ادامه روند تخصیص ارز دولتی برای داروهای وارداتی / فعال سازی بیمه سرپایی برای افراد فاقد بیمهدبیر مرکز اصلاح سیاست های ارزی دارویی با بیان اینکه طرح دارویی داروهای تولید داخل اجرایی شده است، گفت: داروهای وارداتی همچنان ارز دولتی دریافت می کنند و سیاست ارزی تجهیزات پزشکی نیز مانند گذشته است.

دکتر حیدر محمدی در گفت وگو با ایسنا. درباره طرح دارویی که حدود یک هفته است در کشور اجرا می شود و با هدف اصلاح سیاست های تبادل دارو، کاهش کمبود دارو، حمایت از صنعت داروسازی کشور و عدم افزایش پرداخت از جیب بیماران در این زمینه برای دارو است. وی با افزایش پوشش بیمه ای گفت: داروخانه ای که اکنون اجرا می کنیم وابسته به داروهای تولید داخل است و برنامه انتقال یارانه دارو از ارز به شرکت های بیمه است. زیرا وقتی حمایت دارویی را برای ارز اعمال می کنیم، جامعه کاربران آن بسیار گسترده است. از جمله مردم ما، گردشگران خارجی، کشورهای همسایه و در نتیجه پدیده قاچاق معکوس؛ البته ما نمی توانیم چنین چیزی را تحمل کنیم.

داروهایی که از زنجیره خارج شده بودند

وی با اشاره به اینکه ارز دارویی بسیار باز بود و ارز را به همه اختصاص دادیم، افزود: متاسفانه بخشی از حمایت های ما از زنجیره خارج شد، به کشورهای همسایه رفت، به دست مردم نرسید و… ” داروها، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی در این ارز گنجانده شده بود، اما قبلاً هدف آنها نبود. ما این را هدف گذاری کردیم و در بیمه ها گنجاندیم.

هدف گذاری حمایت دارویی در بیمه

محمدی ادامه داد: بر این اساس اعلام کردیم مردم دارو را به هر قیمتی تهیه می کردند و الان با همان قیمت بیمه می گیرند اما در داروخانه های بدون نسخه که بسیار باز است قیمت ها باید تعدیل شود. بخش بدون نسخه بسیار باز است و ایرانیان، غیرایرانی ها، تاجران، قاچاقچیان و… اگر به داروخانه مراجعه کنند و درخواست داروهای بدون نسخه کنند، موظفند دارو را به او بدهند. بنابراین وقتی قیمت دارو در بخش آزاد پایین است، دلال‌ها داروها را جمع‌آوری می‌کنند، سپس در بخش بیمه مردم در خرید دارو دچار مشکل می‌شوند. در حالی که اگر داروی رایگان ارائه کنیم و تمام یارانه های دارویی را در حوزه بیمه متمرکز کنیم، هر ایرانی تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.

بیمه سرپایی را فعال کنید

وی در خصوص وضعیت بیماران بدون بیمه در این طرح گفت: اکنون برای حمایت از بیماران فاقد بیمه اعلام کرده ایم که همه مردم ایران باید بیمه شوند و در این راستا پنج تا شش میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند. فعلا ایرانی بدون بیمه نباید داشته باشیم و در صورت وجود هرکسی می تواند وارد سایت بیمه سلامت شود و تحت پوشش بیمه قرار گیرد. در بخش بستری بیمه تخت و … وجود دارد. همزمان این فرم را در بخش سرپایی فعال کردیم.

مردم نباید بیشتر بپردازند

محمدی با بیان اینکه هر محصول مشمول افزایش قیمت سالانه می شود گفت: در عین حال برای اینکه مردم این افزایش قیمت را احساس نکنند، از تورم در حوزه دارو نیز حمایت کرده ایم. تا اینکه اعلام کردیم بعد از اجرای طرح هرچقدر هزینه دارو باشد، تفاوتی در پرداخت از جیب مردم نیست. اگر چنین است، تخلف است. البته قبل از این سکه داروها و مکمل های بدون نسخه روانه بازار می شد و این داروها مشمول افزایش قیمت نمی شوند. افزایش قیمتی که الان اتفاق افتاده به صورت بیمه است و مردم باید بدانند که اگر داروی نسخه ای تهیه کنند قیمت ثابت می ماند اما اگر داروی بدون نسخه تهیه کنند قیمت آن متفاوت است و قیمت ها متفاوت است قیمت واقعی است

وی با اشاره به اینکه نسبت پوشش بیمه ای نیز تغییر کرده است، گفت: پیش از آن نسبت پوشش بیمه ای ۷۰ به ۳۰ بود اما اکنون تغییر کرده و درصد پرداختی دولت و درصد پرداختی بیمار افزایش یافته است. افتاده است. بنابراین نسبت پرداختی مردم بسیار کم شده است. بر این اساس هدف اولیه این طرح این است که پرداخت تمام داروها ثابت شود و هرچه اضافه شود مشمول بیمه خواهد شد.

