استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه: مذاکرات به نتیجه نرسید/ طرفین با حسن نیت وارد مذاکره شونداستاد جغرافیای سیاسی دانشگاه خاطرنشان کرد: مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است و نمی خواهم بگویم باب مذاکره بسته است، اما سکوت حاکم نشان می دهد که تلاش می شود دور دیگری از مذاکرات انجام شود.

عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تحلیلی از روند مذاکرات هسته ای و همچنین نشست برگزار شده در دوحه، اظهار کرد: مذاکرات دوحه خیلی زود به پایان رسید و در واقع یک شوک در داخل بود و خارج از ایران . در حالی که هم سیاستمداران و هم مردمی که رسانه‌ها را دنبال می‌کنند معتقد بودند که دری باز شده و پس از سه ماه وقفه به نتیجه می‌رسد، اما در مدت زمان بسیار کوتاهی آمریکا، اروپا و جوزپ بورل اعلام کردند که این نشست وجود دارد. آخرین نتیجه نیست

وی تصریح کرد: در عین حال طرف ایرانی سعی کرد بگوید مذاکرات شکست نخورده و آمریکایی ها به خواسته های ما توجهی نکردند اما پس از این شوک در دو سه روز گذشته شاهد سکوت نسبی بودیم و این نشان می دهد که دو طرف در حال کار برای انجام دوباره مذاکرات هستند.

این استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه خاطرنشان کرد: به نظر می رسد دور دیگری از مذاکرات انجام شود، اما از سوی دیگر اروپایی ها احساس کردند که در دوحه نتیجه نداد، بنابراین آن را در شورای امنیت مطرح کردند و آن را مطرح کرد. با توجه به پرونده ۲۲۳۱، این مسائل می تواند زمینه ساز مراحل بعدی باشد. اما اگر دور دیگری از مذاکرات انجام شد و به نتیجه نرسید و طرفین به یکدیگر امتیاز ندادند، در شورای امنیت و سازمان ملل مطرح می شود و ممکن است آژانس قطعنامه دیگری صادر کند. .

همانطور که سفیر سابق کشورمان در نروژ تصریح کرد: بنابراین شرایط مثبت تلقی نمی شود، مگر اینکه طرفین با حسن نیت وارد مذاکره شوند و امتیازاتی بدهند و امیدوارم قبل از سفر بایدن به منطقه، مذاکرات صورت گیرد. آمریکایی ها مجبور نبودند به اسرائیلی ها، عربستان سعودی یا بحرین امتیاز بدهند و در منطقه علیه ایران اجماع ایجاد کنند.

فرج راد تصریح کرد: انتخابات آمریکا نزدیک است و بایدن اگر می خواهد رای بیاورد یا باید با ایران به توافق برسد یا تندرو باشد که روی سکه مشخص است. در واقع امیدوارم مذاکرات بعدی که پس از سفر بایدن به منطقه انجام می شود، قبل از سفر رئیس جمهور آمریکا انجام شود.

وی با اشاره به تحرکات روس ها در جریان مذاکرات گفت: پیش از دیدار دوحه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تهران سفر کرد و پس از پایان نشست دوحه، علی باقری رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی برای رایزنی عازم مسکو شد. این موضوع این شبهه را ایجاد کرد که روس ها ممکن است مایل به پایان دادن به مذاکرات نباشند. در هر صورت افکار عمومی اینگونه تحلیل می کند. اگر قبل از مذاکرات دوحه، یک اقلیت یا اقلیت این عقیده را داشتند که روس ها به دلیل جنگ در اوکراین نمی خواستند مذاکرات به نتیجه برسد، اکنون افراد بیشتری چنین نظری دارند. تحلیل: تحلیل و شفاف سازی افکار عمومی توسط دولت و مذاکره کنندگان یا سخنرانان ایده خوبی است.

این دیپلمات سابق کشورمان همچنین گفت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد، عدم اطلاع از مذاکرات یا بحث روسیه است.

فرجی راد ادامه داد: احزاب مطالباتی را مطرح می کنند، اما واقعیت این است که چون در داخل کشور تحلیلی صورت نمی گیرد و به مردم به وضوح گفته نمی شود که چه مانعی برای کار وجود دارد، هم مشکل ایجاد شده و هم تحلیل ها جهت می یابد. خوب است به مردم بگوییم طرف آمریکایی چه می گوید و طرف ایرانی چه می خواهد. آنچه طرفین پیشنهاد می کنند کاملاً روشن نیست، بنابراین نمی توانیم بگوییم مشکل کجاست. در ماه‌های ابتدایی مذاکرات، می‌توانستیم تحلیل عمیق‌تری داشته باشیم، اما اکنون با نامشخص بودن بسیاری از مسائل و معاملات، فقط حدس و گمان می‌شود.

سفیر سابق کشورمان در نروژ با بیان اینکه مردم امید زیادی به مذاکرات دارند اما اکنون امیدها کم شده است، گفت: مذاکرات هنوز شکست نخورده است و نمی خواهم بگویم دروازه مذاکره است. بسته اما سکوت حاکم نشان می دهد که تلاش برای دور دیگری از مذاکرات صورت می گیرد که اگر این کار انجام شود و مثمر ثمر نباشد، می توان انتظار داشت که تصمیم یا بیانیه ای ارائه کنند.

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه در پایان گفت: با توجه به اینکه ضریب غنی سازی به درصد رسیده است، طرف مقابل بحث موشکی را حتی در مورد یمن مطرح کردند و گفتند که مسائل موشکی ریشه در ایران دارد. به نظر می رسد به دنبال زمینه هستند و در شورای امنیت در حال تهیه طرح هستند.

انتهای پیام