استفاده از بیش از ۴۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر فاجعه است / ما از ۸۶ درصد استفاده می کنیم!یک کارشناس مدیریت منابع آب، استفاده از آب های غیر متعارف را در توسعه نوار ساحلی کشور موثر دانست و گفت: کشاورزی پایدار و تولید محصولات در محیط های شور که یک فناوری با رویکرد زیست محیطی و بهره برداری اقتصادی و پایدار از شرب است. اب. منابع آب و خاک کشور، آن را انتخاب کنید درست است که پرشور باشد.

به گزارش ایسنا، مجتبی پور مقدم در نشست خبری با بیان اینکه میزان آب تجدیدپذیر در کشور حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب در سال است و بر اساس برآوردهای انجام شده در سال ۱۳۹۴، سهم سرانه آب تجدیدپذیر در کشور ۱۴۵۰ است، گفت: متر مکعب سرانه شخص در سال ۲۰۱۵. همچنین سرانه مصرف آب کشور ۱۲۴۷ متر مکعب سرانه در سال است و از نظر سرانه مصرف آب مشابه آمریکا و استرالیا هستیم.

وی با بیان اینکه از نظر میزان سرانه آب تجدیدپذیر جایگاه خوبی نداریم و با مقایسه این رقم با سرانه مصرف آب، ۸۶ درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور را در طول سال مصرف می کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش اعلام شده از سوی سازمان خواربار و کشاورزی، مصرف بیش از ۴۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر فاجعه است و نباید بیش از ۴۰ درصد از آبهای تجدیدپذیر برای مصرف برنامه ریزی شود. وی افزود: این در حالی است که بیش از دو برابر سقفی که باید در برنامه ریزی مصرف شود مصرف می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در نتیجه مصرف ۸۶ درصد آب تجدیدپذیر کشور، تالاب ها و رودخانه های ما خشک شده اند و نتیجه این اقدام دیگر خشکسالی طبیعی نیست، بلکه خشکسالی القایی است، گفت: کشاورزی حدود ۹۰ مصرف می کند. درصد آب و کشور ۹۲ درصد آب را به خود اختصاص داده است و اگرچه در بخش کشاورزی بحث هایی مانند بحث آبیاری، فشار و غیره وجود داشت، اما میزان مصرف آب در این بخش کاهش پیدا نکرد. در کل، زیرا شاهد توسعه افقی مناطق زیر کشت بودیم.

بندر مقدم افزود: این در حالی است که قرار بود با تغییر سیستم های آبیاری و اختصاص آب صرفه جویی شده به طبیعت و احیای آن، مصرف آب برای بخش کشاورزی کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه راه حل تولید آب یک ضرورت انکارناپذیر است، گفت: نسبت آب تولیدی به روش های نامتعارف به میزان مصرف بسیار پایین است و بنابراین تولید آب به روش های غیرمتعارف راه حل مناسبی برای رفع تنش آبی نیست. باید میزان مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یابد و آب به طبیعت رها شود، در این صورت اگر بتوانیم از آب شور دریا چیزی تولید کنیم و محصول آن جای خود را در بازار مصرف باز کند و تقاضا برای برخی کشاورزی سنتی کاهش یابد. اگر این اتفاق بیفتد، ما برای طبیعت آب خواهیم داشت، که شجاعانه امکان پذیر خواهد بود.

این کارشناس مدیریت منابع آب بیان کرد: برای دستیابی به ثبات در مناطق مرزی و ساحلی کشور باید منافع کشور در این مناطق به صورت عادلانه توزیع شود و ایجاد فرصت های شغلی پایدار از مهمترین اقدامات در این زمینه خواهد بود. این میدان به استقرار و ثبات جمعیت و رونق نوار ساحلی کمک خواهد کرد. وی با بیان اینکه ارزان ترین راه برای ایجاد اشتغال، کشاورزی است، اضافه کرد: توسعه نوار ساحلی در تحقق اهداف دفاعی بی تاثیر است و هر چه توسعه نوار ساحلی بیشتر شود، سهم آن در رونق اقتصادی کشور بیشتر است.

