آخرین مورد «پیروز» پس از حضور در سایت باز پردیسانرئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش از حضور ‘پیروز’ – توله یوزپلنگ نر – از شهریورماه به طور دائم در سایت فضای باز پردیسان و همچنین وضعیت خوب ‘ایران’ – مادر پیروز – و کانون توجه یک سازمان محیط زیست پیرامون حفاظت از یوزپلنگ ماده تازه کشف شده با صحبت های او درباره چهار توله اش.

به گزارش ایسنا، پروز تنها توله پلنگ باقیمانده از ایران و فیروز که در ۲۱ اردیبهشت ماه امسال در شرایط تکثیر و پرورش در اسارت و با عمل سزارین به دنیا آمد، سه ماه بعد برای اولین بار در فضای باز رهاسازی شد. از بدو تولد.. و لمس خاک زیر نور خورشید.

غلامرضا ابدالی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران وی به حضور «پیروز» در طبیعت اشاره کرد و گفت: هنوز به طور کامل و دائمی وارد فضای باز بردیسان نشده است. سایت برای انتقال کامل و دائمی در شهریور ماه آماده می شود. در حال حاضر او تنها چند ساعت از روز را با پسرش در محل و زیر آفتاب می گذراند.

وی درباره تقویت مهارت های پرز گفت: برنامه های تقویت مهارت های او در فضای باز به مرور زمان مشخص می شود. پیروز هنوز توله سگ است و به همین دلیل قدم به قدم پیش می رویم و وضعیت او را می سنجیم. اول: باید به محیط طبیعی، کویر، زیر آفتاب و … عادت کند. تطبیق یک “برنده” با هر یک از این شرایط زمان می برد.

العبدلی با اشاره به مهارت شکار پرز اضافه کرد: محیط زندگی هر توله و نه فقط توله گاوزبان چه در طبیعت و چه در محیط اسیر بسیار متفاوت است، علاوه بر این، طرد مادر از آن بسیار متفاوت است. «پیروز» تأثیر بسزایی در مهارت شکار او دارد که در نتیجه فعلاً نمی تواند مهارت شکار را بیاموزد. یادگیری مهارت جستجوی “برنده” به چیزهای زیادی از جمله آمادگی جسمانی او بستگی دارد.

به گفته رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، پیروز با توجه به شرایطی که دارد به اندازه مناسبی رسیده و از غذای طبیعی گوشتخواران نیز تغذیه می کند. در حال حاضر ۵۰ درصد فیله مرغ و ۵۰ درصد گوشت قرمز مصرف می کند اما رفته رفته میزان گوشت قرمز را برایش افزایش می دهند.

وی درباره ثبات وضعیت پیروز گفت: او تا فصل پاییز به شرایط پایدارتری خواهد رسید.

العبدلی در پایان به وضعیت «ایران» و برنامه های سازمان برای یوزپلنگ ماده تازه پیدا شده و چهار توله اش پرداخت و گفت: ایران در وضعیت خوبی قرار دارد اما در حال حاضر تمرکز سازمان بر روی هلیا تازه کشف شده یوزپلنگ ماده با چهار توله اش زیستگاه ها را ایمن می کنیم تا بتوانیم این گونه ها را در زیستگاه های بیشتری حفظ کنیم. جلساتی برای هلیا با وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهنمایی و رانندگی برگزار کرده ایم. ، که در آن رانندگان علاوه بر ایمنی جاده، برای رعایت محدودیت های سرعت آموزش خواهند دید. نورپردازی اطراف جاده ها یکی از کارهای دیگری است که می توان برای ایجاد ایمنی بیشتر در کنار جاده انجام داد تا خطر تصادف خودرو کاهش یابد.

انتهای پیام