آخرین آمار قربانیان سیل اخیر/برنامه های هلال احمر در اربعینرئیس جمعیت هلال احمر به تشریح اقدامات این گروه در جریان سیل اخیر و تشریح برنامه های هلال احمر در پیاده روی اربعین پرداخت.

به گزارش ایسنا، پیرحسین کولیوند در گفت وگوی ویژه خبری تلویزیونی با اشاره به اقدامات این جمعیت در سیل اخیر گفت: از قبل اخطارها و هشدارهای هواشناسی دریافت کرده ایم و بر همین اساس برنامه ریزی دقیقی برای گزارش و نگهداری انجام داده ایم. آمادگی، پیشگیری و به حداقل رساندن خسارات». بیش از ۲۴ ولسوالی کشور و هزار و ۴۳۲ روستا درگیر سیلاب شده اند و به آنها امداد رسانی شده است. همچنین ۱۶۲ محور مواصلاتی و ۱۶۸ شهر درگیر سیل شدند.

وی ادامه داد: اولین عملیات در شیراز و سپس در امامزاده داود انجام شد که بسیار پیچیده و سخت بود. در این سیل به ۷۹ هزار نفر امداد رسانی کردیم و ۳۵۶۹ نفر را از مناطق پرخطر به مناطق امن منتقل کردیم. سپاه، ارتش، نیروهای جهادی و خیرین هم به ما کمک کردند. همچنین ۱۱۸۰۰ نفر در مواقع اضطراری اسکان داده شدند و ۵۶ مجروح نیز با بالگرد منتقل شدند.

کولیوند درباره آخرین آمار تلفات سیل گفت: در مجموع ۹۰ نفر در سراسر کشور جان خود را از دست دادند و ۸ نفر مفقود شدند. جست و جو هنوز ادامه دارد و عملیات امداد رسانی در بیشتر استان ها تکمیل شده است. در این مدت ۱۴۰۰ تیم عملیاتی واکنش سریع و آموزش دیده در محل کار بودند. همه کسانی که می خواهند وارد این عرصه شوند باید آموزش ببینند. در امامزاده داود از رودخانه تا پرتگاه تیم های امدادی حضور داشتند و مشغول جستجو بودند. حتی در پایین امامزاده داود بعد از ۱۵ ساعت فردی را زنده پیدا کردیم در حالی که ۱۵۰۰ متر از محل حادثه منتقل شده بود.

وی افزود: سیل نقطه مقابل زلزله است. زلزله اطلاعی ندارد و در صورت وقوع دریچه های امدادی وجود دارد. اما سیل می داند، اما همه جا را پر می کند. در سیل اخیر ارتفاع گل در برخی نقاط به سه تا چهار متر رسید. تیم های آنست زنده یاب در این زمینه فعالیت داشته اند. قدرت کافی بود.

کولیوند درباره امداد رسانی در فیروزکوه نیز گفت: وضعیت فیروزکوه سخت بود. دو نفر به شدت مجروح شدند و یک هلیکوپتر برای کمک به آنها فرود آمد. انسداد آب هم بود و با عملیات پیچیده توانستیم مجروحان را منتقل کنیم. شرایط خوبی برای آنها فراهم شد و به آنها رسیدگی شد. در بعضی جاها گل و لای خانه ها را تعطیل کرد و نتوانستیم مردم را به منطقه امن برسانیم. همچنین در یک مورد با هماهنگی فرماندار شاهرود اقلام و اقلامی را از طریق راه آهن به فیروزکو فرستادیم و توانستیم افراد را نیز جابه جا کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: در امامزاده داود شهرداری، عوامل و سازمان آتش نشانی کمک و تلاش زیادی کرده اند. همه سعی می کردند بخشی از آن باشند. ما هم نه تنها دوست داریم در زمان حادثه حضور داشته باشیم، بلکه می خواهیم در اموری مانند آموزش، فرهنگ سازی و … نیز خدمت کنیم.

ما تیمی به نام سحر داریم که مخفف سفیران حمایت روانی است. در این تیم روانپزشکان، روانشناسان و مشاورانی حضور دارند که به آسیب دیدگان معنوی خدمت می کنند. این بسیار موثر است و به خوبی مورد قبول مردم قرار گرفته و انعطاف پذیری و فرهنگ اجتماعی را افزایش می دهد. در حال برنامه ریزی برای گسترش این تیم هستیم.

