از “طراحی سطل زباله هوشمند و حل مشکل مافیای زباله” تا “ارائه ربات جذب کربن”تیم های ایرانی که در سال های گذشته موفق به ارائه ربات هایی برای حل معضل زباله در اولین دوره مسابقات جهانی رباتیک و کسب مقام دوم در مسابقات ۲۰۲۱ پس از آمریکا شده بودند، امسال نیز برای ارائه ربات های جاذب کربن در این مسابقات حضور دارند. دستگاه

به گزارش ایسنا، برابری در آموزش و ارتقای روحیه علمی هدف اولین مسابقه جهانی است و برگزارکنندگان آن یعنی دانشگاه‌های MIT و Yale در تلاش هستند تا به تیم‌های شرکت‌کننده آموزش دهند که با ظهور فناوری‌های جدید رباتیک، طی این مسابقه علمی در در حوزه رباتیک، «انسانیت» رو به زوال است و در حالی که قرار بود فناوری باعث رشد بشر شود، برعکس عمل کرده است. این مسابقه فرصتی را برای افراد از فرهنگ های مختلف فراهم کرد تا دور هم جمع شوند و به آنها بفهمانند که برای بهبود کیفیت زندگی، راهی جز همکاری با یکدیگر نداریم.

اولین مسابقه جهانی پا را فراتر گذاشته و به گفته «کرمی» نماینده ایران در این مسابقات، در این مسابقات همه تیم ها باید از یک سری قطعات خاص استفاده کنند و بر اساس این رویکرد قطعات ساخته شده توسط تیم های ثروتمند کشورهایی که شما از آن برای ساخت ربات هایی استفاده می کنید که در کشورهای کم شانس از تیم های بهتری استفاده نمی کنند.

در همین راستا تعدادی از کودکان با حمایت موسسات حامی در این مسابقه شرکت کردند و دستاوردهایی در زمینه رباتیک ارائه کردند. نمونه اش سطل زباله هوشمند است که علاوه بر حل معضل زباله راهکاری برای قطع دست مافیای زباله از این معضل زیست محیطی ارائه کرد.

یک ماراتن برای ساخت ربات در همبستگی با یکدیگر

محمدرضا کرمی، مدیر فنی تیم رباتیک و نماینده ایران در اولین دوره مسابقات جهانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: این مسابقات با هدف ایجاد برابری آموزشی و ارتقای روحیه علمی دانش آموزان از سال ۱۳۹۶ برگزار می شود. و گفت: این مسابقه توسط دانشگاه های MIT و دانشگاه ییل برگزار می شود و توسط برخی از اندیشمندان و نوابغ حوزه های علمی مانند انوشه انصاری آغاز شده است. اساس این مسابقه گرد هم آوردن همه دنیا در این رویداد علمی است تا فرصت آموزشی برابر برای گروه های هدف این مسابقه فراهم شود.

وی با اشاره به ویژگی های این مسابقات، این مسابقات را از معدود مسابقات پژوهشی دانست که سالانه ۱۹۰ کشور در آن شرکت می کنند، اظهار داشت: در این مسابقات همه تیم ها باید از یک سری قسمت های خاص استفاده کنند و بر اساس این رویکرد. ، بخش هایی که تیم ها از کشورهای ثروتمند در ساخت ربات ها استفاده می کنند بهتر از تیم های کشورهای کمتر ثروتمند نیستند.

کرامی عدم تقابل تیم ها را از دیگر ویژگی های این مسابقات برشمرد و گفت: سیستم این مسابقات به این صورت است که کشورها به صورت تصادفی گروه بندی می شوند و به این ترتیب ممکن است تیم ایران تا پایان مسابقات با ۱۳ کشور هم تیمی باشد. فصل. رقابت.

مدیر فنی تیم رباتیک ایران در اولین دوره مسابقات جهانی کمک به هم تیمی ها را از دیگر ویژگی های این مسابقات برشمرد و یادآور شد: تیم ها موظفند در بهبود طراحی ربات ها به سایر تیم ها کمک کنند.

وی رکن اصلی این مسابقات را پژوهش محور بودن عنوان کرد و افزود: در این مسابقه تیم ها نحوه شروع یک پروژه مهندسی، تیم سازی، نحوه ارتباط با رسانه ها، حمایت مالی و ارائه خود را یاد می گیرند. تیم . به طور کلی، این رقابت یک چالش است زیرا تیم ها یک دوره کارآموزی را در زمینه های ریاضی، محیط زیست، مهندسی و رسانه می گذرانند.

وی با بیان اینکه ۷ سال پیش ۱۵۰ دانش آموز در این مسابقات شرکت کردند که بیش از ۳۵۰ دانش آموز از خدمات آموزشی این تیم بهره مند شدند، گفت:

جزئیات تیم های شرکت کننده در مسابقات بین المللی رباتیک

وی به موضوعات این مسابقات در حوزه های «روبات ها و محیط زیست»، «ربات ها و آلودگی آب های شیرین»، «تولید انرژی سبز» و «آلودگی کف اقیانوس ها» اشاره کرد و ادامه داد: این مسابقه در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برگزار می شود. با دو موضوع “اتصال جامعه” و “کشف و بازیابی” به صورت آنلاین برگزار شد.

به گفته وی، در موضوع «کشف و بازیابی»، اعضای تیم باید چالش‌های آموزش، اقتصاد، بهداشت، محیط‌زیست و اپیدمی کرونا را بیابند و راه‌حل‌های خودکار برای حل این چالش‌ها ارائه کنند.

وی افزود: در المپیاد علمی تیم ها فقط در آزمون تئوری و عملی شرکت می کنند اما در این مسابقات ۱۴ نوع جایزه به تیم ها تعلق می گیرد. یکی از جوایز اهدا شده در این مسابقه Sofia Avard نام دارد که بر اساس آن شرکت کنندگان در قالب یک ویدیو ۳ دقیقه ای داستان تیم خود را توضیح می دهند.

کرمی جایزه دیگر اولین دوره مسابقات جهانی را در زمینه کمک به سایر تیم ها در ساخت ربات ذکر کرد و توضیح داد: خوشبختانه تیم ایران تاکنون به تیم های ۳ کشوری که شناختی از ربات نداشتند کمک کرده است. نمونه اش تیم اردن است که تیم ایران در ساخت رباتشان به آنها کمک کرد.

نماینده ایران در اولین دوره مسابقات جهانی برگزاری دیدارهای بین تیم ها را از دیگر بخش های این مسابقات دانست و افزود: بر این اساس تیم های ایرانی با ۵۲ کشور دیدار کردند و طی آن تیم ها نتایج به دست آمده از حضور در این مسابقات به شرح زیر است: از غذاهای محلی با یکدیگر صحبت می کنند.

وی تاکید کرد: بر همین اساس باید گفت که این مسابقه یک مسابقه چند کاره است که در آن هم جنبه اجتماعی و مشارکتی و هم بعد فنی و رباتیک ثبت می شود. جنبه های فنی این مسابقه را نباید حاشیه ساز دانست، زیرا دانشگاه های برگزارکننده از مراکز پیشرو در توسعه رباتیک هستند و رقبای قدرتمندی در زمینه های فیزیک، ریاضی و رباتیک محسوب می شوند.

کیرامی یادآور شد: در این مسابقات همواره به تیم ها هشدار می دهد که با ظهور فناوری های جدید رباتیک، بشریت در حال قهقرا است و در حالی که قرار بود فناوری رشد بشریت را ارتقا دهد، برعکس عمل کرد و با این رقابت ها فراهم شده است. فرصتی برای مردمی که باید فرهنگ های مختلف را گرد هم بیاورند و به آنها بفهمانند که برای بهبود کیفیت زندگی، راهی جز همکاری با یکدیگر نداریم.

دستاوردهای تیم های ایرانی در مسابقات رباتیک

مدیر فنی تیم رباتیک ایران در اولین دوره مسابقات جهانی با بیان اینکه تیم ها از سال ۲۰۱۷ در این مسابقات حضور دارند، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷ تیم ایران بدون داشتن بسته رباتیک در رتبه چهاردهم قرار گرفت. امسال ویزای تیم ایران به دلیل تحریم ها با تاخیر صادر شد و بسته رباتیک به دست آنها نرسید و با وجود اینکه تمامی تیم ها ۳ ماه برای ساخت ربات فرصت داشتند، تیم ایرانی ربات خود را در ۳ روز ساخت. و موفق به کسب مقام چهاردهم این مسابقات شد.

وی با اشاره به موضوع مسابقه ۲۰۱۷ «روبات ها و آلودگی آب های شیرین» افزود: امسال تیم های ربات باید یک سری توپ های رنگی را به عنوان نماد آلودگی جدا می کردند.

کرمی بارزترین دستاورد تیم های ایرانی در اولین دوره مسابقات جهانی را مربوط به سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دانست و تصریح کرد: سال ۲۰۲۰ یکی از بهترین سال ها برای حضور تیم ایران در این مسابقات است که حدود ۴۰ دانش آموز در آن حضور داشتند. از همه شرکت کردند قشرهای جامعه به ویژه تعدادی از کودکان تحت سرپرستی برخی سازمان های حامی کودکان کار از سراسر ایران در آن حضور داشتند.

