ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم


تعدادی از هنرمندان و مدیران حوزه صدا و سیما در نظرسنجی ایسنا به نقاط قوت و ضعف دولت سیزدهم اشاره کردند و پیشنهاداتی را برای بهبود وضعیت حوزه فرهنگ و هنر بیان کردند.

به گزارش ایسنا، نقاط قوت و ضعف عملکرد دولت سیزدهم از نگاه بسیاری از هنرمندان و مدیران حوزه های صدا و سیما و نیز پیشنهادات آنان به رئیس جمهور و دولت سیزدهم به شرح زیر است:

* محسن سوهانی – مدیر کل هنرهای نمایشی و برنامه های رادیویی

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:

مبانی راهبرد بلاغی متناسب با هویت ایرانی اسلامی

روشی برای وضع قوانین و معیارها در عرصه فرهنگ و هنر

تاکید بر عدالت فرهنگی در ارتباط با اقصی نقاط کشور

نقاط ضعف:

روش های فنی و تاکتیکی نادرست در دستیابی به اهداف استراتژیک

عدم تعامل موثر با طیف ها و مراجع مختلف بدنه انسانی و اجتماعی سرمایه فرهنگی و هنری

نبود برنامه ریزی جامع و هدفمند برای کشف و توسعه سرمایه انسانی برای آینده که البته اصلی ترین نقطه ضعف دولت ها بوده است.

نمایش:

سرمایه انسانی در عرصه فرهنگ و هنر، شیمی است و بدون تعامل مؤثر و بهره گیری از همه توانمندی های موجود در این زمینه، هیچ تحولی حاصل نخواهد شد. بنابراین لازم است در این مورد و همچنین توسعه سرمایه انسانی برای آینده اقدام جدی صورت گیرد.


* محسن یزدی – مدیر شبکه مستند

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:
اگرچه مردم چندان آگاه نیستند، اما بسیار باهوش هستند. وقتی کسی می آید و کار می کند، مردم متوجه می شوند. شاید به خاطر فشارهای اقتصادی خسته شده باشند، اما متوجه می شوند که فردی که آمده قصد کار و تلاش برای کشور را دارد. اگرچه برخی انتصابات و مشاغل در دولت انسان را شگفت زده می کند، اما به طور کلی، برخی از افراد در دولت هستند که واقعاً به فکر کشور هستند و سخت کار می کنند. نباید فراموش کنیم که شرایط امروز بسیار سخت و پیچیده است.

