اجرای بیش از ۳۶۰ برنامه فرهنگی همزمان با هفته کتاب در گیلانایسنا/ جیلان مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به برگزاری ۳۶۰ برنامه فرهنگی، ترویجی و آموزشی در هفته کتاب، کتابخوانی و کتابداری گفت: برای تشویق جوانان باید کتابخانه ها نوسازی شوند.

همزمان با آغاز سی امین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابخانه، یاسر تقوی در نشست گفتمان کتاب و رسانه به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی با بیان اینکه اصحاب رسانه و خبرنگاران نقش محوری در ترویج فرهنگ دارند، اظهار کرد: در این هفته کتاب و کتابخوانی نقشی محوری دارند. خواندن

وی بر تقاضای رسانه در حوزه کتاب و کتابخوانی تاکید کرد و افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی از طریق مطالبه گری و بیان نقد و نظر انجام می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به سهولت دسترسی عموم مردم به فضای مجازی گفت: ضعف در زیرساخت ها باعث شد تا مردم و نسل جوان از کتابخانه به فضای مجازی و البته رهسپار شوند. سهولت دسترسی از این فضا بر این موضوع افزوده است.

تجوی با اشاره به فرسودگی و عدم جذابیت بصری در برخی از کتابخانه های عمومی گیلان به دلیل کمبود اعتبارات کافی، افزود: به منظور تشویق مردم به مطالعه و حضور در کتابخانه ها، به روز رسانی نرم افزاری و سخت افزاری موجود در کتابخانه ها ضروری است. بخش کتابخانه

وی با تاکید بر برخی ضعف های زیرساختی در اداره کتابخوانی افزود: زیرساخت کتابخانه های عمومی گیلان برای وجود اقشار مختلف مردم و ایجاد علاقه به کتابخوانی باید دچار تحول اساسی شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه تمام تلاش ما در کتابخانه های عمومی بر سهولت دسترسی مردم به کتاب است، گفت: برای تحقق این مهم، روستاها نیز توانایی خوبی در ترویج فرهنگ کتابخوانی دارند که این مهم است. ما برنامه های نوشته شده ای برای دسترسی داریم. مردم این مناطق نیز در دستور کار ما هستند.

تقفی با اشاره به ظرفیت عظیم کتابخانه‌های خیرین در گیلان، گفت: در بسیاری از استان‌های کشور از جمله استان زنجان، خیرین بسیاری در زمینه ساخت، تجهیز و حمایت از کتابخانه‌ها برای ساخت هفت کلاس درس اقدامات موثری انجام داده‌اند. از کتابخانه های عمومی خرساز در گیلان اشاره کرد و گفت: با نگاهی به سابقه ۱۰ ساله کتابخانه خرساز در استان آنطور که باید از این ظرفیت استفاده نشده است.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ باید سرلوحه کار هر کاری باشد، افزود: مبنای توسعه تمدنی و فرهنگ جامعه در بخش های مختلف کتابخوانی است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با انتقاد از عدم بازگرداندن کتاب‌های امانی از سوی برخی افراد، گفت: در ایام کرونا، تعداد زیادی از کتاب‌خوان‌ها کتاب‌های امانی را به کتابخانه‌ها پس ندادند که انتظار می‌رود این سرمایه‌های فرهنگی بازگردانده شود.

تقوی از راه اندازی کمپین اهدای کتاب به کتابخانه های گیلان خبر داد و گفت: اگر هر گیلانی یک کتاب به کتابخانه ها اهدا کند به توسعه فرهنگ مطالعه کمک زیادی می کند.

وی با اشاره به فراگیر شدن فرهنگ اهدای کتاب در جامعه، افزود: یکی از ائمه جمعه گیلان کتاب هایی به ارزش ۱۷۰ میلیون ریال به کتابخانه اهدا کرد که انتظار می رود سایر مسئولان نیز این امر را در دستور کار قرار دهند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان بر نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی در مدارس و مراکز آموزشی تاکید کرد و گفت: چهار کتابخانه ویژه مادر و کودک در گیلان وجود دارد که با همکاری مشترک آموزش و پرورش و کتابخانه های عمومی راه اندازی شده و در دسترس است. به کودکان

وی با بیان اینکه همکاری آموزشی می تواند به ارتقای فرهنگ کتابخوانی در این بخش کمک کند، ادامه داد: آموزش و پرورش پتانسیل خوبی برای تقویت زیرساخت کتابخانه ها در مدارس و مراکز آموزشی دارد که باید از آن بهره برد.

تقفی به برپایی دومین جشنواره کتابخوانی و رسانه به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال جاری اشاره کرد و از تشکیل شورای برگزاری این جشنواره با حضور جمعی از نخبگان رسانه خبر داد.

وی در ادامه به تشریح برخی از برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در گیلان پرداخت و افزود: در این هفته بیش از ۳۶۰ برنامه فرهنگی و ترویجی از جمله رونمایی از کتاب، مسابقه کتاب و کتابخوانی، جلسه نقد و بررسی کتاب و آموزشی برگزار می شود. کارگاه ها بازدید مدارس و دانش آموزان از کتابخانه ها.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، اجرای طرح بخشودگی تأخیر کتاب های امانتی، تبادل رایگان علاقه مندان به ۲۴ آبان، کمپین اهدای کتاب برای اهدای دانش، نذر کتاب، نشست همفکری با اقشار مختلف، اجرای طرح صبحانه با کتاب در شیوه نوین و ارسال خلاصه کتاب به دستگاه های اجرایی، اجرای طرح سفیر دانایی برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۲ سال، اجرای طرح کتاب چین و ویژه برنامه تجلیل از مقام کتابداران، کتابخوانان و مروجین حوزه کتاب و کتابخوانی از دیگر برنامه های این هفته است.

تقی در پایان از برپایی مسابقات لیگ کتابخوانی در استانداری خبر داد و افزود: در این همایش بزرگ کتابخوانی مدارس، مسئولان و افراد می توانند شرکت کنند.

انتهای نامه