اجازه ندهیم سرمایه انسانی از بین برود/ دانشگاه ها نجوم را رواج می دهندرئیس المپیاد دانش آموزان نجوم و اخترفیزیک نامگذاری روز یوم را به عنوان روز ملی نجوم فرصتی برای ترویج این علم در جامعه دانست و گفت: مهمترین زیرساخت برای توسعه نجوم در کشور نیروی کار است و ما نیز در این زمینه فعالیت می کنیم. با حمایت مالی و معنوی سازمان ها نیاز داریم، از سرمایه محافظت کنیم.» و نمی گذاریم به هدر برود.

دکتر حسین حقی، سرپرست تیم المپیاد دانشجویی نجوم و اخترفیزیک در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا).وی بیان کرد: در برخی از روزهای سال بر اساس مناسبت ها نام گذاری می شود که هدف آن جلب توجه عموم به موضوع یا مفهومی خاص است و بر این اساس در این ایام سعی داریم در راستای اجرا گام برداریم. از برنامه های مختلف ویژه ارتقای پرچم باید لغو شود.

و گفت: در این راستا مناسبت های مختلفی در تقویم وجود دارد که برخی از آنها مربوط به حوزه های علمی است و از جمله آنها می توان به روز دانشجو، روز پزشک و … اشاره کرد.

وی با اشاره به نامگذاری این روز به عنوان “روز ملی نجوم”، تاکید کرد: تحقق این مهم با تلاش و همت انجمن آماتوری نجوم ایران محقق شد و دکتر خدری سرپرست تیم علوم پایه گفت: نجوم برای جهانیان جامعه فراتر یک علم است و یکی از قدیمی ترین علوم به شمار می رود. زیرا حتی غارنشینان نیز با نگاه کردن به آسمان، سؤالاتی در مورد چیزهای نجومی در ذهن خود شکل می دادند، در مورد آنها فکر می کردند و نظریه می دادند.

رئیس المپیاد دانشجویان نجوم و اخترفیزیک خاطرنشان کرد: نجوم سه هزار سال پیش به طور جدی توسعه یافت و صورت های فلکی و موقعیت ستارگان اندازه گیری شد و ۴۰۰ سال پیش با دانشمندانی چون تیکو براهه و کوپرنیک، گالیله و نیوتن، نجوم مدرن شکل گرفت.

وی با بیان اینکه با توجه به تلاش های صورت گرفته نجوم در بین مردم اهمیت دارد، یادآور شد: نجوم علمی است که مردم به سرعت با آن ارتباط برقرار می کنند و با نامگذاری روزی به نام نجوم می توان گام های مهمی در جهت گسترش این علم برداشت. در میان طبقات مردم، در عین حال، مردم در میان مسائل روزمره ای که با آن مواجه هستند، فرصتی برای توجه به مسائل علمی پیدا می کنند.

این پژوهشگر حوزه اخترفیزیک، برای حذف روز ملی نجوم از وضعیت نمادین، افزایش ارتباط با دانشگاه ها را ضروری دانست و گفت: دانشگاه محل تولید علم و پژوهشگران دانشگاهی است که می توانند علم آموزش دهند. از دانشگاه از طریق یک بیان ساده به مردم منتقل می شود.

حقی با تاکید بر اینکه منبع اصلی تولید علمی یعنی دانشگاه ها را هرگز نباید نادیده گرفت، افزود: این با وجود استفاده کمتر دانشگاهیان از این امور در کشور است و این در حالی است که دانشگاهیان مسائل علمی را به نحو احسن بیان می کنند.

همانطور که وی پیشنهاد کرد: باید در کنار فعالیت های غیرحرفه ای، فعالیت های دانشگاهی نیز توسعه یابد و از سوی دیگر، دانشگاه ها نیز متوجه باشند که علاوه بر تولید علمی، نجوم را به زبان ساده در جامعه گسترش دهند.

حقی مهمترین زیرساخت توسعه نجوم در کشور را نیروی انسانی دانست و گفت: جامعه آماتوری در ایران یکی از بهترین و برجسته ترین گروه های دنیاست و تعداد زیادی گروه فعال نجوم و نجوم داریم. جوانان علاقه مند چه کسانی جزو سرمایه های حوزه های علمی هستند اما باید با حمایت های مالی و معنوی سازمان ها از این سرمایه ها حفاظت کنیم و نگذاریم به هدر برود.

وی با اشاره به سهم محققان نجومی در تولید علم، گفت: اگر میزان تولیدات علمی محققان ایرانی را بسنجیم، نجوم جزو موارد موفق است و نجوم یکی از مواردی است که متخصصان نقش بهتری در آن داشته اند. تولید علم نسبت به سایر رشته‌ها، اما با نسبت استاندارد بین‌المللی فاصله داریم. با توجه به اینکه رصدخانه ملی راه اندازی می شود، سرعت رشد علمی در زمینه نجوم افزایش می یابد.

انتهای پیام