نقاط ضعف:
این دولت مانند همه دولت های بعد از انقلاب از یک ضعف و مشکل اساسی در حوزه اطلاع رسانی رنج می برد.
نکته قابل توجه این است که این مشکل قبل از انقلاب وجود داشت و دولت نمی توانست از طریق رسانه ها با مردم ارتباط برقرار کند. حتی بعد از انقلاب هم با همه کارهای انجام شده و اتفاقات مهمی که رخ داد، اما دولت ها نتوانستند خدمات خود را توضیح دهند و با مردم چه کنند. به همین دلیل است که مردم با این رشته آشنایی ندارند. این کلیشه در ذهن همه دولت ها درباره تبلیغات و اطلاع رسانی وجود دارد که فاسد و بی اثر است. دستگاه ها معتقدند که اگر بخواهند کار خود را تبلیغ کنند، پخش تریلر و یک کلیپ زنده می تواند کمک کننده باشد. این کلیشه ها چهل سال است که وجود دارد و چون تجربه رسانه ای ندارند، فکر می کنند تبلیغات همین است.
البته همه تشویق می‌کنند که کار رسانه‌ای یک شغل خاص است، اما در عمل هیچ‌کدام حاضر نیستند در چارچوب تبلیغاتی چهل ساله سازش کنند. سیستم اطلاعاتی دولت مانند دولت های گذشته نتوانسته به درستی کار کند و به نظر من این مشکل به ضرر منافع ملی است. علیرغم انتقادات ما معتقدیم این دولت شبانه روز کار می کند و عدم اطلاع رسانی دقیق و شفاف از کار و دستاوردهای دولت به ضرر منافع ملی است.
این فقط برای دولت نیست. در دستگاه های دیگر، بوروکراسی دست و پا گیر و تصورات نادرست از اطلاع رسانی سرویس جلوگیری می کند. من سه سال است که در تلویزیون کار می کنم و می خواهم با قوه قضاییه برای ارائه قضات محترم و خدمات قضایی همکاری کنم. تصور غلطی در مورد قوه قضائیه در بین مردم وجود دارد که می خواستیم با ساخت مستند آن را اصلاح کنیم اما هیچ همکاری با ما وجود ندارد. حتی اگر همه هزینه ها را خودمان متحمل شویم، باز هم حتی برای معرفی افراد با ما همکاری نمی کنند که بسیار ناراحت کننده است.
مشکل دیگر در این زمینه به نظر من مربوط به رئیس جمهور و تیم ایشان در دوره انتخابات است. ساده سازی بیش از حد حل مسئله و قول به حل زودهنگام مشکلات باعث ناامیدی عمومی می شود. در صورتی که این وعده ها نادرست و کارشناسی در دوره ای است که کشور از مشکلات عدیده ای رنج می برد. این رویکرد مورد انتقاد افرادی مانند آقای رئیسی بوده که دغدغه مرجعیت ندارد. وقتی قول می دهیم که مشکلات به سرعت حل می شود، مردم انتظار دارند که این وعده محقق شود و وقتی می بینند چیزی در حد وعده داده شده اتفاق نیفتاده ناامید می شوند. علاوه بر این، ما نمی توانیم همان کارهایی را که انجام شده است به مردم بگوییم.

نمایش:
باید به فکر راه حلی برای اطلاع رسانی باشید. باید نگاه جدیدی در رسانه ایجاد شود. با کلیشه های قبلی هیچ اتفاقی نمی افتد. نگاه قدیمی به رسانه ها منافع ملی را خدشه دار می کند.

* حمیدرضا افتخاری – مدیر رادیو صبا

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:

اولین قدم درست به موقع با حضور رئیس جمهور و عوامل دولت در پشت صحنه برداشته شد.

نقاط ضعف:

دولت باید تلاش کند تا با اقدامات به موقع و موثر این حضور را موثر کند.

نمایش:

حکومت مردمی برای محبوبیت نیاز به اقدامات عملی برای جلب اعتماد مردم دارد.

* احمد زعلی – تولید

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:

انتصاب آقای خزاعی یکی از تهیه کنندگان به عنوان رئیس سازمان سینمایی اتفاق مثبتی بود. او کار خود را بلد است و فرد سالمی است. این انتصاب یک انتصاب گرانبها در عرصه سینماست.

نقاط ضعف:

از مواضع وزارت ارشاد گلایه دارم. وزارت ارشاد باید مدافع هنرمندان باشد. درست است که مشکلاتی وجود دارد که باید روشن شود و اصلاح شود، اما ایجاد فاصله بین هنرمندان و دولت خوب نیست و این آخرین سمت معاونت هنری ناامیدکننده بود. صحبت از محدود کردن و رد صلاحیت استیو، در حالی که به آن زبان هرگز جواب نمی دهد و همه را وادار می کند تا منتظر بمانند تا مسئولان دوره خود را تمام کنند و تغییر کنند.

نمایش:

تعامل وزارت ارشاد با هنرمندان باید بهبود یابد و از خود هنرمندان به عنوان عوامل اجرایی فرهنگ و هنر استفاده شود و پل ارتباطی هنرمندان و دولت تقویت شود. باید جلسات منظمی بین هنرمندان، رئیس جمهور و وزیر ارشاد برگزار شود تا این ذهنیت ریشه کن شود.