وی افزود: این تیم در سال ۲۰۲۰ در بین ۲۰ تیم منتخب هیئت داوران قرار گرفت و جایزه بهترین مربی سال را نیز از آن خود کرد و این تیم در سال ۲۰۲۱ نیز موفق به کسب جایزه “چالش بزرگ” شد و امسال نیز تیم ایران در رده بندی قرار گرفت. دوم بعد از آمریکا

مشخصات فنی ربات های ساخت تیم ایرانی

کرمی به جزئیات برخی از ربات های ساخت تیم ایران در اولین دوره مسابقات جهانی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: از جمله چالش های موجود در کشور ما و جهان مدیریت زباله، پسماند و دفع زباله از خانه تا هسته ای است. بر اساس تحقیقات انجام شده متوجه شدیم که در کشور با چالش انباشت زباله و بوی نامطبوع فاضلاب مواجه هستیم، از این رو تیم ایرانی با استفاده از فناوری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی یک سطل زباله هوشمند طراحی کردند.

وی این سطل زباله هوشمند را ساختاری هوشمند الکترومکانیکی توصیف کرد که نه تنها می تواند مشکل زباله های خانگی و مرطوب را به طور کامل حل کند، بلکه می تواند برای خانوارها و دولت درآمدزایی کند.

مدیر فنی تیم رباتیک در اولین مسابقه جهانی با اشاره به اینکه روش های اعمال شده توسط اعضای این تیم در این زباله هوشمند می تواند مشکل مافیای زباله ها را حل کند.

به گفته وی، سطل زباله ساخته شده حاوی نسخه اندروید و نرم افزار تحت وب است و به مسئولان پسماند هر کشور اجازه می دهد تا تمامی داده های خود را جمع آوری کنند، ضمن اینکه این طرح می تواند ۴۰ درصد در هزینه های جمع آوری صرفه جویی کند.

کرمی با تاکید بر اینکه ربات طراحی شده برای حذف زباله، ربات چندان پیچیده و گران قیمتی نیست، در خصوص بازاریابی این دستاورد گفت: متأسفانه این ربات نیز مانند بسیاری از طرح ها و پروژه هایی که اجرا شده، تنها به دریافت جایزه بسنده کرده است. تقدیرنامه و از این مرحله ادامه پیدا نکرد.

مدیر فنی تیم رباتیک در اولین مسابقه جهانی آلودگی هوا را یکی از موضوعات مسابقه رباتیک امسال دانست و گفت: موضوع اصلی مسابقات ۲۰۲۲ جذب کربن است. هر وسیله، مکانیزم یا هر فیلتری که کربن را از هوا جذب می کند، یک فناوری جذب کربن است، در این فرآیند می توان از کربن ذخیره شده در زیر زمین برای دریافت انرژی از آن استفاده کرد یا می توان آن را خنثی کرد.

مسابقه رباتیک ۲۰۲۲

وی افزود: در مسابقات ۲۰۲۲ تیم ایرانی نه تنها ربات‌های مکنده کربن طراحی می‌کند، بلکه در بخش جایزه چالش فناوری نوین نیز فعال هستند. در این بخش از تیم ها خواسته می شود تا برای مشکلاتی که در شهر و کشور خود در زمینه انتشار کربن با آن مواجه هستند، راه حلی خودکار ارائه کنند. تیم ها سعی کردند برای دریافت اطلاعات با نهادهایی مانند سازمان محیط زیست تماس بگیرند اما متاسفانه همکاری نکردند. همزمان مدیرعامل اسپان به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های دنیا در زمینه ترسیب کربن، با توجه به پیشنهاد ارسالی اعضای تیم ایرانی در این زمینه، جلسه ای برگزار و به اعضای تیم مشاوره داد.

وی افزود: علاوه بر این یکی از وکلای محیط زیست در سازمان ملل در حال دیدار با اعضای تیم ایرانی است زیرا ربات طراحی شده از نظر آنها قابل توجه بود.

کرمی در ادامه با بیان اینکه بهتر بود سازمان های مربوطه به جای اسپان پاسخ مناسبی به ما می دادند، تاکید کرد: این تیم یک جاذب کربن رباتیک طراحی و می سازد. این ربات دارای سیستم ارزان قیمتی برای این رشته است که ۳ تیم ۲۲ نفره از این تیم در این زمینه مشغول به کار هستند.

به گفته وی، اولین دوره مسابقات جهانی ۲۰۲۲ از ۱۱ تا ۲۵ مهرماه در ژنو سوئیس برگزار می شود و تاکنون حضور ۱۸۶ کشور قطعی شده است.

انتهای پیام