وی ادامه داد: بالگردهای ما قبل از وقوع سیل در سراسر کشور مستقر شدند و کالاها و مواد بیولوژیکی را در مکان های امن قرار دادند. دلیل این امر این است که خود سیل گاهی به ما آسیب می رساند. مردم نیز کمک موثری به ما کردند. ما از افرادی که اعتبار ما را بالا می برند سپاسگزاریم. راه آهن هم با ما همکاری کرد و ایستگاه راه آهن به عنوان ستاد در اختیار ما قرار گرفت.

رئیس انجمن هلال حمار گفت: از ۹۰ سیل زدگان ۴۰ نفر مربوط به تهران، نیمی از آنها در امامزاده داود و نیمی در شهر تهران هستند. سیلاب در امامزاده داود شدید و شهروندان آن مجروح شدند. مغازه ها و امامزاده در معرض گل و لای زیادی بود و برای رفع مشکل به وسایل زیادی نیاز بود. حضور وزیر کشور، استاندار، شهردار، آتش نشانان و… هم خیلی به ما کمک کرد. در ساعات اولیه ۸۰۰ نفر به منطقه امن منتقل شدند. محل سیل قابل دسترسی نبود و در کوه قرار داشت، سازه ها استاندارد نبود.

وی درباره آمار منتشر شده از سیل زدگان گفت: شبکه های معاد دست به شایعه سازی درباره سیل زدگان زدند. تعداد ۲۰۰ نفر در این زمینه دروغ محض بود. از همان لحظات اول کمیته تدارکات، کمیته امنیتی و… را راه اندازی کردیم و مفقودین ثبت نام کردند. در فهرست افراد مفقود نیز همین عدد وجود داشت. البته برخی از اجساد تکه تکه شده اند و باید از آنها آزمایش DNA پزشکی قانونی گرفته شود. همه می توانند بروند و از آن مکان دیدن کنند و از ثبات شرایط مطمئن شوند. ما تا ثبات کامل وضعیت در کنار مردم هستیم و کمیته ای هم تشکیل داده ایم تا خانواده ها مفقودین را با اسامی به ما اطلاع دهند. ما حتی متوجه افرادی شدیم که خانواده ندارند. اینکه بوی تعفن را در محل استشمام می کنید نیز شایعه ای نامربوط است. آخرین آمار مربوط به ناپدید شدگان یک یا دو نفر است که نیاز به آزمایش DNA پزشکی قانونی دارند تا بتوان آنها را از میان اجساد یافت شده شناسایی کرد.

وی افزود: در روستای مزداران نیز مانند امامزاده داود وضعیت بحرانی بود، خیابان ها و کوچه ها شرایط سختی را ایجاد کرده و ورودی بسته بود. موج خروشان رودخانه و صعب العبور بودن امدادرسانی را کند کرد. در شهرهای دیگر هم همین رویه را داشتیم. خانه ها دچار مشکلات و آسیب های مختلفی شده اند.

کولیوند درباره تعداد امدادگران گفت: تعداد امدادگران در قالب ۱۴۰۰ تیم آموزش دیده به ۶۰۰۰ نفر رسیده است و نیروهای پشتیبانی و پشتیبانی حضور دارند و همچنان وجود دارند.

وی ادامه داد: در ۱۲ فرمانداری همچنان در حال انجام عملیات جستجو و نجات هستیم، اما در بقیه استان ها عملیات تقریبا تمام شده و لکه دار شده است. ظرف ۴۸ ساعت آینده، شرایط پایدارتر و بهتر خواهد بود. امدادرسانی تلفات جانی نداشت اما عملیات گسترده و سنگین بود و تعدادی از همکاران و نیروهای جهادی ما مجروح شدند. جراحات جدی نبود، اما طبیعی است. ما باید ریسک را بپذیریم.

کولیوند افزود: بر اساس ماموریت ها به محض هشدار برنامه ریزی می کنیم. علاوه بر این، تلاش برای کمک به فرهنگ مردم نیز در دستور کار ما قرار دارد. وقتی تذکر داده می شود اما کامیونی به آب برخورد می کند و ۱۰ شهروند عراقی را به داخل آب می برد، نگران کننده است. البته الان مردم خیلی به هلال احمر اعتماد دارند. پیامک هم به عنوان اخطار فرستادیم. هر کجا روی زمین کار باشد، آن را می گیریم. اگر اتفاقی بیفتد، ما فورا آنجا خواهیم بود و سعی می کنیم آسیب را به حداقل برسانیم.