* بویوک میرزایی – بازیگر

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:

ما فکر می کنیم دریچه ها باز می شوند و نقطه قوتی را تشکیل می دهند، اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

نقاط ضعف:

همه ما این روزها سردرگم هستیم. با هر دولتی امیدواریم آثار فرهنگی مورد ارزیابی قرار گیرد، اما به نظر می رسد این اتفاق به درستی رخ نداده و خط قرمزها روز به روز در حال افزایش است. به نظر من این بزرگترین ضعف است. به عنوان مثال، اکثر هنرمندان در حال حاضر در رسانه ای غیر از تلویزیون فعالیت می کنند، زیرا متأسفانه خطوط قرمز تلویزیون بیش از حد شده است. این در حالی است که نباید آن را با اتفاقات جامعه واقعی در فیلم ها و سریال ها مقایسه کرد و این عملکرد قابل قبول نیست.

نمایش:

هیچ کشوری بدون فرهنگ و هنر نمی تواند در مسیر درست حرکت کند. مسئولان با ارزیابی حوزه فرهنگ و هنر می توانند رشد و شکوفایی پیدا کنند. هرچه بیشتر از این مقوله قدردانی کنند، موفقیتشان بیشتر می شود. تنها انتظار ما رفع محدودیت هاست.

* ردا فیاضی – بازیگری

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:

تاکنون نقطه قوتی در دولت سیزدهم ندیده ایم.

نقاط ضعف:

به نظر من سانسور بیش از حد، محدودیت ها و عدم توجه به وعده های داده شده در عرصه فرهنگ و هنر بزرگترین ضعف دولت سیزدهم است.

نمایش:

توجه به فرهنگ کشور، پرهیز از سانسور، توجه به وعده هایی که به مردم داده شده و انتظار می رود محقق شود، توجه به کودکان و نوجوانان این کشور در حوزه برنامه ریزی و توجه به فرهنگ. و مسائل معیشتی کشور که واقعا مردم را متضرر می کند دولت است

خوشبختانه ما آدم های شادی هستیم و هنر زیادی داریم اما این شادی ها را نباید از مردم گرفت. بهتر است با مردم کشورمان همدردی کنیم و مشکلات معیشتی آنها را حل کنیم.

*بیژمان کریمی – کارشناس مجری تلویزیون

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:

اول: ایجاد صلح در محیط تعاملات سیاسی و پرهیز از دامن زدن به اختلافات و درگیری های سیاسی
دوم: تلاش برای رفع خلأهای فساد اقتصادی و منابع قاچاق
سوم: ایجاد سطحی از مدیریت تورم نسبی
چهارم: افزایش حجم مبادلات اقتصادی با همسایگان
پنجم: حضور گسترده در میان توده های مردم

نقاط ضعف:

بزرگترین ضعف دولت فعلی عدم تحلیل صحیح و مستمر از میراث فاجعه اقتصادی است که از آن به عنوان سایه افکندن بر خدمات دولت سیزدهم یاد شده است.

ارائه می دهد:

پیشنهاد می‌شود دولت سیزدهم خدمات خود را در حوزه‌های مختلف بیش از این به دولت عمومی ارائه کند و اقناع عمیق مردم را در برنامه‌ریزی‌های بزرگ اقتصادی لحاظ کند.

* ایوب آکاخانی – کارگردان و بازیگر

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت: –

نقاط ضعف: –

نمایش:

لازم است دولت سیزدهم کمی بیشتر و جدی تر به توصیه های رحمانی گوش فرا دهد و بر تصمیمات خود بویژه در حوزه فرهنگی پافشاری نکند. روشن است که خرد جمعی در شرایط پیچیده امروز بیشترین کاربرد را خواهد داشت.

