از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک


ربات های هنر مهندسی با شباهت منحصر به فرد انسانی خود توجه ها را به خود جلب می کنند، اما ساخت چنین روبات هایی چگونه آغاز شد؟

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت هایی که این روزها به لطف ربات های بسیار خوش فرم خود مورد توجه قرار گرفته، Engineered Arts است. این شرکت ربات های انسان نما و سرگرم کننده را در بریتانیا طراحی و تولید می کند. این روبات ها تجربه ای فراموش نشدنی را برای بازدیدکنندگان مراکز علمی و پارک ها فراهم می کنند.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

Engineered Arts زندگی خود را به عنوان یک ایده اولیه در ذهن بنیانگذار و مدیر عامل خود، ویل جکسون آغاز کرد. او شروع به جمع آوری گروهی از هنرمندان و مهندسان با استعداد محلی کرد تا دستگاه های مشترکی برای مراکز علمی و موزه های بریتانیا بسازند. اما این فقط آغاز کار است. در ابتدا آنها با اشکال مکانیکی ساده و کنسول های صنعتی استاندارد کار می کردند، اما قلب آنها مصمم بود چیزی جادویی بسازند.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

آثار اولیه هنر معماری مانند عروسک بودند

این شور و شوق در سال ۲۰۰۵ پدیدار شد و آنها بازیگران مکانیکی را برای تئاتر مکانیکال پروژه Eden طراحی و تولید کردند. اما سازندگان به جای ایجاد مجموعه‌ای از اشکال مختلف چهره، یک چهره قابل برنامه‌ریزی ایجاد کردند که می‌توان از آن برای اهداف مختلف استفاده کرد و این آغاز زندگی ربات RoboThespian Mark 1 بود. این ربات، که می‌تواند با ظاهر هر شخصیتی باعث افتخار آنها شد.

از آن زمان، این شرکت ربات‌های خود را برای انجام حرکات واقعی‌تر انسان و تعامل بهتر با بازدیدکنندگان نمایشگاه بهبود داده است.

آنها همچنین محدودیت های رباتیک را با ساختن “Mesmer”، “Quinn” و ربات های سفارشی افزایش داده اند.

Engineered Arts، مستقر در کورنوال، جنوب غربی انگلستان، بیش از ۱۵ سال است که ربات ها را ساخته و توسعه می دهد و اکنون بیش از ۱۰۰ ربات در سراسر جهان دارد.

اکنون چندین ربات رباتیک را برای این شرکت معرفی می کنیم که این روزها توجه عموم و رسانه ها را به خود جلب کرده اند.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

“آمیکا”

چهره آینده صنعت رباتیک

Amka یکی از پیشرفته ترین ربات های انسان نما در جهان است و نشان دهنده خط مقدم فناوری رباتیک انسان نما است. این ربات به طور خاص به عنوان یک پلت فرم برای توسعه فناوری رباتیک آینده طراحی شده است و یک پلت فرم کامل برای تعامل انسان و ربات است.

معماری مهندسی بر فناوری‌های نوآورانه‌ای متمرکز است که قابل اعتماد، مقیاس‌پذیر و آسان برای ساخت هستند. به گفته این شرکت، هر هوش مصنوعی شبیه انسان به بدن مصنوعی شبیه انسان نیز نیاز دارد.

ربات Amka را می توان با استفاده از هوش مصنوعی و سیستم های یادگیری ماشینی و همچنین سیستم قدرتمند تریتیوم آزمایش و توسعه داد.

به گفته Engineered Arts، ربات‌های منحصربه‌فرد نیازمند نرم‌افزار منحصربه‌فردی هستند و همه ربات‌های این شرکت بر روی یک چارچوب نرم‌افزاری پیشرفته به نام Tritium اجرا می‌شوند. تریتیوم ۱۲ سال است که تصفیه شده و ربات ها را به روش های خلاقانه جابجا می کند. این سیستم با انعطاف پذیری در ذهن ساخته شده است و می تواند تقریباً هر جزء سخت افزاری را مدیریت کند.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

دستگاه‌های Amka بر اساس تحقیقات محققان در مورد سیستم‌های روباتیک انسانی و همچنین فناوری پیشرفته «پر زرق و برق» این شرکت است. ربات Amka می تواند توجه و هیجان بازدیدکنندگان را به خود جلب کند. طبق وب سایت این شرکت، قابلیت اطمینان یک مسئله اصلی است و همه ربات های آن به گونه ای طراحی شده اند که در دنیای واقعی دوام بیاورند و نه تنها برای استفاده آزمایشگاهی مناسب هستند. قابلیت ارتقاء ربات ها این امکان را فراهم می کند که هم نرم افزار Amka را اصلاح کرده و هم از نظر فیزیکی توانایی آن را بدون نیاز به ساخت ربات جدید بهبود بخشد.