و درباره راهکار جلوگیری از این سیل زدگان زیاد گفت: نیازی به ساخت خانه در مسیله نیست. این یک وظیفه ضروری است. مردم نیز باید به هشدارها توجه بیشتری داشته باشند. زمان صدور هشدار سیل را بررسی کنید. در بعضی جاها تابلو گذاشته بودند. مردم باید به این اطلاعات و اخبار توجه کنند. اگر اهمیت می دادند و گوش می دادند آسیب کمتری می دیدیم. همچنین باید مشکلات اساسی را در اولویت قرار دهیم. وقتی مسیر رودخانه را غصب می کنیم، باید آن را برگردانیم.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره مشکلات هلال احمر گفت: صراحتاً قبل از جشن، انبارهای ما خالی بود و وقتی این موضوع را به رئیس گفتند، بخشی از انبارها را حمل کردند و برای این حادثه استفاده کردند. ما باید تجهیزات را نوسازی کنیم و آن را بازسازی کنیم. ما با آمبولانس ها، خودروهای امدادی، هلیکوپترها و تجهیزات نجات مشکل داریم و در نظر داریم امسال تجهیزات زیادی را اصلاح کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره برنامه این جمعیت برای راهپیمایی اربعین گفت: برای خدمت رسانی به زائران پیاده اربعین اقدامات زیادی انجام شده و جلسات مفصلی با ستاد اربعین برگزار شد و در همه مرزها پوشش امدادی برای زائران داریم و داریم. به تمامی زائران اعم از ایرانی، پاکستانی، افغانی و زائران جمهوری ایران خدمات ارائه خواهد کرد.» جمهوری آذربایجان مسئولیت سلامت و درمان آنها نیز بر عهده وزارت بهداشت و درمان است.

او اضافه کرد: جمعیت هلال احمر عراق مسئولیت سلامت و ایمنی زائران را بر عهده دارد. جلساتی با حشد الشعبی، وزارت بهداشت عراق، هلال احمر و سرکنسول در بغداد برگزار کرده ایم و برنامه ریزی دقیقی برای همکاری بهتر در مراسم اربعین داشته ایم. قبل از عملیات اربعین یک رزمایش جدی با هم در عراق خواهیم داشت. نیروهای ما انتخاب شدند و افراد تحت تعقیب داوطلب شدند. تقاضای زیادی دارد و ما به صورت محدود از آن استفاده می کنیم.

او اضافه کرد: تعداد زیادی آمبولانس با مجوز عراق هماهنگ شد و یک اتوبوس آمبولانس و چهار بالگرد نیز در مرز تجهیز شد. همچنین با ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هماهنگ کرده ایم تا دو فروند هواپیما در قالب یک بیمارستان در اختیار ما قرار دهند. داروها، تجهیزات و امکانات اولیه نیز تهیه و بسته بندی شده است.

کولیوند گفت: از زمین صفر مرز تا ایران امکانات زیادی وجود دارد، اما آن طرف وضعیت خوبی ندارد. بنا داشتیم یک مرکز درمانی مجهز در زورباتیا که اولین نقطه صفر مرزی مرز مهران است ایجاد کنیم. با ستاد اربعین هم هماهنگ می کنیم تا موکب ها با ما همکاری کنند. در شلمچه و شذاب هم همین کار را کردیم. به این ترتیب احتمال ابتلا به گرمازدگی، کرونا و بیماری های گوارشی زیاد است.

کولیوند ادامه داد: در عراق ستاد مرکزی در هفت نقطه به سرپرستی سفیر و محل حضور نماینده هلال احمر شناسایی شده است. در مسیر مرز به شهر نجف، ایستگاه های آمبولانس و خدمات پزشکی با توجه به تعداد آنها و ازدحام جاده ها وجود دارد. ما آنها را در مقایسه با مهمانی قبل از کرونا سه برابر کردیم. در نجف خدمات درمانی در سه سطح بیمارستان، درمانگاه و چادر ارائه می شود. همچنین در کوت یک بیمارستان سیار ایجاد می کنیم و بین نجف و کربلا برای هر صد ستون یک پایگاه و در وسط یک بیمارستان سیار مجهز خواهد بود.