*محمد رضا شافعی – تهیه کننده سینما و تلویزیون

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:

مهمترین چیزی که آنها رعایت می کنند این است که کسب و کارها طبق قوانین ساخته و نظارت می شوند. یعنی باید یک واحد رویه برای نظارت بر تولید محتوا وجود داشته باشد، چه در سینما، چه در تئاتر، چه موسیقی و چه در سینمای خانگی. آنچه در سال‌های اخیر با آن روبه‌رو بوده‌ایم، به‌ویژه در حوزه نظارت، یک آشفتگی است. می بینید که در سینما یک شکل ظاهری دنبال می شود، در محتوا یک جور دیگر و در نمایش خانگی یا تئاتر که وضعیت دیگری داشت و کاملا متفاوت بود. ممکن است کسی قانون را دوست داشته باشد یا نداشته باشد، اما وقتی قانون بالادستی برای نظارت بر تولید محتوای فرهنگی وجود دارد و در شش ماه گذشته وزارت ارشاد و فیلم و سایر معاونت های رئیس جمهور تاکید می کنند که همه چیز در حوزه نظارت است. حرکت رو به جلو با قانون یکی از نکات مثبت است. کار سختی است چرا که نظارت در این چند دهه در حیطه قانون قرار نمی گرفت و احیای راه آهن نیاز به مقاومت و استقامت فراوان و بی توجهی به انتقادات و هجمه ها دارد. اگر این حرکت شروع شود و همه چیز طبق قانون پیش برود، به نظر می رسد مشکلات حل می شود.

نقاط ضعف: –

نمایش:
بودجه فرهنگی کشور باید در نظر گرفته شود. با این درصد کم، در موضوعات مختلف ضربه می خوریم. اگر فیلم خوب، تئاتر خوب، سریال خوب تولید نکنیم و موسیقی خوب تولید نکنیم و از آن حمایت نکنیم، به این معنا نیست که مردم فیلم خوب نمی بینند یا موسیقی خوب گوش نمی دهند، به این معناست که نیازهایشان را از چیزهای مختلف می گیرند. زمینه های فرهنگی از جاهای دیگر.. و این بدبختی است.

* محمدصادق افراسیابی – معاون کاربران و سازمان اجتماعی ساترا

ارزیابی و پیشنهاد هنرمندان و مدیران صدا و سیما دولت سیزدهم

نقطه قوت:
علاقه مندی به تقویت توانمندی های فرهنگی و هنری استان ها به ویژه مناطق محروم و سرمایه گذاری در جهت ارتقا، شکوفایی و توانمندسازی استعدادهای منطقه در زمینه های فرهنگی، هنری و رسانه ای به ویژه تولید انیمیشن و بازی های رایانه ای و فعال سازی کارگروه منطقه ای با هدف هماهنگی، حمایت و توسعه محتوا و خدمات فرهنگی برای استان ها از فضای مجازی جهت همکاری، هماهنگی و هم افزایی در بین نهادهای استانی از جمله صدا و سیمای استان ها و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها حمایت می کنند. برنامه ها، فعالیت ها و توانمندی های سکتور خصوصی و تلاش برای تحقق عدالت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در کشور.

نقاط ضعف:
بی توجهی برخی مدیران میانی به اقدامات مناسبی که در گذشته انجام شده و عدم برنامه ریزی مناسب برای بهره برداری از برخی خروجی های حاصل از رویه های عملیاتی قبلی از جمله برخی سامانه ها و تریبون های فرهنگی، هنری و رسانه ای و مجموعه ها و اتحادیه ها در گذشته ایجاد شده اند.

نمایش:
تقویت ارتباط فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای با تاکید بر پیوند نهادها و مراکز فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در استانداری‌ها به‌ویژه در حوزه انیمیشن، بازی‌های رایانه‌ای و سرگرمی‌های دیجیتال با شرکت‌های دانش‌فرهنگی پایتخت کشور. . تجربه سفرهای منطقه‌ای من نشان می‌دهد که انرژی‌هایی در استان‌های مختلف کشور وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به شرکت‌های بزرگ تولیدکننده محصولات انیمیشن، بازی‌های رایانه‌ای و سرگرمی‌های دیجیتال در پایتخت مرتبط کرد که درآمد بسیار خوبی از فروش محصولات در داخل و خارج از کشور دارند. به عنوان پلی استور هزینه تولید کسب و کار کاهش می یابد و مشکل مهاجرت تا حدودی حل می شود.

انتهای پیام