آمکا اکنون می تواند با قسمت های مختلف صورت خود دست بدهد و به سوالات پاسخ دهد. ۱۷ موتور در چهره این ربات وجود دارد که به آن اجازه می دهد تمام حالات چهره را ایجاد کند. این ربات هنگام صحبت از دستان خود نیز استفاده می کند. سازنده این ربات از نحوه حرکت بدن انسان توسط مهندسی Amka الهام گرفته است.

یک بلندگو در قفسه سینه ربات وجود دارد که به آن اجازه می دهد با مردم صحبت کند. وقتی آمکا با مردم صحبت می کند، با استفاده از دوربین هایی که در چشمانش تعبیه شده است، به سمت آنها برمی گردد و چیزهای اطراف خود را می بیند. علاوه بر این، AMCA با تشخیص حالات چهره مانند غم، شادی و عصبانیت پاسخ های مناسبی را ارائه می دهد.

اگرچه این ربات حالات صورت را تغییر می دهد و بازوهای خود را به خوبی تکان می دهد، اما هنوز نمی تواند راه برود، اما سازنده می گوید که روی نسخه ای کار می کند که توانایی راه رفتن را داشته باشد. اما قبل از اینکه آمکا بتواند راه برود، موانع زیادی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد. پیاده روی در اندروید دشوار است. اگرچه ما در این مورد تحقیق کرده‌ایم، اما یک ربات انسان‌نما که بتواند راه برود ایجاد نکرده‌ایم.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

مسمر

با آینده ربات های انسان نما آشنا شوید

مسمر یک سیستم قدرتمند، زیبا و مقرون به صرفه برای ساخت ربات های انسان نما است. روبات های پر زرق و برق می توانند طیف وسیعی از احساسات انسانی را به نمایش بگذارند. هر ربات “مسمر” بر اساس اسکن سه بعدی از صورت افراد واقعی، معمولاً کارمندان هنرهای مهندسی، ساخته شده است. انجام این کار به سازندگان اجازه می دهد تا ساختار استخوان ها، بافت ها و پوست انسان و همچنین حالات چهره را شبیه سازی کنند.

برای استفاده از مسمر نیازی نیست که یک نابغه فناوری باشید. در واقع به کد اصلا نیازی نیست. به لطف سیستم تریتیوم، برنامه نویس را می توان به طور مستقیم برنامه ریزی کرد و از هر کجا از راه دور کنترل کرد.

برای گرفتن تصویر سه بعدی از صورت یک فرد و ساخت ربات های جذاب، فرد در اتاقی با ۳۶ دوربین می نشیند. دوربین ها از تمام زوایای صورت عکس می گیرند و یک مدل سه بعدی از چهره یک فرد ایجاد می کنند. یک قالب دقیق از این مدل توسط یک چاپگر سه بعدی چاپ می شود و سپس در قالب سیلیکونی ریخته می شود تا شبیه چرم شود. جزئیات نهایی مانند مو نیز با دست اضافه می شود. برای تکمیل ربات، یک پوست سیلیکونی روی یک سر رباتیک قرار داده شده است.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

این شرکت اخیرا از ربات مسمر خود با نام «آدران» رونمایی کرده است. ربات آدران که فقط یک سر رباتیک بدون بدن است، به طرز شگفت انگیزی شبیه سر یک انسان واقعی است و به همین دلیل کمی ترسناک به نظر می رسد. در ویدئویی که آدران منتشر کرده، این ربات به دوربین فلاش می زند، فک و دهان خود را تکان می دهد و حتی لبخند می زند.

سر و گردن این ربات دارای ۲۲ محرک مکانیکی است که تنها پنج تای آن در اطراف دهان ربات قرار دارد و این تعداد برای لب ها کافی نیست و به همین دلیل ربات در این فیلم کوتاه صحبت نمی کند.

اگرچه ربات آدران از نظر ظاهر و رنگ پوست بیشتر شبیه انسان است، اما هنوز نمی تواند مانند Amca با انسان صحبت کند.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

ملکه

ربات دستیار مشتری

“کوین” با ادغام تعاملات هوش مصنوعی و کنترل از راه دور انسانی، خدمات جذاب، حرفه ای و پیشرفته را به مشتریان ارائه می دهد. این ربات به سوالات مشتریان پاسخ می دهد و می تواند به عنوان یک کارت خوان مستقیم موبایل عمل کند.

این ربات که برای راضی نگه داشتن کاربران طراحی شده است، می تواند با نشستن در پشت میز جلو، میز اطلاعات، دفتر فروش بلیط و لابی به مشتریان پاسخ دهد. این ربات به تنظیمات تخصصی نیاز ندارد.