تجهیزات پزشکی و داروهای وارداتی همچنان ارز دولتی دریافت می کنند

وی با اشاره به اینکه این طرح بر روی داروهای تولید داخل اجرا شد، گفت: در حال حاضر ارز و قیمت داروهای وارداتی مانند گذشته تاثیری ندارد. بنابراین داروهای وارداتی همچنان مانند گذشته ارز دولتی و تجهیزات پزشکی دریافت می کنند. در حال حاضر در زمینه داروهای تولید داخل طرح را اجرا کرده ایم.

محمدی با بیان اینکه یک سوم ارز مربوط به داروهایی است که آزاد کردیم و به بیمه ها منتقل کردیم. در حال حاضر هیچ برنامه ای برای تغییر سیاست ارزی داروها و تجهیزات پزشکی وارداتی نداریم. ما باید نتیجه طرح را ببینیم و مطمئن شویم که مراکز درمانی و داروخانه های ما چگونه کار می کنند و پول تو جیبی مردم آنطور که می خواهیم تغییر نمی کند. زمانی که هدف اصلی ما مبنی بر عدم تغییر پرداخت از جیب مردم محقق شود، اقدامات زیر را انجام خواهیم داد.

ضمانت تامین مالی طرح دارویی

اولویت وزارت بهداشت بر پرداخت ماهانه مطالبات پزشکی

وی درباره ضمانت نامه های اعتباری طرح گفت: کار بیمه اخذ وام برای حمایت از بیمه شده است. بنابراین به معنای عدم پرداخت نیست، بلکه ممکن است پرداخت را با تاخیر انجام دهد. یکی از مشکلات این بود که بیمه ها دیر پرداخت کردند. در این زمینه تضمین هایی گرفتیم، صورتجلسه ای را امضا کردیم که رئیس سازمان برنامه و بودجه، سرپرست وزارت رفاه، وزیر بهداشت، معاون اول رئیس جمهور و … امضا و موافقت کردند. مطالبات را پرداخت کند . ما ترجیح می دهیم ماهانه پرداخت کنیم. الان شش ماه و یک سال گذشته. الان اعتبار می دهند. پرداخت به موقع بیمه سلامت و تامین اجتماعی نیز قول پرداخت به موقع پرداخت ها را دادند. انشاالله مشکلی برای پرداخت نخواهیم داشت. قرار بود بیمه ها با اعتبار اعطایی سازمان برنامه و بودجه مطالبات قبلی را تسویه کنند.

خطر قرمز طرح مواد مخدر

گزارش تخلفات برای ۱۹۰

محمدی درباره امکان فروش رایگان به داروخانه ها گفت: این کار تخلف است و این خط قرمز ماست که بیمار به داروخانه می رود و می خواهد دارو را با بیمه بخرد اما دارو را به او نمی دهند و می گویند باید مجانی بخرد. این خط قرمز ماست و نباید اتفاق بیفتد. اگر مردم به داروخانه مراجعه کردند و خواستند داروها را با بیمه بخرند، اما داروخانه آنها را رایگان عرضه کرد، باید از طریق سامانه ۱۹۰، معاونت غذا و دارو و معاونت های رسیدگی به شکایات دانشگاه های علوم پزشکی استان به ما اطلاع دهند. علوم ما این گزارش ها را خلاصه و گزارش می کنیم. همزمان طرح بازرسی از داروخانه ها توسط گروه های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی اجرا می شود. قطعا اگر داروخانه ای تخلف کند با آن برخورد می شود، پروانه کارمند فنی تعلیق می شود، سهمیه دارویی داروخانه قطع می شود و ….

رفع کمبود داروهای ایرانی

محمدی با بیان اینکه خروجی این طرح کمبود داروهای تولید داخل را برطرف می کند، خاطرنشان کرد: زمانی که داروخانه دارو را با یارانه به فروش می رساند، به راحتی قابل نگهداری است. این کار با بیمه سخت است، اما وقتی رایگان باشد، هر تعداد داروی بدون نسخه را بخواهید می خرند و جمع آوری می کنند. در نتیجه کمبود وجود دارد و سپس آن را به قیمت های متعدد می فروشند. حالا کسانی که این بدی ها را کرده اند دیگر برایشان سودی ندارند و مجبورند داروهایی را که جمع آوری کرده اند بفروشند. امیدواریم اگر این طرح به خوبی اجرا شود، بتوانیم آن را روی سایر داروها نیز اجرا کنیم. دولت باید حمایت مردم را تقویت کند.

انتهای پیام