آزمایش ژنتیک در دوران بارداری مادران خانواده های معلول انجام می شودایسنا/ لرستان مدیرکل رفاهی لرستان گفت: آزمایشات ژنتیک در دوران بارداری برای مادران خانواده های معلول با هزینه مراقبت انجام می شود.

همایون فرکی زاده در گفت وگو با ایسنا در خصوص پیشگیری از معلولیت اظهار کرد: هر چه برای پیشگیری هزینه می کنیم سرمایه است.

وی افزود: در آزمایش ژنتیک در دوران بارداری، مادران به ویژه خانواده های دارای معلولیت حضور دارند و هزینه آزمایشگاه آنها را پرداخت می کنیم.

مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: هزینه آزمایشگاه این افراد را تا سقف ۱۲ میلیون تومان برای اعزام به خارج تقبل می کنیم.

وی افزود: زمانی که کودکی معلول به دنیا می آید، خانواده، جامعه و رفاه معلول کنترل می شود، اما قبل از تولد معلول می توان با کار کارشناسی و انجام آزمایشات ژنتیکی از تولد معلول جلوگیری کرد. کمک در توانبخشی از کار افتاده نیست.”

وی گفت: در راستای این موضوع تفاهم نامه های متعددی منعقد شده است که یکی از آنها تفاهم نامه منعقده با ثبت احوال لرستان در خصوص سمعیت است. غربالگری هنگام تولد نوزادان بسیار مهم است تا درمان شروع شود و اگر زمان طلایی سپری شده باشد، جراحی سخت تر و پرهزینه تر و کیفیت پایین تری خواهد داشت.

مدیرکل بهزیستی لرستان تصریح کرد: با سازمان ثبت احوال تفاهم داریم که برای هیچ کودک و والدینی شناسنامه صادر نشود مگر اینکه سازمان بهزیستی با غربالگری شنوایی موافقت کند.

فرکی زاده گفت: متاسفانه بسیاری از خانواده ها میزان معلولیت فرزندان خود را درک نمی کنند و باید آزمایشات انجام شود.

وی گفت: تفاهم نامه دیگری با موسسه خیریه بسته ایم و افرادی که نیاز به جراحی کاشت حلزون دارند ۳ میلیون تومان رایگان دریافت می کنند و تمام هزینه های تعمیر سمعک را پرداخت می کنند.

مدیرکل بهزیستی لرستان خاطرنشان کرد: در این یادداشت از کمیته امداد امام (ره) به عنوان همیار اجتماعی برای کمک به ناشنوایان که والدین آنها تحت نظر کمیته امداد هستند برای تامین هزینه ایاب و ذهاب و اسکان آنها به استان های دیگر دعوت کردیم.

فرکی زاده گفت: در راستای طرح تنبلی چشم با آموزش و پرورش تفاهم نامه منعقد شد و باید با اسپانسر، بنیادها و تیم های سیار سازمان همکاری کنند تا مشکلی برای اجرای طرح تنبلی چشم ایجاد نشود.

انتهای پیام