اجرای قوانین خدمات رسانی به ایثارگران پس از تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی آغاز می‌شود


اجرای قوانین خدمات رسانی به ایثارگران پس از تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی آغاز می‌شود

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در حاشیه نشست هیئت دولت با تشریح وضعیت مالی و مشکلات خدمات رسانی به ایثارگران در سال گذشته از اختصاص منابع و همچنین تلاش برای تصویب آیین‌نامه‌های و ضوابط اجرایی به منظور اجرای قوانین خدمات رسانی به ایثارگران خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این گفت‌وگو، تصریح کرد: یکی از فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری حقوق معوقه قانونی ایثارگران است و قوانینی درباره خدمات رسانی به ایثارگران تصویب شده اما اجرا نشده و عدم اجرا نیز باعث نارضایتی ایثارگران عزیز است.
وی افزود: با تعامل دولت و مجلس منابعی برای این بخش که ایثارگران باید از خدمات برخوردار شوند تصویب شده است و آیین‌نامه‌های اجرایی در کمیسیون دولت به تصویب رسیده و در صورت تصویب ضوابط اجرایی در هیئت دولت اجرای این قوانین آغاز می‌شود.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مدیریت جدید بنیاد میراث دار برخی موارد مانند عدم تأمین منابع برای اجرای قوانین، عدم وجود ضوابط و آیین‌نامه‌های اجرایی و عدم اجرای دقیق قوانین بوده است، ادامه داد: زمانی که بنیاد شهید و امور ایثارگران را تحویل گرفتم، ۱۴۸۰۰ میلیارد تومان بدهی به دستگاه‌های مختلف داشت و سال ۱۴۰۰ حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و بنیاد در پرداخت حقوق‌ها نیز دچار مشکل بود که با تلاش صورت گرفته این مسائل مرتفع شد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: عده‌ای دنبال این بودند که بحث‌های جدیدی را مطرح کنند که پرداختن به آن‌ها خارج از اختیارات و چارچوب بنیاد است مثلاً برخی مطالبات همانند مجوز واردات خودور خارج از اختیارات بنیاد است و قبلاً هم تلاش‌هایی شده بود ولی چون موانع قانونی وجود داشت به سرانجام نمی‌رسید.
قاضی‌زاده در مورد تخصیص خودرو داخلی به ایثارگران گفت: حکمی در گذشته در رابطه با خودروهای داخلی وجود داشت که منابع مالی آن دیده نشده بود ولی در سال جاری با کمک مجلس منابعی برای خرید خودرو با اقساط ۵ ساله پیش بینی شده است و حدود ۱۰ هزار نفر از ایثارگران که دارای اختلالات حرکتی هستند از این امکان بر اساس اولویت‌های قانونی برخوردار می‌شوند.
معاون رئیس جمهور در پایان در مورد تغییرات در بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: متاسفانه با هر عزلی و انتصابی عده‌ای ناراحت و معترض می‌شوند که البته این موضوع مختص بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست. اصل تغییر با آمدن مدیران و روسای جدید و تناسب وجود دارد، برخی افراد ناکارآمد و برخی متخلف بودند و جرائمی داشتند که رسانه‌ای نکردیم و مدیران خوب و محترم هم بودند ولی ممکن است با برنامه‌ها و سیاست‌های جدید ما همخوانی نداشته باشند که بدین سبب تغییراتی صورت گرفته است.

انتهای پیام