آخرین مورد از پروژه فیبر نوری کشوررشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبرهای نوری اکنون بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان هستند. فناوری اصلی که در سال های گذشته کمتر در بخش مخابرات ثابت ایران مورد استفاده قرار گرفته است، مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، شبکه زیرساختی کشور با سرمایه گذاری های دولتی بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم کرده است اما در داخل شهرها همچنان شبکه دسترسی یا آخرین لایه ارتباطی با کشور وجود دارد. ساختمان های مسکونی و تجاری با تجهیزات قدیمی که به شبکه مسی معروف هستند. این شبکه علیرغم گستره وسیعی که دارد، توانایی کمی برای انطباق با فناوری های جدید و استفاده از خدمات پهنای باند دارد.

این در حالی است که بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد شرکت ها باید به پهنای باند ثابت با سرعت متوسط ​​۲۵ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند، ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب و کار باید تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند دسترسی داشته باشند. تشکیل سخت باید بر روی بستری از فیبرهای نوری ساخته شود.

بر این اساس، آغاز پروژه راهبردی فیبر نوری برای منازل و شرکت ها از جمله اقدامات راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اولین سال فعالیت خود اعلام شد. این طرح از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده و همچنان در مرحله اجراست و میزان پیشرفت آن بر اساس خانوارهای تحت پوشش از ۲۴ میلیون خانوار ۸ درصد اعلام شد.

بر اساس اطلاعات اعلام شده، پروژه راهبردی «فیبرهای نوری منازل و مشاغل» قرار بود تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۱ نزدیک به دو میلیون خانوار کشور را تحت پوشش قرار دهد. لازم به ذکر است که این تعداد در ابتدای دولت سیزدهم کمتر از ۵۰۰ هزار خانوار بوده است.

در این راستا، طرح توسعه پوشش FTTX فیبرهای نوری برای منازل و شرکت ها و تهیه و تصویب بسته حمایتی برای توسعه ارتباطات ثابت، خواستار مشارکت اپراتورهای مخابراتی در توسعه فیبرهای نوری است. اقداماتی که نقش موثری در توسعه پروژه فیبر نوری برای خانه ها و شرکت ها دارد که برخی از آنها هنوز در مرحله اجرا هستند.

بر اساس این گزارش، ساخت ۲۰ میلیون لفاف تا پایان دولت سیزدهم هدف گذاری شده است که مردم می توانند به صورت آنلاین به نشانی Iranfttx.ir روند پیشرفت این پروژه را تماشا کنند.

در همین راستا مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می بینند که ایجاد فیبرهای نوری یک پروژه ۱۰ ساله است، اما تلاش می کنند ظرف سه یا چهار سال آن را اجرایی کنند. این کار یک کار بزرگ ملی است و همه بخش های مختلف باید برای رسیدن به این کار تلاش کنند. در لایه بودجه ۱۴۰۱ زیرساخت های این پروژه در نظر گرفته شد، بنابراین باید حرکتی مشابه نهضت گازرسانی در سراسر کشور آغاز شود و تمامی دستگاه ها برای تکمیل این پروژه ملی به بهره برداری برسند.

عیسی زریبور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – اخیرا درباره این پروژه گفت: یکی از هفت پروژه بزرگ شبکه ملی اطلاعات، توسعه زیرساخت مخابرات و فیبر نوری است. در دولت سیزدهم ۸۰ درصد منازل و مشاغل به فیبرهای نوری متصل خواهند شد که سرعت آنها نامحدود است. دولت منابع لازم را تامین می کند و ۸ درصد از درآمد اپراتورهای تلفن همراه به این موضوع اختصاص می یابد. سرمایه لازم و زیرساخت های قانونی فراهم شده است.

به گفته وی، هم اکنون اجرای این طرح در ۵۱ شهر و ۱۲ استان آغاز شده و به زودی در سراسر کشور آغاز می شود. بیش از دو میلیون خانوار تحت پوشش فیبرهای نوری قرار گرفته اند و این تعداد تا پایان سال دو برابر خواهد شد. هفت میلیون خانوار برای سال آینده پیش‌بینی شد و هشت میلیون خانوار برای سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شد. تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون واحد مسکونی و واحد تجاری تحت پوشش فیبر نوری قرار می گیرند.

انتهای نامه