آیا ایران باید در مراسم تدفین ملکه انگلیس شرکت کند؟الیزابت دوم ملکه بریتانیای کبیر و کشورهای مشترک المنافع پس از ۷۰ سال حکومت روز پنجشنبه ۱۷ سپتامبر در سن ۹۶ سالگی درگذشت و مراسم تشییع وی قرار است دوشنبه ۱۹ سپتامبر برگزار شود. ۲۸).

به گزارش ایسنا، پس از درگذشت ملکه انگلیس، نظرات مختلفی در فضای مجازی و افکار عمومی درباره واکنش ایران به این موضوع منتشر شد، چرا که برخی معتقد بودند ایران باید در چارچوب روابط به مرگ ملکه انگلیس پاسخ دهد. بین دو کشور و با دولت و مردم این کشور همدردی کرد و دید برخی استدلال می کنند که ایران با توجه به عملکرد دولت انگلیس در این سالها از جمله نقش انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد و نقش انگلیس در ایجاد … یک قحطی در ایران در زمان جنگ جهان اول و دوم که باعث مرگ تعداد زیادی از ایرانیان بر اثر گرسنگی و … شد. مردم ایران، حداقل در طول تاریخ معاصر.

حدود یک هفته پس از درگذشت ملکه انگلیس، ایران حتی در پایین ترین سطح نیز نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداد و تاکنون هیچ یک از مقامات ایرانی برای امضای تسلیت ملکه و بزرگداشت ملکه در سفارت انگلیس در تهران حضور پیدا نکرده اند. . کتاب.
از سوی دیگر، با وجود برخی اخبار منتشر شده، بعید به نظر می رسد که نماینده ایران در مراسم تشییع ملکه انگلیس که دوشنبه هفته آینده برگزار می شود، شرکت کند.
به گزارش ایسنا، نوع واکنش دولت ها به این گونه مسائل معمولاً منوط به پروتکل و اقدامات متقابل دو دولت است و حال این سوال پیش می آید که آیا انگلستان در مواردی مانند رحلت امام خمینی (ره) پاسخی خواهد داد یا خیر. ) بنیانگذار انقلاب اسلامی یا شهادت مقامات ایرانی مانند شهدا، آیا به محمد علی رجایی رئیس جمهور وقت و محمد جواد بهنار نخست وزیر تسلیت می گویید؟ یا اینکه درگذشت مرحوم هاشمی رفسنجانی و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را تسلیت فرستاد؟
مجید تاورشی مورخ روزها قبل در صفحه توئیتر خود در این رابطه نوشت: «براساس اسناد انگلیسی، پس از ترور رئیس جمهور و نخست وزیر ایران در شهریور ۶۰ و بحث مفصل در لندن درباره واکنش به این حادثه، سرانجام تصمیم گرفتند. که نخست وزیر انگلیس به ایران تسلیت نگفت.
با توجه به ترور سردار سلیمانی و همرزمانش در عراق، دولت انگلیس در آن زمان این اقدام تروریستی دولت آمریکا را که نماد بارز تروریسم دولتی بود، محکوم نکرد و تنها طرفین را به خویشتنداری دعوت کرد. تا باعث افزایش تنش نشود.
محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران، درباره دلایل عدم واکنش ایران به مرگ ملکه انگلیس و اقدامات انگلیس علیه ایران حداقل در تاریخ معاصر گفت: در گفت و گو با ایسنا، وی بیان کرد: حقیقت این است که دولت انگلیس با ایجاد قحطی مصنوعی در قرن گذشته در جنگ های جهانی اول و دوم در نسل کشی و کشتار جمعی میلیون ها ایرانی نقش داشته و اسناد این جنایت توسط سازمان ملل منتشر شده است. خود انگلیسی ها

کوشکی افزود: بر اساس این اسناد بین ۷ تا ۹ میلیون ایرانی در اثر این قحطی جان خود را از دست دادند و این نسل کشی تنها بخشی از جنایاتی است که دولت انگلیس در حق ملت ایران مرتکب شده است.

وی ادامه داد: اگر انگلیس اقدام دیگری علیه ایران انجام نداده بود، کشتار میلیون‌ها ایرانی توسط دولت انگلیس در این مدت دلیل محکمی است تا همواره نفرت انگلیس را در دل خود نگه داریم و آن را به نسلی منتقل کنیم. ” به یک نسل.”

این استاد دانشگاه گفت: کاری که دولت انگلیس با ملت ایران کرد، مغولان نکردند و در جنگ جهانی اول و دوم یک میلیون نسل کشی علیه ملت ایران انجام دادند.

کوچکی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به میزان کمک های دولت انگلیس به صدام در دوران جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: چندی پیش شبکه دولتی انگلیس گزارشی در این زمینه منتشر کرد و بر اساس این گزارش ها دولت انگلیس به اندازه کمک هایی که به صدام کرد و دستانش به خون ۳۰۰ هزار شهید شهروندان ایرانی آغشته است و این جنایت دیگری است که انگلیسی ها علیه ملت ایران انجام می دهند.
وی با بیان اینکه اگر جنایات انگلیسی ها در حق ملت ایران و توهین هایی که به ملت ایران کردند را هم اضافه کنیم، نتیجه آن کینه و کینه توزی است که نسبت به انگلیسی ها انجام می دهیم، افزود: البته اگر بگوییم ما داریم. با دولت قتل انجام دهید.» آن دولت انگلستان است و باید با نفرت با آن رفتار کرد.

کوشکی گفت: به نظر من برخی از ایرانیانی که می گویند باید در مراسم بزرگداشت ملکه شرکت کنیم و بر سر این دشمن سرخ شویم، ایرانی نیستند.
و در پایان باز هم فرمود: هیچ عاقلی نیست که فکر نکند، قهر نکند و نسبت به این حجم از دشمنی و جنایت کینه نداشته باشد.

انتهای پیام