یک “چهره” با قابلیت ردیابی چهره می تواند ارتباط چشمی دائمی با بازدیدکنندگان برقرار کند و حسگرها، نرم افزارها و حالات چهره تغییر می کنند و به احساسات مشتری پاسخ می دهند.

سنسورهای پیشرفته کوین به آن اجازه می‌دهد صداها را حتی در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا به وضوح درک کند، به علاوه می‌تواند حرکات افراد را در اتاق‌های شلوغ ردیابی کند و به آن امکان صحبت همزمان با چندین مشتری را می‌دهد.

این ربات با استفاده از سیستم تشخیص چهره پیشرفته می تواند ورود و خروج افراد را کنترل کرده و مشتریان خود را به خاطر بسپارد. هنگامی که مکالمات بیش از حد پیچیده می شوند، کوین می تواند به سرعت با اپراتور تماس بگیرد تا ربات را جایگزین کند.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

“RoboThespian”

با ستاره نمایش آشنا شوید

روبو دسپین یک بازیگر ربات است. این ربات به لطف فناوری پیشرفته خود می تواند هر نمایشی را که می خواهید اجرا کند و جلب توجه کند.

این ربات حاصل ۱۵ سال تلاش و نوآوری متخصصان مهندسی است.

«روبو دسپین» می تواند در تئاترها و نمایش های تلویزیونی با طیف وسیعی از حرکات و بیان اجرا کند.

مهندسان حرکات ربات را به صورت بیولوژیکی طراحی کردند نه مکانیکی. به این معنا که حرکات او شبیه حرکات نرم و روان انسان است. ماهیچه های ربات از لوله های انعطاف پذیر تشکیل شده است که از ترکیبی از پلیمرها با الیاف آرامید تشکیل شده است. ماهیچه های آن می توانند منقبض و منبسط شوند. این ماهیچه ها در عین قوی بودن نرم هستند. این بدان معنی است که Robo Despin، بر خلاف همتایان مصنوعی خود، بسیار حساس و ایمن است.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

ربات های سفارشی

به رویاهای خود برسید

طراحان و سازندگان رباتیک Engineered Arts فناوری را ایجاد کرده اند تا ایده ها را در سریع ترین زمان ممکن به واقعیت تبدیل کنند. این شرکت همچنین ربات های سفارشی برای افراد و مشاغل می سازد. این ربات ها مشابه ربات های این شرکت توانایی برقراری ارتباط با محیط را دارند و با ظاهری کاملا واقعی ساخته شده اند.

ربات های سفارشی این شرکت عبارتند از Kong، Jing Boran & Wuba و Fred.

کنگ یک سر رباتیک غول پیکر است که از حسگرهای خود برای ردیابی افراد در اطراف اتاق با چشمان خود استفاده می کند و هوای فشرده را بازدم می کند. این سر رباتیک شبیه گوریل است.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

«جینگ بوران و ووبا» شخصیت های فیلم های اکشن و فانتزی هستند که ربات های واقع گرایانه آنها برای موزه مادام توسو طراحی و ساخته شده اند. این ربات همچنین با محیط افراد و بازدیدکنندگان خود ارتباط برقرار می کند و با آنها ارتباط چشمی برقرار می کند.

موزه مادام توسو یک موزه معروف در لندن، انگلستان است. در این موزه مجسمه های مومی از افراد مشهور و تاریخی ساخته و نگهداری می شود.

از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا مرزهای روبات های متحرک

سومین ربات شخصی که این شرکت می سازد Unique نام دارد. این شخص یک فرد تأثیرگذار است که شروع سریال تلویزیونی را تبلیغ می کند. این ربات که تنها در هشت هفته ساخته شد، دقیقاً شبیه یک بازیگر واقعی به نظر می رسد و درست مانند یک انسان رفتار می کند.

هزینه ساخت ربات ها متفاوت است و Engineered Arts هزینه ساخت ربات خود را اعلام نکرده است زیرا بسته به شرکت، ربات ها ویژگی های متفاوتی دارند و نمی توان قیمت یکسانی برای آنها تعیین کرد.

ربات های انسان نما که این روزها توسط شرکت های مختلف ساخته می شوند، با پیشرفت علم و فناوری بیشتر شبیه انسان شده و قادر به انجام بسیاری از فعالیت ها هستند. Engineered Arts عقب نمانده است و این روزها پیشتاز است و روبات های آن را می توان در آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی دید. شاید با این اوصاف و با پیشرفت روزافزون صنعت رباتیک در آینده ای نه چندان دور شاهد فعالیت و خدمات رسانی بیشتر ربات ها در مراکز مختلف باشیم و تعامل و گفتگو با آنها به یک فعالیت عادی در زندگی تبدیل شود.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر