آخرین مورد «وبا» در کشور/ ۲ استانداری در صدر موارد


بر اساس اعلام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، از ابتدای سال جاری تا ۱۹ مردادماه ۶۰ مورد ابتلا به وبا در کشور گزارش شده است و تقویت سیستم پایش بیماری وبا همچنان در دستور کار سلامت قرار دارد. تیم در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور.

به گزارش ایسنا، علیرغم اینکه از ۷ تیر تا ۱۰ مرداد (در زمان نگارش این مطلب) هیچ مورد جدیدی از ابتلا به وبا در کشور گزارش نشده است، اما همچنان تقویت سیستم مراقبت از وبا به ویژه در قالب اجرای سیستم مراقبت سندرمی ادامه دارد. در دستور کار تیم های سلامت در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور.

وبا یک عفونت حاد اسهالی است که توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می شود. این بیماری اغلب ناشی از مصرف آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکولرا است و به طور کلی با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی سالم و سیستم جمع آوری فاضلاب مناسب همراه است. وبا همچنان یک تهدید جهانی برای سلامت عمومی است. بیشتر موارد وبا مربوط به قاره های آفریقا و آسیا است. لازم به ذکر است که درمان صحیح و مناسب می تواند حتی کمتر از یک درصد از شدت بیماری بکاهد.

تا به امروز، هفت اپیدمی وبا در جهان ثبت شده است که شش مورد آن توسط بیوتیپ کلاسیک ایجاد شده است. آخرین اپیدمی، هفتمین، در سال ۱۹۶۱ در جزایر اندونزی و سولاوسی آغاز شد. این اپیدمی به عنوان طولانی ترین بیماری همه گیر وبا در جهان شناخته می شود و توسط بیوتیپ التور ایجاد می شود. تقریباً در تمام قاره ها گزارش شده است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، این بیماری در ۴۷ کشور جهان بومی است و در مناطق بومی، افزایش موارد ابتلا به این بیماری نسبت به سال‌های قبل از شیوع همه‌گیری کووید-۱۹ گزارش شده است.

از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون، سازمان بهداشت جهانی از شیوع وبا در کشورهای بنین، مالاوی و کامرون و همچنین برخی از ایالت های افغانستان، پاکستان و عراق خبر داده است.

اپیدمیولوژی وبا در جمهوری اسلامی ایران

نمودار زیر تعداد مبتلایان به وبا در کشور را طی سال های ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ نشان می دهد.

تعداد مبتلایان به وبا به تفکیک استانداری: ۱۴۰۰-۱۳۹۳:

آخرین مورد بیماری

شیوع وبا در سال ۱۴۰۱

امسال پس از شیوع بیماری وبا در سلیمانیه، کردستان و کرکوک عراق از ۷ خرداد ۱۴۰۱، موارد ابتلا به این بیماری در استان کردستان کشورمان گزارش شد. بر اساس بررسی های انجام شده، بیماران افرادی بودند که سابقه سفر به مناطق آلوده عراق را داشتند و پس از بازگشت از سفر علائم بیماری را داشتند. پس از پایش موارد ابتلا در کردستان، موارد ابتلا به وبا در استان‌های کرمانشاه و آذربایجان غربی رخ داد.

گزارشی از مبتلایان به وبا از ابتدای سال جاری تا ۱۹ مرداد در کشور

از ابتدای امسال تاکنون ۶۰ مورد ابتلا به وبا از چهار استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و بوشهر شناسایی شده و گزارش ها حاکی از آن است که ۹۵ درصد موارد ابتلا به وبا مربوط به استان های کردستان و کرمانشاه است. بر این اساس، ۴۲ مورد مربوط به اقلیم کردستان، ۱۵ مورد در کرمانشاه، ۲ مورد در آذربایجان غربی و یک مورد در استان بوشهر بوده که یک مورد در ابتدای سال در بوشهر بوده و ارتباطی با شیوع اخیر نداشته است. تاکنون موارد ابتلا از ۱۲ شهرستان در شهرستان های مذکور گزارش شده است که نیمی از آنها مربوط به مریوان است.

البته در گزارش مورخ ۳۱ جولای ۱۴۰۱، در مجموع ۶۳ مورد در کشور و ۴۵ مورد در اقلیم کردستان ذکر شده است، اما به دلیل اینکه سه مورد از نمونه های مربوط به کردستان به عنوان موارد تایید شده وبا در عراق تایید نشده است. در آزمایشگاه مرجع کشور، این موارد از فهرست بیماران وبا حذف شده و مجموع موارد تایید شده در کشور به ۶۰ نفر و در اقلیم کردستان به ۴۲ نفر تبدیل شده است.

اگرچه سن بیماران حداقل ۱ سال و حداکثر ۸۲ سال گزارش شده است، اما اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۶۰ سال سن دارند که حدود ۷۰ درصد موارد را تشکیل می دهند. بیش از ۷۵ درصد بیماران مرد و حدود ۷۸ درصد از بیماران شناسایی شده در مناطق شهری زندگی می کنند. همه موارد شناسایی شده بیوتیپ التور و سروتیپ اوگاوا بودند. ۴۷ درصد از مبتلایان سابقه سفر به عراق و سایر موارد سابقه تماس با این افراد مبتلا را در رزومه خود ذکر کرده اند. تقریباً در ۷۲ درصد موارد، تصویر بالینی متوسط ​​تا خفیف و در ۲۸ درصد موارد، بیماران تصویر بالینی شدید داشتند. حدود ۶۰ درصد بیماران به صورت سرپایی درمان شدند و سایر موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند. تاکنون مرگی گزارش نشده است.

انتهای پیام