وی افزود: تعدادی از افراد مسلط به زبان عربی برای انتقال مشکلات بیماران در بیمارستان ها مستقر شده اند. بیمارستان امام علی (علیه السلام) برای اولین بار در محله الاربعین آغاز به کار می کند. در کربلا به اندازه کافی درمانگاه و بیمارستان به یاری امام حسین (علیه السلام) وجود دارد و خود ایشان در کربلا و کاظمین و سامرا و مزدا سید محمد هستند.

کولیوند تصریح کرد: قبل از اعزام، همایش بین المللی سلامت به مدت یک روز برگزار می شود و تمامی افرادی که اعزام می شوند در این همایش آموزشی و کارگاه های آموزشی شرکت خواهند کرد. مراسم وداع نیز در جوار حرم امام خمینی (ره) برگزار می شود. همچنین برای عموم مردم آموزش خواهیم داشت. مطالب ما آماده است و برای پیشگیری از گرمازدگی، آموزش رفتار، حرکات و … برنامه داریم و کتاب هم نوشته ایم. همچنین کلیپ های کوتاه همراه با تمرینات مهارت های عمومی و … برای کارکنان، پزشکان و خبرنگاران قرار داده شده است. در تاسوعا و عاشورا هم در حال توسعه کارها هستیم.

وی افزود: از نیروهای بخش خصوصی، وزارت بهداشت و ارتش استفاده می کنیم و تعدادی از آنها انتخاب خواهند شد. همه آنها داوطلب هستند و حقوقی دریافت نمی کنند.

کولیوند درباره تفاوت حج با ایام اربعین گفت: ما شرایط زائر در حج را مشخص می کنیم. ما او را معاینه می کنیم و انواع حمایت ها را در حمل و نقل، هوانوردی و غیره از او ارائه می کنیم. اما راهپیمایی اربعین فرق می کند و هرکس آن را دوست دارد می تواند بیاید. در این صورت هرکس که فکر می کند این کار برایش سخت است و برای دیگران دردسر ایجاد می کند باید توجه داشته باشد. ما همچنین نگران گرمازدگی، بیماری های عفونی مانند وبا، کرونا و مشکلات گوارشی هستیم. این می تواند برای کودکان، سالمندان و بیماران دشوار باشد.

کولیوند گفت: نیازهای ما نیز در دیدار با رئیس جمهور مطرح شد. در این زمینه انتظارات بالاست و علاقه دولت به همکاری زیاد است. ما ظرفیت خود را سه برابر کرده ایم زیرا مسئولیت بزرگی داریم. همچنین از مردم می خواهیم که سفر خود را مدیریت کنند و آن را به روز آخر موکول نکنند.

وی درباره موفقیت های هلال احمر گفت: چندین موفقیت بین المللی کسب کرده ایم. در این روزهای کوتاه هلال احمر در جهان درخشید و هلال احمر بالاترین نشان را از صلیب سرخ گرفت. در مجمع عمومی هلال احمر به عنوان رئیس کمیته تدوین برنامه و تصویب مجمع انتخاب شد. همچنین در تمامی برنامه ها در جمعیت هلال احمر فعال است و سه کرسی، دو کرسی در ژنو و یک کرسی در مدیترانه شرقی، متعلق به هلال احمر است. مقر ما در دریای مدیترانه است و ماه آینده در ژنو مستقر خواهد شد. شش کمیته نیز از سوی ما معرفی شد، هر شش کمیته تصویب شد و قرار شد که مسئولیت سه کمیته را نیز بر عهده بگیریم.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره دغدغه های این جمعیت گفت: اولین دغدغه ما تعریف تکلیف ۲۲ هزار امدادگر فعال در پایگاه هایی است که ۲۴۰ ساعت کار می کنند و کمترین درآمد را دارند و بیمه بازنشستگی ندارند. چالش اصلی امرار معاش آنهاست. چالش بعدی نوسازی لجستیک ما است. آمبولانس ها، خودروها، تجهیزات کوهستانی و ساحلی و بالگردها از جمله هلیکوپترهای دید در شب باید مدرن شوند. همچنین آموزش همگانی با کمک دستگاه هایی در دستور کار قرار می گیرد تا آسیب به حداقل برسد.

انتهای پیام