بندر مقدم با اشاره به اینکه در جنوب کشور بحث کانون های داخلی تولید ریزگردها مطرح است که نمک پاشی با ایجاد فضای سبز می تواند کانون های داخلی ریزگردها را به هم بزند، گفت: عدالت در مالکیت، توسعه. , اشتغال زایی و ثبات مرزها از نتایج نمک پاشی است .

وی اظهار داشت: آب با شوری بیش از ۱۲۰۰۰ میکروموس بر سانتی متر برای کشت معمولی مناسب نیست. در مورد آب شیرین کن نیز از آبی استفاده می شود که درجه شوری آن بیش از این حد باشد، وی گفت: درجه شوری آب دریای آزاد حدود ۴۶ هزار واحد است که این عدد در چابهار ۵۳ هزار واحد، در بندرعباس ۵۸ هزار واحد و ۶۷ هزار واحد است. . واحدی در بوشهر که میکروموس بر سانتی متر است و از این آب بسیار شور می توان برای تولید محصولات مختلف استفاده کرد.

این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه نمک پاشی رقیبی برای کشاورزی معمولی و سنتی نیست، گفت: از طریق توسعه نمک پاشی، دانه های روغنی، کودهای کشاورزی، علوفه مناسب برای دام و محصولاتی که کاربردهای متنوعی در صنایع دارویی و غذایی دارند می توان. تولید شود.

پور مقدم با بیان اینکه تاکنون بیش از ۸ درصد نفت مورد نیاز کشور را تولید نکرده ایم که این میزان در سال ۱۳۹۴ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده است و بیش از ۹۰ درصد نفت کشور از خارج تامین می شود. دانه های روغنی مرغوب از آب شور دریا که بخش زیادی از نیاز روغن کشور را پوشش می دهد.

وی با بیان اینکه کشورهای حوزه خلیج فارس وارد بحث شوری شده اند، گفت: برای تولید خرما با شوری آب ۱۰ هزار میکروموس در سانتی متر در عربستان نخل کاشته شده است. در این کشور.

به گفته وی، همچنین در کشورهای مکزیک و اریتره نمونه های موفق و در مقیاس بالا از نمک پاشی تولید شده و گیاهانی با مصارف متعدد تولید شده است.

این کارشناس مدیریت منابع آب با اشاره به اینکه در ایران طرح مطالعاتی توسعه سواحل جنوبی از طریق شیرین سازی آب در سال ۱۳۹۳ آغاز شد، گفت: از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، ۱۱ مزرعه آب شیرین کن در نوار ساحلی کشور ایجاد شد. نتایج بسیار مثبت بود ما علاقه زیادی به تولید محصولات داشتیم اما متاسفانه با وجود نتایج مثبت این طرح که تلاش شبانه روزی برای این کسب و کار دانش بنیان بود، از سال ۹۷ به دلیل کاهش بودجه دیگر شاهد ادامه آن نیستیم. در سال ۱۹۹۷ استانداردهای طراحی نیز از نتایج مطالعات ترسیم شده و برای اجرا در مقایسه های بزرگتر آماده شد.

وی با اشاره به اینکه ۳۴ میلیون هکتار اراضی شور در ایران داریم و با احتساب ظرفیت نوار ساحلی، ۱.۵ میلیون هکتار زمین با پتانسیل مناسب برای شور شدن در نوار ساحلی جنوب کشور داریم، گفت: آیا نیاز کشور است و حرکت به این سمت در آینده اجتناب ناپذیر نیست و توسعه نوار ساحلی کشور با نمک پاشی، علاوه بر یکپارچگی بالا با محیط زیست، به منابع آبی و راهکاری موثر برای کاهش تنش آبی در کشور کمک می کند. ایجاد شغل مناسب برای جمعیت محلی و کمک به ثبات و توسعه جمعیت در نوار ساحلی کشور کمک موثری خواهد کرد.

انتهای نامه