آثار تاریخی گیلان به بخش خصوصی واگذار می شودایسنا/ گیلان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده در خصوص ماده ۹۸ قانون برنامه ششم توسعه، بناهای تاریخی استان برای تبدیل به جاذبه های گردشگری به بخش خصوصی واگذار می شود.

ولی جهانی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه، بناهای تاریخی استان برای تبدیل شدن به جاذبه های گردشگری به بخش خصوصی واگذار می شود، گفت: تاکنون ۱۶ اثر تاریخی تحت نظارت این استان وجود دارد. اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با کاربری های متعدد از جمله موزه، هتل، کافه، موزه و رستوران به جاذبه های گردشگری تبدیل شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان افزود: ۲۲۱ اثر تاریخی در اختیار دستگاه های دولتی است که در صورت موافقت این دستگاه های اجرایی، بنای تاریخی تحت پوشش آنها به سرمایه گذار خصوصی واگذار می شود تا اقدامات لازم را انجام دهد. اقدامات در این زمینه

وی ادامه داد: بناهای ثبت شده فلاطوری، ابریشمی، مدرسه فروغ، مجموعه آثار تاریخی ماهیان خاویاری در بندر کیاشهر، حمام تاریخی دیلمان از جمله این بناهای تاریخی هستند.

جهانی با بیان اینکه از میان بیش از ۱۲۰۰ اثر ثبت شده در استان، ۵۳۵ بنای تاریخی وجود دارد که از این تعداد ۲۲۱ بنای مجموعه تاریخی دولتی است، گفت: وظیفه ذاتی حفاظت از میراث ارزشمند فرهنگی علاوه بر همه بر عهده مدیریت دولتی است. . نهادها و اقشار مختلف مردم مانند امانتدار امین از میراث گذشتگان پاسداری کنیم و به آیندگان بسپاریم.

جهانی حفظ اصالت بنای تاریخی، معرفی فرهنگ بومی محلی استان، گسترش مطالعات پژوهشی، تعریف کاربری سنتی و همگن بنا، جذب گردشگر و ایجاد اشتغال پایدار را از اهداف اصلی برنامه تاریخ شناسی عنوان کرد. . وی بر لزوم استفاده و توصیه به تمامی فراگیران، کارشناسان و عموم مردم برای حفاظت از آثار تاریخی و آثار باستانی ارزشمند تاکید کرد.

انتهای پیام