ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و چاقی


اکثر مردم با بیماری های مرتبط با چاقی آشنا هستند. مشکلات چاقی از جمله بیماری های قلبی عروقی ، فشار خون بالا ، دیابت و غیره چیست اما تعداد کمی از مردم می دانند که چاقی در زنان می تواند با مشکلات باروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر بدانید

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در سنین باروری است. تقریباً 10 درصد از کل زنان از این سندرم رنج می برند. علامت اصلی و مشخصه این سندرم – قاعدگی نامنظم است ، و آنها اغلب با بارداری مشکل دارند. این سندرم زمانی رخ می دهد که سطح هورمون ها در بدن تغییر کرده و غیر طبیعی است. علت اصلی این عارضه ناشی از تولید بیش از حد هورمون مردانه آندروژن است. علاوه بر این هورمون ، اختلال عملکرد تخمدان می تواند تحت تأثیر عوامل مختلف دیگری نیز قرار گیرد.

چرا سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث چاقی می شود؟

این سندرم استفاده بدن از هورمون انسولین را پیچیده می کند. در نتیجه ، قند و نشاسته به انرژی تبدیل نمی شوند. در پزشکی به این وضعیت مقاومت به انسولین می گویند. سطح انسولین همچنین باعث تولید بیشتر آندروژن ها می شود و یک چرخه مداوم است. افزایش وزن در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک شکم و ران را تحت تاثیر قرار می دهد. به شکل اندام گلابی شکل ، سیبی شکل می شود. چربی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است زیرا منجر به بیماری های قلبی عروقی و بزرگ شدن کبد می شود.

درمان تخمدان پلی کیستیک با کاهش وزن

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. اگر تخمدان پلی کیستیک دارید ، چرخه قاعدگی شما با کاهش وزن تنها 10 normal عادی می شود. همچنین می تواند برخی علائم را تسکین دهد سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. برای شروع کاهش وزن بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. پزشک رژیم درمانی و کاهش وزن را بر اساس آزمایش بدن برنامه ریزی می کند. در صورت نیاز به استفاده از روشهای کاهش وزن غیرتهاجمی ، پزشک دستگاه و روش مناسب را به شما معرفی می کند.

رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک

با رژیم غذایی سرشار از فیبر و کم قند شروع کنید. حتما میوه ، سبزیجات و غلات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به جای خوردن سه وعده غذایی سنگین در روز ، آنها را تقسیم کنید. همچنین در تنظیم و کنترل قند خون مثر است. حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی در روز مانند پیاده روی انجام دهید. در صورت سیگار کشیدن ، تحت نظر پزشک دوز را به مرور کاهش دهید.

چرا تشخیص زودهنگام و درمان PCOS مهم است؟

مانند هر بیماری مزمن ، تشخیص زودهنگام می تواند روند بهبود را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید