آخرین دوره رایگان برای دانشجویان آنلاین؟ارائه اینترنت رایگان به اساتید و دانشجویان که از زمان شیوع کرونا در ایران رخ داده است، در آخرین مرحله از سال تحصیلی جدید در مهرماه ۱۳۷۹ و به مدت شش ماه تکرار شد.

به گزارش ایسنا، دو سال فرآیند تاج گذاری و آموزش الکترونیکی تغییراتی را در آموزش دانش آموزان ایجاد کرد و در این مدت و با توجه به ماهیت اینترنت برای مدارس و دانشگاه ها، مسئولان ذیربط با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصمیم به ارائه خدمات اینترنت رایگان گرفت. این کار در دولت دوازدهم و سیزدهم در مقاطعی تکرار شد و اخیراً عیسی زریبور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در روزهای ابتدایی سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ گفت: ۶۰ چرخ دستی برای اساتید دانشگاه، ۴۰ چرخ دستی. برای معلمان و هر شش ماه ۳۰ چرخ دستی اینترنت رایگان برای دانش آموزان.

البته با توجه به بسته های اینترنت ۶۰ گیگابایتی دانشجویان در سال ۱۳۹۹، اعتراض هایی نیز به حجم بسته های ارائه شده وجود داشت که در آن زمان ستار هاشمی – معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – در این باره گفت. موضوع: مطالعات انجام شده اما با توجه به تسریع در روند واکسیناسیون در کشور، می بینیم که می توانیم به سمت ثبت نام در آموزش و پرورش پیش برویم. در وزارت ارتباطات با توجه به نیاز واقعی و امید به حضور در آموزش حضوری، در تعامل با آموزش و پرورش در کنار نظام آموزشی کشور به کار خود ادامه خواهیم داد.

مهلت ثبت نام بسته های اینترنت رایگان از روزهای اول مهرماه آغاز شد و بسته به تدریج برای برخی از افرادی که در روزهای اول درخواست خود را در سامانه ثبت کردند فعال شد و این روند در نهایت تا ۱۸ مهرماه ۱۳۹۳ ادامه یافت. همچنین امکان ثبت اعتراض برای تمامی افرادی که موفق به ثبت نام در اینترنت رایگان نشدند فراهم شد تا پس از تایید نهادهای مسئول بسته اینترنتی به آنها اختصاص یابد.

البته با توجه به کاهش شیوع کرونا در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ و اعلام بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از اواسط فروردین، به نظر می‌رسد اینترنت رایگان آموزش آنلاین دیگر تکرار نشود و هزینه‌های دولت را تمام کند. و علیرغم تلاش‌هایی که برای تأمین مالی اینترنت انجام می‌شود، ممکن است امکان‌پذیر نباشد. باید دید با پایان تعطیلات عید و وضعیت کرونا، بازگشایی مراکز آموزشی چگونه خواهد بود و با پایان یافتن بسته های اینترنتی به مدت شش ماه، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت علوم ارتباطات تصمیم خواهد گرفت که آیا سرویس اینترنت رایگان را اختصاص دهند یا خیر، به کجا می رسد؟

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر