استفاده بهینه از زهکشی منجر به حفظ منابع آب می شود


اسنا / زنجان مدرس آبیاری و زهکشی، فارغ التحصیل آبیاری و آبدانی گفت: با توجه به کمبود آب در ایران و همچنین رشد روزافزون جمعیت و توسعه شهری، لزوم برنامه ریزی برای استفاده بهینه از منابع آب معمولی و غیر متعارف از اهمیت بالایی برخوردار است. .

امید رجا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، با اشاره به اینکه در صورت عدم وجود برنامه ریزی منسجم و منظم برای مدیریت مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی، بحران آب عواقب جبران ناپذیری برای کشور به همراه خواهد داشت، گفت: یکی از راههای غلبه بر معضل کم آبی و جلوگیری از هدر رفت منابع آب باشد.

وی افزود: در صورت وجود برنامه ریزی صحیح و مدیریت شده، استفاده از پساب می تواند فشار وارده بر منابع آب های زیرزمینی و سطحی موجود را کاهش داده و اثرات مثبت اقتصادی و زیست محیطی نیز داشته باشد.

رجا با بیان اینکه استفاده از آب بازیافتی باعث افزایش منابع آبی شده است، گفت: این موضوع در نهایت تاثیر منفی بر محیط های آبی را کاهش می دهد و امروز شعار «محصول از هر قطره آب بیشتر است» به تدریج در راس مدیریت قرار می گیرد. برنامه های همه دولت هاست و در این راستا نیاز به استفاده و گسترش استفاده از آب بازیافتی هر روز بیشتر نمایان می شود.

این مدرس تصریح کرد: خوشبختانه طی یک دهه گذشته در کشور تلاش های ارزنده ای برای تصفیه فاضلاب خانگی و صنعتی و جایگزینی آن با آب باران از منابع آب سطحی (مخازن سدها) و منابع آب زیرزمینی (چاه و کانال) صورت گرفته است. وی ادامه داد: به نظر می رسد آن طور که باید تحت یک سیستم مدیریت جامع منابع آب نیست و باید با توجه به شرایط بحرانی منابع آبی کشورمان بیش از پیش به این موضوع پرداخت. بنابراین بررسی اثرات دفع نامناسب فاضلاب خام در محیط های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این مدرس و فارغ التحصیل رشته آبیاری، زهکشی، آبیاری و توسعه خاطرنشان کرد: لزوم تشویق سرمایه گذاران به جمع آوری مبادلات و همچنین لزوم همکاری همه دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف از جمله وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی و… . وزارت بهداشت و محیط زیست و سایر سازمان‌ها مانند شهرداری و بخش‌های خصوصی مرتبط با کشاورزی باید به نوعی در این امر دخالت کنند و عدم همکاری این سازمان‌ها و نهادها منجر به عدم استفاده اولیه از آب بازیافتی و ایجاد می‌شود. طیف گسترده ای از مشکلات

انتهای پیام