مقام اول را کسب کند و برای اولین بار در تاریخ المپیاد جهانی نجوم یک کشور توانست ۹ مدل طلا را از آن خود کند.

حججی کسب یک مدال نقره را از دیگر دستاوردهای تیم های ایران در این دوره از مسابقات دانست و خاطرنشان کرد: آمریکا با سه مدال طلا، ۳ نقره و ۴ مدال برنز و هند با سه طلا و ۲ نقره در دومین دوره مسابقات. و رتبه های سوم این مسابقات را کسب کردند و در مسابقات علمی بین المللی قرار گرفتند.

وی افزود: کانادا، آلمان، انگلیس، کره جنوبی، سنگاپور و برزیل در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

رقابت عملی

رئیس تیم المپیاد نجوم و اخترفیزیک به بیان مسابقه رصدی این مسابقه علمی پرداخت و افزود: در این بخش چندین سوال طراحی شده و در یک شب صاف هر دانش آموز به سوالات رصدی با آزمون شونده پاسخ می دهد.

این استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، یافتن اجرام آسمانی، یافتن خواص فیزیکی و رصدی را از موضوعات این بخش از مسابقات جهانی علم برشمرد و اظهار داشت: امسال دانشجویان هم در بخش تئوری و هم در رصد هستند. بخش و همچنین در بخش تجزیه و تحلیل داده ها به خوبی ظاهر شدند.

به گفته وی، در قسمت تحلیل داده های این المپیاد به دانش آموزان سوالاتی از رصدهای نجومی داده می شود و باید با تحلیل علمی اطلاعات علمی از رصدها به دست آورند.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته در بخش تئوری این المپیاد عملکرد بهتری داشتیم، ادامه داد: در برخی سال ها در بخش رصد عملکرد بهتری داشتیم اما در پانزدهمین المپیاد نجوم در همه مقاطع به موفقیت های خوبی دست یافتیم.

آماده سازی تیم ها برای المپیک

حاجی با بیان اینکه تمرینات تیم ها برای آمادگی المپیک عمدتا در مدارس انجام می شود، افزود: این تمرینات توسط گروه های مختلف در رشته نجوم ارائه می شود و دانش آموزان در این دوره های آموزشی اطلاعات اولیه را کسب می کنند و می توانند در آزمون های اول و دوم شرکت کنند. مراحل المپیاد

وی مرحله اول المپیاد نجوم را در ماه های بهمن و اسفند دانست و خاطرنشان کرد: در این مرحله ۴۰۰ دانش آموز انتخاب می شوند و در مرحله دوم که معمولا در اردیبهشت ماه برگزار می شود، برگزیدگان به صورت تشریحی حاضر می شوند. آزمون، از بین ۴۰۰ نفر، ۴۰ نفر انتخاب شدند.

سرپرست تیم دانش آموزی المپیاد نجوم و اخترفیزیک ادامه داد: این تعداد در تابستان در یک دوره آموزشی دو ماهه شرکت می کنند و در نهایت ۱۰ نفر مدال خواهند گرفت و در واقع اعضای تیم المپیاد جهانی و حضور آنها آنها برای مسابقات بین المللی آماده می شوند.

حقی افزود: در طول دوره آموزشی دو ماهه در زمینه های نظری و رصدی به آنها آموزش داده می شود. روند آموزش و انتخاب هنرجو برای شرکت در مسابقات بین المللی در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد و ایران در این قالب ها اعضای تیم می پذیرد.

استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با بیان اینکه نقش مربیان و مدرسین در موفقیت تیم ها بسیار جدی است، گفت: سرپرستان و مربیان در طول المپیاد وظایف سنگینی از جمله ترجمه دقیق و صحیح سوالات را برای دانشجویان بر عهده دارند. . انجام این کار بخش بسیار مهمی است. زیرا در صورت وجود خطا یا نقص در این قسمت، دانش آموزان متضرر می شوند.

حقی ارائه نظرات و پیشنهادات در خصوص سوالات را از دیگر وظایف سرپرستان تیم ها عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از وظایف مهم سرپرستان اصلاح و اعتراض به نکات داده شده است. در برخی موارد امتیازات اعطایی به دانش آموزان کم بوده و در این موارد نقش اعضای تیم و سرپرستان برجسته است.

سرنوشت برندگان المپیاد علمی

من درست می گویم که وقتی موضوع المپیاد مطرح می شود معمولاً سؤالاتی در مورد سرنوشت برندگان این مسابقات علمی مطرح می شود در حالی که این سؤالات سؤالاتی است که همیشه وجود دارد و باید به آنها توجه کرد. مقیاس بزرگتر برای پاسخ به آنها

وی ادامه داد: المپیاد چه در سطح علمی و چه ورزشی به رسالت خود می رسد و رسالت آن کشف و پرورش استعدادها و کمک به مردم برای کشف استعدادها است.

رئیس تیم المپیاد دانش آموزی، ماموریت المپیاد علمی را ایجاد علاقه برای ورود افراد به علوم پایه و رشته های تحصیلی خاص دانست و گفت: اینکه برندگان این مسابقات با چه شرایطی مواجه خواهند شد بستگی به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد. شرایط از کشور در صورت وجود شرایط مناسب، دانشجویان می توانند در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند و ثمره فعالیت آنها به نفع کشور خواهد بود.

حقی افزود: ممکن است بسیاری از قهرمانان المپیک برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کنند و این اتفاق نه تنها برای قهرمانان المپیک بلکه برای گروه بزرگتری از نخبگان کشور نیز رخ می دهد و امیدواریم مسئولان کشوری اقدامات لازم را انجام دهند. برای جلوگیری از این روند. کاهش مهاجرت

وی افزود: کشورهای زیادی وجود دارد که دانش آموزان برای ادامه تحصیل به این کشورها می روند اما ایجاد شرایط کار در کشور تا بازگشت به کشور مهم است.

این استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان با تاکید بر اینکه نخبگان توقع بالایی ندارند، افزود: نیازهای اساسی این افراد مشاغل مناسب است تا بتوانند استعدادهای خود را بروز دهند. اینها وظیفه دولت است تا زمینه بازگشت این دانشجویان را پس از فارغ التحصیلی به کشور فراهم کند.

وی ابراز امیدواری کرد دانش آموزان برگزیده در المپیاد بتوانند در رشته های علوم پایه ادامه تحصیل دهند و انتظار داریم مسئولان نیز حمایت های لازم را از علوم پایه داشته باشند. چرا که این حوزه نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد و دهه ها طول می کشد تا نتایج سرمایه گذاری ها محقق شود و در قالب تولید ثروت و پیشرفت فناوری خود را نشان دهد.

انتهای پیام